Pondělí, 15.7.2024
KnihyKultura

Žena mého života

recenze knihy Žena mého života

Devátý případ Davida Rakera. A asi ten nejvíc emotivní díl ze všech. Už u předešlého dílu Muž bez minulosti jsem zmiňovala, že se autor více soustředí na city čtenáře, že jsou případy mnohem více emotivní. U Ženy mého života to platí dvojnásob. V tomto dílu se k Davidovi přiblížíme nejblíže a to hlavně osobně. Více nahlédneme pod pokličku jeho osobního vztahu s manželkou Derin, která před několika lety zemřela na zákeřnou rakovinu. Bojovala statečně, dvakrát se jí podařilo rakovinu porazit, potřetí už ztratila sílu k boji a podlehla. 

Osm dílů se s její smrtí smiřoval společně s Davidem i samotný čtenář. Osm dílů jsme si procházeli střídavě dobrým i špatným obdobím. Jenže Deriin stín se ploužil společně s námi. A ploužil se tak dlouho, až se i fyzicky zhmotnil! Derin Rakerová je zpět. Přináší s sebou ještě větší zmatek než ten, který zde po sobě zanechala před osmi lety. 

Pohřbil ji. Oplakal. A teď je zpět.

Je krátce po Vánocích a David tráví tyto sváteční chvíle společně se svou dcerou. Užívá si pohodu a načerpává sílu do dalších dnů. Poklidnou atmosféru a rodinnou idylu ovšem naruší telefonát z policejní stanice. Tam se totiž objevila žena, která tvrdí, že je jeho manželka Derin. Absurdní a nemožné! Ale je to opravdu nemožné? 

Ta žena je Derin opravdu podobná, ale David si je téměř jistý, že to Derin, jeho milovaná Derin, není. Drobné hlasové rozdíly, nepatrné drobnosti v její tváři… Ale proč ta žena velmi dopodrobna zná jejich soukromý život. Ví o věcech, které mohla a může vědět pouze a jen Davidova žena. 

Ta žena tvrdí, že je David nemocný, že trpí jakousi psychickou nemocí, která čas od času zapříčiní to, že David trpí utkvělou představou o tom, že jeho žena je mrtvá a nebo se za ni někdo cizí vydává. Nebudu vám nic nalhávat, o Davidovi budou pochybovat všichni, včetně jeho samotného. 

Tvrdí, že je moje manželka
Ale moje žena zemřela…nebo ne?
Buď lže ona…nebo já

Žena mého života - obal knihyTvrzení ženy je vcelku přesvědčivé a proti Davidovi mluví nejen jeho lékařské záznamy, ale také velice uznávaný psychiatr, který tvrdí, že je Davidovým ošetřujícím lékařem. A žena je ještě k tomu všemu zraněná a vše nasvědčuje i domácímu násilí. Tak kde je tedy nakonec pravda? Je to skutečná Derin Rakerová? Kde byla celých těch osm let a proč jakoby jí opravdu z oka vypadla…. Spousta otázek, málo odpovědí. Někdo ale něco vědět musí a David na to musí brzy přijít nebo o ten rozum přijde doopravdy a rychleji než by čekal… 

Zažil už spoustu špinavých her a podlostí, ale tahle je ze všech nejhorší a navíc se týká konkrétně jeho. Staré rány, které nebyly nikdy pořádně zahojeny se otevírají a prohlubují. Konečně poznáme skutečný životní příběh našeho oblíbeného hrdiny. Blíže už asi Davidovi Rakerovi nikdy nebudeme.

Co dodat k Ženě mého života? Snad jen to, že to je jeden z nejlepších dílů série právě díky svému příběhu. Možná není nejpropracovanější a nejlepší ze všech, možná obsahuje pár nedokonalostí a much, ale rozhodně je super! Je nutností a dalším hřebíčkem do čtenářovi pomyslné rakve. Dostane vás! Ale to už se jistě stalo i u předchozích dílů… S touto sérií bude jednou velmi těžké se rozloučit. 

Hodnocení: 95 %

 

Název knihy Žena mého života
AutorTim Weaver
ŽánrLiteratura světová, Detektivky, Thrillery
  
Nakladatelství MysteryPress
Rok vydání2019
Počet stran512
ISBN978-80-7588-140-3
  
Nákup knihy www.mysterypress.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

MysteryPress

Nakladatelství Mystery Press se od svého založení v roce 2015 velmi rychle etablovalo na tuzemském knižním trhu jako specialista na detektivky, thrillery a krimi romány. Mystery Press v současnosti vydává zejména anglo-americké autory, z nichž pro české čtenáře objevilo například Angličany Stevea Robinsona (genealogický thriller Stopy v krvi) a Tima Weavera (již dotiskovaná drsná krimi Bez slitování), ale nebojí se ani velkých amerických jmen, jako jsou Janet Evanovich (v TOP 10 amerických bestselleristů) či Dan Simmons (holmesovský román Páté srdce). Brzy začnou pod logem Mystery Pressu vycházet rovněž knihy českých autorů, a to především v subžánrech klasické a historické detektivky, mysteriózního thrilleru či procedurální krimi.

www.mysterypress.czPalmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Michaela Rubášová Končelová

Milovnice dobrých knih, bloggerka a maminka, která stále čeká na svoje literární políbení múzou... (osobní blog)