Zimní moře

Zimní moře

Zimní moře svou anotací slibovalo příběh, kde hranice mezi fikcí a skutečností je natolik tenká, že pouhý vlas by vedle ní působil jako nepřekonatelná bariéra. K tomu Skotsko, ruiny starého hradu, nádech tajemna a osamělá spisovatelka s podivnými předtuchami, které se jí pomalu vkrádají do jejího tvůrčího psaní a postupně tak ovlivňují vznikající knihu. Zcela vážně, tohle neznělo zase tak úplně špatně.

Carrie McClellandová je úspěšná a nezávislá spisovatelka, která se při sbírání podkladů pro svou novou knihu zatoulá až na Cruden Bay, osamělou výspu skotského pobřeží, jehož dominantou je postupně se rozpadající torzo sídelního hradu. Nutno podotknout, že práce na nové knize mladé ženě nejde zrovna od ruky. Není každý den posvícení. Ovšem pohled na zchátralý Slains jí vnukne myšlenku, aby svůj příběh o neúspěšné jakobitské invazi vzala z trochu jiného úhlu pohledu.

Pravdou je, že pokud vám někdo řekne, že k němu promlouvají hlasy v jeho hlavě a on jim naslouchá, zřejmě vezmete nohy na ramena a cestou se snažíte zavolat muže v bílých pláštích a myslíce na nešťastníkovo dobro si opakujete, že hezká polstrovaná cela a svěrací kazajka je pro toho pomatence mnohem lepší volba než nekontrolovaný ohyb po svobodě. Jedna Johanka z Arku stačila. Ovšem u spisovatelů můžeme být poněkud shovívavější. Problém je, že Carrie začíná mít pocit, že její imaginární hrdinka začíná nabývat až příliš reálných obrysů. Možná by se do péče docenta Chocholouška bývala svěřila sama, jenže historická fakta velmi brzy začnou naší hlavní hrdince dokazovat, že tak úplně neblázní. Jen má nějakým záhadným způsobem vzpomínky ženy, která zemřela už v 18. století.

Susanna Kearsley rozehrává dvě dějové linie, které dělí bezmála tři sta let. A že si holka ukrojila pořádné sousto, to bylo jasné záhy, neboť historické pozadí knihy si jistojistě vyžádalo pečlivou přípravu a sbírání podkladů. Oproti tomu dějová linka odehrávající se v současnosti toho moc nepřinesla. Jak byly scény z dob dávno minulých pečlivě hýčkány a s očividnou láskou vypouštěny do světa, tak byla současnost plná banálních a stokrát omílaných témat, která ničím, ale absolutně vůbec ničím, nedokázala zaujmout. Zatímco Sofie je neuvěřitelně živá bytost, mající tendence vystoupit ze stránek a ohromit vás svou odvahou i životním osudem, Carrie vám bude brzy připadat plytká, fádní a nezáživná. Veškerou dřinu, rány osudu a nepřízeň života bere na svá bedra právě Sofie a její stvořitelka jen bezstarostně proplouvá životem. Jo, a aby toho nebylo málo, ještě si u toho najde super chlapa. Neberte to, že.

Pro Zimní moře je zřejmě nejvýstižnějším slovem „schizofrenie“. Jedna kniha a v ní dva naprosto odlišné příběhy. A tím nemyslím dějově. Mám na mysli kvalitu a poutavost. Někdy jsem měla dojem, že každou linii děje psal trošku někdo jiný.

Pokud bych se tedy měla jednoznačně vyjádřit, chválím příběh v příběhu a to přesto, že jsem už v polovině knihy věděla, jak to se Sofií a jejím vyvoleným Johnem Morayem dopadne. Je to sice vada na kráse, ale i tak se mi příběh ze Slainsu poměrně hodně líbil.

Oproti tomu Cariina současnost toho nemá, jak už jsem poznamenala, mnoho co nabídnout. Neuvěřitelně předvídatelný děj bez sebemenších zvratů, nehledě na to, že to šlo všechno takovým fofrem a hladce asi stejně, jako byste vběhli na dobře navoskovanou podlahu nepřiměřenou rychlostí. Vžum, vžum a jedem.

Celkově se kniha četla poměrně svižně, ovšem milovnice romantických příběhů by se ani v nejmenším neměly pouštět do četby bez krabice papírových kapesníčků. Zimní moře sice obsahuje dva opravdu silné okamžiky, ovšem i tak se ve výsledku jedná spíše o lepší průměr, který cílevědomě atakuje ty křehké princezny uvnitř čtenářek, takže nakonec autorka knihu zredukovala na další z řady milostných příběhů. Byť se snažila povznést ho historickými fakty.  

Hodnocení: 3/5
 

Anotace

Úspěšná spisovatelka Carrie McCllelandová se vydává do Skotska, aby tam rozepsala historický román o jakobitském povstání. Hrad Slains, kde se děj její knihy má odehrávat, ji přitahuje silou, kterou si nedokáže vysvětlit, její postavy jako by tam doslova ožívaly. Když na stránky jejího románu vstoupí Sofie, její dávný předek z oné doby, začne mezi řádky prosvítat pravdivý a dávno zapomenutý příběh o zradě a spiknutí. Nikdo se nikdy nedozvěděl, co se vlastně tehdy stalo. Ale Carrie má nyní dramatické vyústění příběhu na dosah ruky…

 

O autorce


Susanna Kearsley (Kanada, 1966) 

Narozena v Kanadě v roce 1966, píše už od svých sedmi let. Na vysoké škole studovala politiku a mezinárodní vývoj. Pracovala jako kurátorka v muzeu a vydala již dva romány. V současnosti žije v Ontariu.

 

Zimní mořeNázev knihy:                     ZIMNÍ MOŘE
Autorka:                             Susanna Kearsley
Originální název:              The winter sea
Překlad:                              Petra Pachlová

Žánr:                                    Literatura světová – Romány
Datum vydání:                   2016
Počet stran:                        496
Nakladatelství:                   IKAR

Formát:                                135 × 206, pevná
EAN:                                     9788024930824
ISBN:                                    978-80-249-3082-4

E-shop :                                http://www.Bux.cz/knihy

  

 

IKARIkar je orientován především na ženské čtenářky, kterým nabízí romance, společenské romány a memoáry, kuchařky nebo rádce; zajímavým projektem je i řada historických biografií z Habsburské monarchie. Mezi zavedené a celosvětově úspěšné autory Ikaru patří Danielle Steel, Joy Fieldingová, Rosamunde Pilcherová, Barbara Woodová, Erich Maria Remarque, Lion Feuchtwanger či Johannes Mario Simmel; z českých autorů např. Klára Janečková, Hana Marie Körnerová.

 

                    EMG

Euromedia Group, k. s., (dále jen EMG) patří mezi nejsilnější a největší firmy podnikající v rámci knižního trhu v České republice. Vlastní nakladatelské značky Knižní klub (od r. 1992), Odeon (od r. 1999), Ikar (od r. 2000), Universum (od r. 2000) a YOLI (od r. 2014). Jednotlivé nakladatelské značky EMG svým zaměřením usnadňují čtenáři orientaci. Majitelem EMG je společnost Arraviet, s.r.o.

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.