Sobota, 4.2.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Zatoulaný uzlík pohádek pod taktovkou Needles

Zatoulaný uzlík pohádek pod taktovkou Needles„Proč nemáme křídla jako ptáci, proč nemají hadi nožičky jako jiná zvířata anebo proč má slon takový veliký nos?“

Na tyto otázky odpovídá Léopold Chauveau svému synovi v audioknize Renouškovy povídky, kterou ze své stáje vypustilo v těchto dnech nově vzniklé vydavatelství Needles Audiobooks.

Miloslav Mejzlík v roli tatínka barvitým způsobem poodkrývá malému Renouškovi svět zvířat v netradičních a snových bajkách, které chvílemi připomínají Malého prince. Povídky doprovází hra na violu, těremin, ukulele a další nástroje.

Melodické hříčky a atmosférické plochy pochází z dílny zvukového studia Needles, jejichž audiokniha Solaris získala ocenění Audiokniha roku a hudební cenu Vinyla 2014. Renouškovy povídky jsou debutovým titulem vydavatelství Needles Audiobooks, za kterým stojí právě lidé ze studia Needles. 

Renouškovy povídky vznikly z rozhovorů mezi Léopoldem Chauveau a synem Renouškem, který veden dětskou zvídavostí klade různé všetečné otázky. Tatínek mu na ně odpovídá lehce groteskními, místy absurdními podobenstvími a bajkami, které pro svého syna vymýšlí. Prochází různými žánry: Od ztřeštěné bajky, při níž se dozvíme, jak přišel had o nohy, přes naivisticko-existenciální cestu chlapce a medvěda, kteří bádají po tom, zda-li je člověk schopen pobrat všechnu moudrost světa, až po hororovou zkazku o stromu, který jedl malé děti. Renouškovy povídky, skoro sto let staré dílo, dodnes uhranou svou originalitou a magickým prolínáním světa zvířat a světa lidí.

{source}[[p]]

[[iframe width=”100%” height=”166″ scrolling=”no” frameborder=”no” src=”https://w.soundcloud.com/player/?url=https%3A//api.soundcloud.com/tracks/235300899&auto_play=false&color=ec0515&theme_color=00FF00&show_artwork=true”]][[/iframe]]
[[/p]]{/source}

 

Po nečekaném úspěchu naší první audioknihy Solaris jsme chtěli posluchači naservírovat něco lehčího. Pohádky jsou žánrem, který provází lidstvo od nepaměti, je to koncentrovaná zkušenost a nenápadný návod jak procházet tímto světem. Renouškovy povídky svým naturalistickým záběrem tuto zkušenost zprostředkovávají o poznání intenzivněji a důvtipněji,” říká o atypickém souboru bajek Petra Kinclová.

Znovuobjevený literární skvost určený nejen dětskému posluchači ležérně ilustruje hudební doprovod studia Needles, obohacený o živé nástroje jako ukulele, viola, těremin, polivoks a preset A38. Stejně jako v případě Solaris i zde hraje hlavní roli mluvené slovo, a hudební doprovod pouze rozvíjí atmosféru knihy. “Podařilo se nám do nahrávky dostat i živé nástroje, především violu a těremin, za což patří velký dík Julii Goetzové a Marii Ladrové. Díky nim nabraly Renouškovy povídky v hudebních pasážích o poznání živelnější nádech” říká Adam Boháč.

Tvůrci audioknihy Renouškových povídek se při tvorbě přesunuli do svého dětství: “Tahle knížka se mi vryla do paměti od dětských let, je to malé dědictví po mém otci. Předělat tento poklad do audioknižní podoby jsem bral téměř jako svoji povinnost,” směje se Jonáš Rosůlek.

 

 

Autor:

Léopold Chauveau (1870 – 1940) byl francouzský chirurg, který po 1. světové válce zanechal své profese a naplno se oddal umění jako malíř, sochař, ilustrátor dětských knih a spisovatel. Své příběhy a bajky vymýšlel původně ve volném čase pro své syny. Ilustruje řadu dětských knih a vydává své povídky a bajky pro děti. Výrazným sborníkem jsou právě Renouškovy povídky, které se díky korespondenci s českým překladatelem, historikem a učitelem Karlem Kallábem dočkaly v roce 1934 českého překladu.

Účinkující:

Miloslav Mejzlík

Roli tatínka malého Renouška ztvárnil Miloslav Mejzlík, který je uznávaným hercem a dabérem. Působil v řadě divadel jako např.: Divadlo Komedie, Národní divadlo Praha, Divadlo Na zábradlí aj. Z filmové a televizní tvorby se dostal do povědomí rolemi v pohádce Princezna ze mlejna, v seriálech Četnické humoresky nebo Rodinná pouta. Na poli dabingu svůj hlas propůjčil např. plukovníkovi Jacku O‘ Neilovi v seriálu Hvězdná brána nebo Asianovi v Letopisech Narnie.

Zdeněk Polák

Roli malého Renouška obsadil talentovaný herec a kavárník Zdeněk Polák. Po studiích na JAMU se věnuje herectví. V současnosti spolupracuje s divadlem D’Epog.

Citace z úvodu knihy:

“Milé děti!
V hlavním městě francouzské republiky v Paříži, žije malý hošík, a to jsem já. Říkají mi Renoušek. Jsem časem hodný, časem nezbeda jako vy a všecky malé děti. Jsem také hodně zvídavý. Pořad se tatínka na něco vyptávám. Tak třeba se ho zeptám: “Tati, proč my nemáme křídel jako ptáci? Tati, proč nemají hadi nožičky jako jiná zvířata? Tati, proč má slon takový veliký nos?” A tatínek, aby mi mohl dát odpovědi na mé otázky, vymýšlí si všelijaké povídky a pohádky.
Tu je máte.”

 

Needles
hudba a zvuková režie, audiobooks.needles.cz

Zvukové studio zabývající se filmovou hudbou, zvukovou produkcí a alternativními projekty.
V roce 2014 vydalo ve spolupráci s vydavatelstvím Tympanum audioknihu Solaris, která získala ocenění Audiokniha roku v kategorii zvuk a hudba a hudební cenu Vinyla v kategorii Počin roku. Audiokniha Renouškovy povídky je debutem z edičního plánu nově založeného vydavatelství Needles Audiobooks.

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.