Zatočte s elektroodpadem

Zatočte s elektroodpademVe čtvrtek 27. května 2010 do Skutče zavítá ekologická show Zatočte s elektroodpadem. Osvětová akce na Palackého náměstí ve Skutči upozorní na důležitost recyklace použitých elektrospotřebičů. Bohatý program mezi 13:00 a 16:00 zahrnuje interaktivní naučné kvízy či řadu soutěží pro dospělé i děti o hodnotné ceny. Každý, kdo s sebou přinese použitý elektrospotřebič, si na “Slunečnici štěstí” může vytočit zajímavou odměnu.

Během zábavného odpoledne se zájemci dozvědí, z čeho se skládají běžně používané elektrospotřebiče, jak probíhá jejich recyklace či jak si Češi stojí ve srovnání se zbytkem Evropy. “Účastníci zde mohou nechat třeba vyřazenou kulmu, fén či holící strojek, ale i myčku na nádobí, vysavač nebo lednici,” vyjmenovává možnosti Roman Tvrzník, generální ředitel společnosti ELEKTROWIN. Spotřebiče budou následně ekologicky zrecyklovány a jejich “dárce” získá zajímavou odměnu.

Speciální pozornost bude na akci věnována dětem. “Celé dopoledne je vyhrazeno pro žáky základních a středních škol z blízkého okolí, pro které jsme připravili řadu interaktivních kvizů a soutěží. Ani odpoledne ale děti nepřijdou zkrátka. Čeká na ně ekopohádka či skákací rychlovarná konvice,” uvádí k programu Tvrzník.

Akce ve Skutči je součástí informační kampaně Zatočte s elektroodpadem, která letos navštíví na 80 měst a obcí po celé republice. Obyvatelé jednotlivých měst navíc soutěží mezi sebou. Třem městům s největším množstvím vybraných elektrospotřebičů na obyvatele věnuje ELEKTROWIN finanční odměnu na projekty na podporu sběru.

“Chtěli bychom všechny motivovat, aby použité elektrospotřebiče neodkládali mezi odpad. Jejich recyklací se dá vytěžit množství užitečného materiálu k dalšímu použití. Z běžné mikrovlnky se například získá až 8 kilogramů železa, navíc se její recyklací ušetří až 52 kWh elektřiny,” vysvětluje cíle akce Jaroslav Holakovský, předseda představenstva kolektivního systému ELEKTROWIN, a dodává: “Velká část české veřejnosti o možnostech recyklace elektroodpadu ještě neví.”

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.