Zdravé spaní je nyní stylové – díl II. – výběr postele a matrace

Zdravé spaní je nyní stylové - díl II. - výběr postele a matraceV druhém díle našeho miniseriálu o zdravém spaní, který jsme pro vás připravili ve spolupráci s portálem HomeFashion.cz, si povíme něco o výběru správné postele a matrace.

Výběr postele

V posteli tráví člověk více než třetinu svého života, a proto bychom měli dbát na správný výběr veškerých jejích komponentů jakými jsou  matrace, lůžkoviny a v neposlední řadě povlečení. Pokud vybereme pouze kvalitní postel s nekvalitním roštem a matrací, je dosti pravděpodobné, že nás co nejdříve začnou bolet záda, budeme nevyspalí, otrávení….

 

Jak vybrat postel?

Zdravé spaní je nyní stylové - díl II. - výběr postele a matracePostel pro jednoho člověka by měla být o 20-25 cm delší než on. Odborné studie říkají,  že nejlepří šířka lůžka je dána součtem šířky člověka v ramenou, tj. dvojnásobné délky ramenní kosti ke které je připočítaná rezerva, která čítá 20- 30 %. Šířka lůžka se tedy pohybuje v rozmezí 80 až 100 centimetrů.Co se výšky postele nad zemí týká, odborná doporučení hovoří o 45 cm nad podlahou.45 cm proto, že tato výška je optimální pro ulehání i vstávání a podle statistik se v této výšce nejméně práší.

Pokud tedy zrovna vybíráte postel, dejte přednost té, která má dřevěný rošt. Takto vyhotovená postel reaguje na těžkého člověka stejným způsobem jako na lehkého. Rošt je možné pořídit pevný, nepolohovatelný, polohovatelný nebo dokonce s elektrickým ovládáním. Rošt by měl matraci doplnit  v její prodyšnosti. Vhodný je lamelový nebo pevný dřevěný rošt. Dosti nevhodná je rovná deska, hůře se udržuje a odvětrávání lůžka nesplňuje patřičné normy.

Jak vybrat matraci?

Základním pravidel pro výběr matrace je, že by neměla býti ani měkká ani tvrdá. Matrace musí být především vyrobena z prodyšných materiálů a současně pohodlná.
O délce matrace platí totéž co o délce postele- tj. o 25 cm delší a široká nejméně 90 cm.
Měli bychom si také uvědomit, že naše tělesná hmotnost by měla být brána v potaz při rozhodování o koupi matrace. Matrace by také měla odpovídat hmotnosti člověka, neboť poté je schopna se mu správně přizpůsobit.

Zdravé spaní je nyní stylové - díl II. - výběr postele a matraceZakoupená matrace by měla být správně zapuštěna do postele, aby se tak zabránilo jejímu proklouzávání.
Matraci je vhodné  pravidelně otáčet a využívat tak obě její strany (pokud nemáme matraci s letní a zimní stranou.V součastnosti se vyrábí matrace, které mají letní a zimní stranu. Každá strana je vyrobena z jiného materiálu- zimní bavlněná strana udržuje teplo, letní, většinou lněná strana naopak.

Dále už je na každém z nás vybrat si materiál, ze kterého je matrace vyrobena a  nám nejvíce vyhovuje.

Zde nabízíme stručný přehled nejpoužívanějších matrací podle používaného materiálu:

Latexové matrace

 Matrace vyrobené buď z čistě syntetického latexu mebo z kombinace přírodního a umělého. Vyznačují se vysokou životností (až 10 let), prodyšností zajištěnou odvzdušňovacími kanálkami, antibakteriálními a ortopedickými vlastnostmi a tvarovou stálostí.
 
Matrace z polyurethanové pěny (PUR pěny)

Zdravé spaní je nyní stylové - díl II. - výběr postele a matraceJsou určeny nejnáročnějším uživatelům, kteří mají potíže s bolestmi zad. Matrace jsou vyrobeny většinou z polyurethanové výplně s antibakteriálními vlastnostmi vhodné pro citlivou pokožku a alergiky. PUR pěna je materiál nenáročný na údržbu a výhodou je i jeho cena. Zahrnují  širokou škálu typů, od standardních, až po luxusní zónové sendvičové matrace. U polyuretanových matrací není cirkulace vzduchu tak dobrá jako u pružinových matrací, proto je dobré umístit pod matraci prodyšný podklad – lamelový rošt, který ještě navíc podpoří anatomické vlastnosti matrace.

