Zámek v Nových Hradech

Nové Hrady Tento zámecký komplex rokokového stylu byl vybudován v letech 1774 – 1777. Zámek může působit, jako vymodelovaný z marcipánu a ozdobený cukrovou polevou. Jeho oranžovo-růžová barva je nádherným kontrastem zasazeným do okolní zeleně. Okolí zámku nepůsobí jako lokalita vyhledávaná turisty, naopak. Představte si to, projíždíte opuštěnými silnicemy malých vesniček a najednou se před vámi objeví zámek, jako z pohádky, no není to krása?

Zámek je po kompletní rekonstrukci, ale jeho celková modernizace, probíha dodnes. Na předním nádvoří jsou dvě krásné fontány dominující rokokové zahradě, veřejnosti je přístupná také užitková zahrada. Zámek, který je dnes v soukromém vlastnictví, se chlubí také farmou a rostoucím chovem koní, jelenů a daňků.

 

Historie, rekonstrukce, zámecká expozice

Z webových stránek zámku i ze samotné prohlídky krásných interiérů, se dozvíte vše o bohaté historii zámku, přestavovaném od 15 století, i o původních majitelích, kteří dostali zámek v restituci. Zároveň se však můžete seznámit s podrobnostmi zámecké rekonstrukce a uvidíte, v jakém stavu se nacházel před ní. Dozvíte se, k jakým neuvěřitelným účelům byly využívány prostory zámku v 50 letech, (výkrmna vepřů) a jak tato postupná devastace málem úplně zničila tento reprezentační klenot architektury, kterým je dnes. K opravám a „záchranným“ pracem docházelo velmi pomalu a teprve současní majitelé začali s rekonstrukcí.

 

Více na www.nove-hrady.cz/zamek/index.php

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.