Zemřela bývalá britská premiérka Margaret Thatcherová

Margaret TatcherováV pondělí 8. dubna 2013 zemřela v Londýně bývalá britská premiérka Margaret Thatcherová.

Tato významná postava světových dějin 20. století se v poslední době společensky příliš neangažovala, především ze zdravotních důvodů. Bývalá premiérka byla v posledních letech nemocná, utrpěla několik slabších mrtvic a měla problémy s Alzheimerovou nemocí. Poté, co byla loni propuštěna z nemocnice, bydlela v hotelu Ritz. Odešla v pokoji v pondělí. Podlehla mrtvici.

Přesné datum a detaily pohřbu ještě nejsou přesně známy.Veškeré okolnosti pohřbu budou záviset na vůli rodiny.

Podle přání Thatcherové by měli u její rakve tvořit čestnou stráž mimo jiné váleční veteráni v červených kabátcích. Její rodina si vymohla, že se k ostatkům nemají přikládat žádné květiny, ale peníze, jež by byly na tento účel vynaloženy, mají být věnovány charitě.

Den před pohřbem bude rakev se zesnulou odvezena do kaple Panny Marie v londýnském parlamentu, kde bude uložena přes noc. V den pohřbu bude z centra města vykázána doprava a pohřební vůz odveze rakev do kaple britského královského letectva ve Westminsteru. Odtud ji na dělostřelecké lafetě odvezou do katedrály svatého Pavla ulicemi, které budou lemovat příslušníci britské armády. Před katedrálou vzdá mrtvé poctu čestná jednotka, na schodech do kostela budou rovněž stát vojáci.

Katedrála nebude veřejnosti přístupna, ale podle Downing Street bude ceremoniál přenášet televize.

Její smrt mnohé zarmoutila, ale vyvolala také radost u jejích odpůrců.

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.