Ze spárů Hvězdy severu se nedostane nikdo

recenze knihy Hvězda severu

Jaký je život v Severní Koreji? Ve státě, do něhož je těžké proniknout a odkud se nikdo dobrovolně nedostane ven? D. B.John čerpal ze svých osobních zkušeností a napsal thriller s názvem Hvězda severu, ze kterého mrazí, jen se na něj podíváte.

Děj se točí kolem tří stěžejních postav. Jenna, americká profesorka korejského původu se nikdy nesmířila se ztrátou sestry. Su-min zmizela během stáže v Jižní Koreji. Tato událost měla vliv na další chod celé rodiny, která se rozpadla. Paní Mun živoří s nemocným manželem v severokorejské provincii. Jednou najde balíček, v němž jsou různé věci potřebné pro život. Paní Mun pár věcí prodá a díky tomu se jí podaří prorazit na centrálním městském tržišti, stává se zdatnou obchodnicí i vůdčí osobností místních trhovkyň.  V Pchjongjangu žije diplomat Čo. Středobodem jeho života je manželka a malý syn a také pracně budovaná kariéra. Čoův bratr se má stát vysoce postaveným úředníkem pracujícího přímo pro Kim Čong-ila, ale ještě předtím musí bratři prokázat, že jejich rodina je po tři generace politicky absoluně čistá.  Šokující výsledky jim ve vteřině obrátí životy naruby…    Zdánlivě nesouvisející  linky vám připraví pořádnou dávku napětí, emocí i dějových zvratů.                                   

Hvězda severu - obal knihyVětšina z nás má načteno spoustu detektivek a thrillerů, ať už českých a slovenských, klasických anglických nebo drsných severských. Ale severokorejské reálie? To tu ještě nebylo. D. B. John nabízí šanci nahlédnout do života TAM, kde by nikdo z nás zcela určitě žít nechtěl, ale na druhou stranu, dozvědět se něco blíž o místním životním stylu, to stojí za to. Román je samozřejmě fikce, ale díky tomu, že autor čerpá z vlastních zkušeností, protože Severní Koreu navštívil, se můžeme těšit na skutečně reálné pozadí.

Hvězda severu slibuje akci od počátku. Líbilo se mi propojení thrilleru se špionážní a politickou tematikou, které jinak cíleně nevyhledávám. Napínavé scény z Jennina výcviku mě bavily, stejně jako pohled do zákulisní tajných služeb i mrazivé politiky Severní Koreje. Trošku mě pobavila jedna ze závěrečných klíčových scén, v níž D. B. John popustil uzdu fantazii a střihl si téměř filmový kousek, který by mohli závidět i v Hollywoodu. Byť v reálu by toto bylo zřejmě zcela nemožné, zde to na mě působilo jako prvek jistého odlehčení. Celkové napětí totiž graduje ve chvíli, kdy se děj přesouvá přímo do Kim Čong-ilovy země. Že tamní život je všechno, jen ne jednoduchý, víme z různých zdrojů. Díky této knize máme možnost zažít i ty největší hrůzy, které se dějí v pracovních táborech. Narodit se v chudé nebo ideologicky nevhodné rodině, to zabíjí veškeré šance na život, který my bereme jako samozřejmost. Svoboda projevu, dostatek jídla, kulturní vyžití dle vlastního vkusu, o tom se lidem v táborech může jen zdát. Právě tyto části mě natolik pohltily, až jsem skoro zapomněla, že čtu thriller a ne autentickou výpověď. Románu to dává širší rozměr. Velké plus patří i za závěr knihy, který nechává prostor dalším myšlenkám a  úvahám

Hvězda severu není jen o akčních scénách, ale také o rodinných vztazích, politickém zákulisí jednoho totalitního státu, boji o moc, o naději, ztrátě a hořkém prozření.

 

Název knihy Hvězda severu
AutorD. B. John
Žánrthriller
  
Nakladatelství Domino
Rok vydání2018
Počet stran480
ISBN978-80-7498-284-2
  
Nákup knihy www.dominoknihy.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Domino

Nakladatelství DOMINO vzniklo v roce 1997, což byla pro založení nakladatelství krajně nevhodná doba. Už vyhasl boom z počátku devadesátých let, kdy čtenáři nakupovali z čiré radosti, že si můžou pořídit dobrou knihu i jindy než ve čtvrtek, aniž předtím museli vystát dlouhou frontu.

I když to tenkrát mnozí považovali za nerozumný čin, navzdory všem (jistě dobře míněným) varováním jsme DOMINO založili. Věřili jsme totiž, že dobré knihy si cestu ke čtenáři vždy najdou. Anebo spíše naopak – že čtenáři neztratí zájem o dobré knihy. A právě takové jsme měli v úmyslu vydávat.

Mnohé se od té doby změnilo, základ však zůstává stejný: ve všech edicích se našim čtenářům snažíme nabídnout pouze takové knihy, které stojí za to číst.

www.dominoknihy.czPalmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Barbora Javorková

Knihovnice tělem i duší. (osobní blog)