Zdánlivě snadná oběť

Podivná hrarecenze knihy Podivná hra

„Karla se tiše rozplakala. Nic jiného se v tu chvíli ani dělat nedalo. Kdyby se o tom aspoň dalo s Markem rozumně mluvit. Dřív býval víc v pohodě a všechno vyřešil, věděla, že se na něho může ve všem spolehnout, ale najednou to byl někdo úplně jiný. Tu noc se jí usnout nepodařilo.“ 

Zuzana Pospíšilová napsala již řadu knih pro děti. Nyní vyšla její prvotina pro dospělé. Autorka si zvolila aktuální téma – stalking. Ale nemyslete si, že zůstane jen u něho. Tato kniha v sobě skrývá víc. Sami pochopíte, až ji přečtete celou.

Karla je čtyřicátnice, žije s manželem Markem a dvěma dcerami, starší Eliškou a mladší Lucií. Vede klidný život účetní až do dne, kdy se jí někdo nabourá do e-mailu a do mailů jejich dcer. Karla zbystří a je jako ostříž. Za vším vidí nějaké náznaky a dostane strach. Kdo ji sleduje? Nějaký tajný ctitel? Nebo pedofil, co si políčil na jejich dcery? Nebo je za tím někdo zcela jiný?

„Ale jo. Byla jsem fakt na pokraji zhroucení. Je to strašný pocit. Asi jako když ti někdo rozbije okno, vleze do domu, ale žádnou další stopu už nezanechá. Ty nevíš, proč to udělal a co vlastně udělal. A úplně nejhorší je, že rozbil okno taky v dětském pokoji!“

Karlin život je rázem jako na houpačce, chvílemi je k smrti vyděšená, nemůže spát, bojí se po cestě do práce, a pak zas přijdou dny, kdy si vše racionálně vysvětlí a uklidní se. Se vším se svěří manželovi, ale ten pro ni nemá pochopení, a tak se obrátí na svého bratra, který má za známého policistu. Je to pouze v Karlině mysli? Nebo ji skutečně někdo sleduje a záměrně děsí a něco naznačuje?

Musím říct, že kniha se čte dobře, a autorka nás tak ukolébá, že nevíme, co si myslet. Je Karla paranoidní anebo za tím někdo vězí a kdo? Při čtení jsem měla pocit, že se zdánlivě nic neděje a stále jsem čekala, kdy přijde zlom a vše se rozsekne. Autorka dá čtenářům pár náznaků, takže jsem asi v poslední třetině knihy začala tušit, v čem je zakopán pes. A posledních třicet pět stran bylo opravdu strhujících a postavilo knihu do jiného světla. Už kvůli tomu konci byste si knihu měli přečíst. Je v něm skryto varování.

„Nejvíc ji ale štve, že je jediná, kdo sbírá střípky mozaiky, aby z nich mohla složit obraz. Zatím netuší, co na tom obraze má být, i když už má kamínků víc než dost.“

Tato kniha je mojí první knihou o stalkingu vůbec. Člověk zjistí, co vše by se mohlo stát, jak je virtuální svět nebezpečný. Ale bez techniky a jejích vymožeností se zkrátka v našich životech již neobejdeme. Přesto se musíme mít na pozoru a hlídat si své soukromí.

Autorčin styl vyprávění mi sedl, je to spíš nenáročné čtení vhodné na dovolenou, ale pozor, abyste se nevyděsili, protože konec je dramatický.

„Proč nad vším pořád tak přemýšlí? Proč všechno tak rozebírá? Když už se ta myšlenka jednou narodila, nešlo ji jen tak zabít.“

Doporučuji ke čtení těm, co mají rádi napětí a těm, co nevědí, co je stalking a jaké hrozby může skrývat internet, jak se ho dá zneužít.

Knihu hodnotím 85 % a plusové body si zaslouží za konec.

 

Podivná hraNázev knihy:    PODIVNÁ HRA
Autor:               Zuzana Pospíšilová

Žánr:                detektivky, literatura česká
Rok vydání:     2017
Počet stran:     368
Nakladatelství: GRADA

Formát:            145 × 205
EAN:                9788027102907
ISBN:               978-80-271-0290-7

E-shop :           kniha – http://www.Grada.cz

                        e-kniha – http://www.eReading.cz

Databáze knih: www.DatabazeKnih.cz

 

GradaKnihy s logem GRADA vycházejí v České republice již od roku 1991. GRADA si za dobu své existence vybudovala pozici největšího tuzemského nakladatelství odborné literatury co do objemu tržeb, počtu vydávaných nových titulů i šíří oborů své působnosti a to jak v České tak i ve Slovenské republice.

K dnešnímu dni GRADA vydala téměř 8.000 titulů v celkovém nákladu více než 16 milionů knih. Nabídka společnosti GRADA pokrývá široké spektrum odborné literatury z nejrůznějších oblastí lidské činnosti. Ročně produkuje více než 400 novinek ve více než 29 oborech asi v 90 edičních řadách.

V její produkci jsou tituly s právní tematikou, knihy ekonomické, tituly z oblasti financí a účetnictví, manažerské tituly, psychologické, zdravotnické, knihy s počítačovou tematikou, o architektuře a stavebnictví, knihy technické z nejrůznějších oborů a profesí. Tuto pestrou škálu doplňuje i naučně odborná literatura, která nabízí řadu publikací s velkým záběrem pro denní praktický život.

Důležitou součástí nakladatelské strategie je přinášet odborníkům a širší odborné veřejnosti aktuální znalosti a informace ze všech oborů a oblastí jejich činnosti, znalosti v maximální odborné kvalitě, včas, v optimální formě a rychlé dostupnosti. Autory knih se značkou GRADA jsou proto nejlepší čeští odborníci v daných oblastech. Grada vydává také mnoho překladů významných zahraničních titulů. Z nabídky GRADA si tedy pro svou práci potřebné znalosti vyberou nejen vynikající experti a přední odborníci, ale veškerá odborná veřejnost včetně studentů všech stupňů škol a také pro řadu všeobecně praktických témat a publikací i široká veřejnost.

eReading.czČerná kočka Erna provází po knižních cestách více než sto tisíc čtenářů a snaží se pro ně připravit maximální čtenářský zážitek. Jejími tlapkami prošlo přes deset tisíc titulů a toto číslo každý den zvyšuje. Erna a eReading.cz věří, že si knihy zaslouží zvláštní pozornost, a proto pro své čtenáře připravují nejen slevové akce a soutěže, ale také jim přináší mnoho zajímavých informací o jednotlivých titulech, spisovatelích i samotných nakladatelství. eReading.cz také jako první v České republice nabídl čtenáři vlastní čtečku s elektronickým inkoustem, která navíc umožňuje využívat systém výpůjček z knihoven. Dnes je jedním z nejvýznamnějších českých distributorů elektronických knih.

Autorčin blog

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Pavla Velehradská

Matka, dcera, manželka a vášnivá knihomolka, která zbožňuje svět knih. (osobní blog)