Neděle, 3.12.2023
KnihyKultura

Zázrak svaté Winifredy

recenze audioknihy Zázrak svaté Winifredy

Audioknihu mohu doporučit milovníkům detektivních příběhů.

Děj se odehrává ve středověké Anglii a Wallesu. Převor dominikánského kláštera se skupinkou mnichů putuje do malé walleské vesnice, aby zde vyzvedl z hrobu ostatky svaté Winifredy. Ačkoli k tomu získal souhlas světské i církevní vrchnosti, obyvatelé vesnice jsou jiného názoru. Jak je přesvědčit? Světí účel prostředky?

Autor na postavách v příběhu ať už dominikánských mnichů, či prostých venkovanů zobrazuje odvěké lidské vlastnosti. Na jedné straně kritizuje svatouškovství, ohlupování lidí i zneužívání jejich důvěřivosti a zejména kariérismus, který se nezastaví před ničím a neštítí se ani vraždy. Na druhé straně obdivuje život v souladu s přírodou, poctivou tvrdou práci, smysl pro čest a spravedlnost, lidskou sounáležitost a také důmyslnost při řešení zdánlivě neřešitelných situací.

Takže mohu konstatovat, že děj přibližuje soudobé problémy ve středověkých kulisách.

Skvělou zábavu umocnil Pavel Soukup, jehož interpretační výkon bych přirovnala k symfonickému koncertu. Pavel Soukup bezesporu patří mezi naše nejlepší interpretační umělce. Zážitek z poslechu podtrhuje i hudební doprovod, středověké melodie.

A závěrem nemohu nezmínit přebal audioknihy, z něhož se na posluchače usmívá Pavel Soukup v mnišské kutně.

 

 

Autor: Ellis Peters (1913–1995)

Anglická spisovatelka velšského původu, vlastním jménem Edith Mary Pargeter, se věnovala zejména válečné, historické a detektivní próze. Je autorkou více než sedmdesáti knih, které vyšly v milionových nákladech v patnácti jazycích. V roce 1994 obdržela Řád Britského impéria za zásluhy o literaturu, je držitelkou prestižních žánrových ocenění Stříbrná a Diamantová dýka udělováných každoročně britskou asociací autorů detektivek Crime Writers´Association (CWA). Do světové literatury se zapsala trilogií Nebeský strom (1958-1963), řadou případů inspektora Felse i jeho syna (1951-1978) a dvacetidílnou sérií historických detektivek s bratrem Cadfaelem (1977-1994), jíž proslavil i televizní seriál (1994-1998) s Derekem Jacobim v hlavní roli. Byla propagátorkou české kultury v Anglii, pravidelně navštěvovala Prahu a překládala díla českých autorů do angličtiny (např. B. Němcová, J. Neruda a B. Hrabal).

 

Účinkující:

Pavel Soukup (* 1948)

Vystudoval žurnalistiku na Univerzitě Karlově a poté úspěšně absolvoval DAMU. Po studiu působil v oblastních divadlech, později se vrátil do Prahy, kde hrál v Městských divadlech pražských, především v Divadle ABC, a stal se členem souboru Hudebního divadla v Karlíně. Dobře známý je z televizních obrazovek – od roku 1980 se objevuje v televizních pohádkách, komediích a také v seriálech (např. Náhrdelník, Život na zámku, Ordinace v růžové zahradě). Daleko známější je ovšem jeho hlas – jednak díky mnoha dokumentům, k nimž namluvil komentář, a jednak jako dabér Arnolda Schwarzeneggera, Robina Williamse, Gérarda Depardieua, Michaela Douglase, Harrisona Forda, Bruce Willise nebo Roberta Redforda. Svůj hlas propůjčil i kresleným postavičkám z filmů Toy Story: Příběh hraček, 101 dalmatinůči Spláchnutej. Za mistrovství v dabingu byl několikrát oceněn.

 

Zázrak Svaté Winifredy obal

 

Název audioknihy Zázrak svaté Winifredy
AutorEllis Peters 
InterpretiPavel Soukup
  
Vydavatelství OneHotBook
Délka7 hodin 59 minut
EAN8594169482651
  
Nákup audioknihy www.audiolibrix.cz

 

 

 

OneHotBook

Vydavatelství OneHotBook vydává audioknihy současných světových a českých autorů i moderní literární klasiku a osobitou tvorbu pro děti s kompletní profesionální produkcí zahrnující dramaturgii, režii, hudbu, postprodukci a design. Audiokniha v jejich podání není pouhým převyprávěním knihy, ale interpretačním uměním vzniklým za spolupráce režisérů s pečlivě vybranými herci; zvukovou adaptací, jejíž náladu podkreslují atmosférické zvuky i ruchy a původní skladby vytvořené na míru daného díla.

Mezi autory OneHotBook patří například Kateřina Tučková, Tereza Boučková, Jaroslav Rudiš, Jiří Šulc, Jiří Hájíček, Vilma Kadlečková, Petra Soukupová, Evžen Boček, Stieg Larsson, Jo Nesbø, Jussi Adler-Olsen, Peter May, Henning Mankell, Lars Kepler, David Mitchell, Haruki Murakami, Gillian Flynn, Lyndsay Faye, Tom Robbins a další.

www.onehotbook.cz

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.