Matrace ze studené pěny

Studená pěna je materiál vyráběný stejnou technologií jako klasická PUR pěna, při výrobě však není dosahováno tak vysokých teplot jako u PUR pěny, proto se nazývá “studená” nebo modifikovaná pěna. Oproti klasické pěně má vyšší životnost, lepší prodyšnost a vysokou pružnost.
Samozřejmostí jsou také vysoká elasticita, tvarová stálost, životnost a pružnost. Jelikož jsou tyto pěny velmi prodyšné, nemusíme se obávat o hygienu lůžka.
 
Matrace z materiálu BULTEX

Matrace mající  pórovitou strukturu, která se podobá mořské houbě jak vzhledem tak i  svou poddajností, elastičností, prodyšností a tvarovou neměnností. Tato matrace vydrží stejně jako latexová – 10 let.  Materiál BULTEX je schopen se  anatomicky přizpůsobit tvaru těla, nemá vlastní vůni a má antibakteriální vlastnosti, což je velice vhodné pro alergiky.

Zdravé spaní je nyní stylové - díl II. - výběr postele a matraceMatrace z líné pěny

Líná pěna patří v součastnosti mezi nejpohodlnější materiály používané pro výrobu matrací. Tato pěna se podle absorbovaného tepla přizpůsobuje tvarem a tuhostí. To znamená, že tuhne při malém kontaktu s tělem a měkne, když je v přímém kontaktu s tělesným teplem. Zpět se vrací velmi pomalu, což zaručuje rovnoměrný tlak na lidské tělo.

Matrace z bio pěny

U těchto matrací se umělé látky v matraci, vyrobené většinou z ropy, nahrazují surovinami z rostlinných olejů, které podporují spánek, mají skvělé ortopedické vlastnosti a jsou vhodné pro alergiky.

Pružinové matrace

Klasická matrace jsou nyní vylepšovány jakousi taštičnou, ve které je pružina uschována. Jejich velkou výhodou je skvělá prodyšnost.

Zdravé spaní je nyní stylové - díl II. - výběr postele a matraceGelové matrace

Vyrobené z nově vyvinutého materiálu geltech, který má řadu nových vlastností, které zlepší náš spánek.  Je schopen udržovat teplotu, vytvarovat se podle našeho těla. Do ložné plochy matrace jsou vloženy gelové segmenty, jež vytvářejí akupresní body uvolňující svalstvo. Matrace je také naprosto hygienická, protože se v ní neusazují bakterie ani roztoči. 

Matrace z materiálu Tempur

Tyto matrace jsou vyjímečné tím, že jsou schopny se vytvarovat přesně podle tvaru těla a dodat nocležníkovi pocit beztíže. Když na této matraci spíte, vaše klouby a páteř jsou v naprosto přirozené poloze, což zmírňuje námahu svalstva a nervů. Jsou velice vhodné pro ty, co trpí silnými bolestmi kloubů.

Novinkou, kterou oceníme spíše v zimě, jsou matrace, které mají zabudovanou podložku s vloženými polodrahokamy ametystu. Tyto polodrahokamy dokáží prohřát tělo a navíc si můžeme na ovladači nastavit intenzitu ohřevu tak, jak je nám příjemná. V létě se dá podložka vyndat.

Zdravé spaní je nyní stylové

 

Jaký vybrat potah na matraci?

Když půjdete pořizovat novou matraci, nezapomeňte na ní koupit i kvalitní potah, který je možné lehce sejmout z matrace a vyprat v pračce (nejméně na 60°C) , neboť každý z nás se v noci potí a potah musí všechen pot absorbovat.
Výrobci přidávají do potahů i přírodní látky, které působí nejen antialergicky a antisepticky, ale rovněž zvyšují i komfort při spaní.
Nově se na trhu objevují potahy matrací vyrobené ze speciální látky, kterou používala americká NASA. Tento materiál je plný tzv. mikrokapslí nanesených na vlákna látky a je schopný vyrovnávat teplotní rozdíly. Zároveň vstřebává přebytečné teplo a nedochází pak k pocitům vlhka. V chladných podmínkách je potah schopen vydávat teplo.

 

 

Více na www.HomeFashion.cz

HomeFashion.cz logo

 

 

 

 

 

 

 

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.