Pondělí, 15.7.2024
KnihyKultura

V bytí se Zemí

Manželé Janek a Lucie Sedlářovi toužili po vlastním hospodářství, po svém hektaru půdy, který by mohli obhospodařovávat a žít v souladu s přírodou. Usilovné hledání vysněného místa k životu bylo ale dlouho neúspěšné a manželé se dvěma malými dětmi zvolili jinou cestu. K její realizaci jim dopomohl osud, který je připravil o velkou část jejich majetku. Snížili tak své nároky na život na minimum, pořídili si karavan a vydali se za lidmi, kteří již svůj vysněný život v srdci přírody žijí. Jejich příběhy zdokumentovali a vložili do této knihy.

Žít lehce je projekt, jehož součástí není pouze kniha, ale především to jsou krátké dokumentární filmy dostupné na webových stránkách projektu. V knižní podobě jsou vydány některé z nich. Jedná se o jednotlivce, páry a i početnější rodiny, které se v určité chvíli svého života rozhodli pro změnu. Společnou hodnotou pro všechny příběhy je život v blízkosti přírody, ve spojení s krajinou a její energií. Všichni v určitém měřítku hospodaří v duchu permakultury, někteří na této myšlence postavili celé hospodářství, jiní se jí řídí čistě intuitivně. Všichni ale chovají k přírodě a jejím darům náležitou úctu a usilují o co největší soběstačnost. Zahrada je odrazem duše zahradníka.

Žít lehce - recenzeVětšina z ústředních postav zdokumentovaných příběhů v určitém momentu radikálně přehodnotila svůj přístup k životu, opustila svoji práci ve městě a odešla na venkov. Osvojili si mnoho dovedností, které ke svému dosavadnímu životu nepotřebovali, pořídili si hospodářská zvířata, naučili se vnímat koloběh přírody a své niterní pocity. Skrze vyprávění svých příběhů tak se čtenářem sdílejí, jaká byla jejich cesta a jaký je jejich individuální přístup k životu.

Dalším společným prvkem představených osobních příběhů je důvěra. Důvěra v přirozený vývoj, ve vesmír, ve vlastní tělo, duši a v sílu svých přání. Pokud se Vám zrovna teď děje něco náročného, věřte, že to má svůj smysl, který pochopíte později. Když člověk s láskou přijme každou zkušenost, která mu do života přijde, postupně zjistí, že se mu v životě dějí věci pro jeho dobro, s nějakým vyšším cílem a smyslem. I když to v tu chvíli vypadá, že sešel z cesty a někde zabloudil, díky důvěře v proces se dostane k cíli. Důležitý je si něco přát, dobře si to svoje přání zformulovat a poslat to do vesmíru. A pak až to přijde, tak se nebát. Následování svého vnitřního hlasu a opuštění strachu z neznámého jim umožnilo realizovat svůj sen a pomáhat ostatním na jejich cestě.

Kniha Žít lehce je i autobiografickým vyprávěním života Sedlářových, kteří s radostí čerpali znalosti a inspiraci od lidí, jejichž příběhy zaznamenali. Sami museli leccos ve svých životech přehodnotit, zastavit se a zamyslet se nad tím, co se v jejich nitru odehrává a jak se to odráží v jejich okolí, aby nakonec mohli dosáhnout svého snu. Protože okolí je naším zrcadlem. Na co myslíš, čím žiješ, to taky potkáváš ve vnějším světě. Knihou rezonují i témata partnerství, výchovy a rodičovství, vzdělávání a stravování. Příběhy doplňují krásné fotografie, které dotvářejí atmosféru vyprávění.

Knihu lze doporučit jako příjemné čtení všem čtenářům, zejména těm s kladným vztahem k přírodě a k seberozvoji.

 

Název knihy Žít lehce
AutorJanek Sedlář, Lucie Sedlářová
ŽánrLiteratura naučná, Příroda, zvířata, Ekologie, živ. prostředí
  
Nakladatelství Jota
Rok vydání2021
Počet stran360
ISBN978-80-7565-864-7
  
Nákup knihywww.jota.cz
Nákup e-knihywww.palmknihy.cz

 

Jota


Brněnské Nakladatelství JOTA, které letos slaví 33 let, vydalo během svého působení na českém knižním trhu přes 3 000 titulů v 8 milionech výtiscích, každoročně k nim přidává kolem 80 nových knih českých i zahraničních autorů.

Z mnoha edic – beletrie, literatura faktu a military, cestopisy, turistické průvodce, populárně naučná, pro děti a mládež a další – si vybere opravdu každý. Jednoznačně nejpestřejší výběr najdete mezi kvalitní beletrií – pestrou produkci zavedených i začínajících českých autorů a cenami ověnčené překlady. Výjimečné knihy najdete také v edici Populárně naučná literatura, velkému zájmu čtenářů se těší především tituly z oblasti zdravého životního stylu.

Nakladatelství JOTA vlastní exkluzivní licenci na překlady nejlépe hodnocených britských turistických průvodců Rough Guides a Bradt, do dnešní doby v češtině v této řadě vyšly průvodce do více než 130 zemí a regionů světa a získaly také mnohá ocenění na cestovatelských festivalech. V edici Cestopisy najdete knihy legendárních českých cestovatelů jako duo Hanzelka–Zikmund, Miloslav Stingl nebo Richard Konkolski, i knihy začínajících autorů.

www.jota.czPalmknihy

Palmknihy jsou online knihkupectví plné e-knih, audioknih a nově také klasických tištěných knih. Jako největší obchod s e-knihami s nejdelší tradicí v Česku jsou odborníky na digitální čtení, rádi pomáhají těm, kdo se čtečkou začínají a na e-knihy lákají všechny bez ohledu na věk nebo oblíbený žánr. V přehledném a intuitivním e-shopu můžete v okamžiku vybrat, nakoupit, stahovat a číst. Nabídka tištěných knih je pak 100% skladem a objednávky jsou odesílány do 24 hodin. Na Palmknihách najdete lákavé slevy, e-knižní předprodeje, díky kterým se do žhavých novinek můžete pustit s předstihem, knižní tipy a dokonce i řadu e-knih zdarma.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Karolína Hanzlová

"Se svobodou, knihami, květinami a měsícem, kdo by nebyl šťastný?" Oscar Wilde