Život Karla IV.

Karel IV. - Tajný deníkJosef Bernard Prokop
Karel IV. – Tajný deník

Je vaším koníčkem historie naší vlasti? Rádi byste nahlédli blíže na život velikána Karla IV.? Zajímá vás, jak to tu za jeho vlády vypadalo a co této vzkvétající době předcházelo? Pokud jste na všechny položené otázky odpověděli kladně, tak vám mohu vřele doporučit audioknihu, která nese jméno tohoto velikána. Myslím si, že se u ní pobavíte a odnesete si z poslechu zajímavý zážitek.

Knižní předloha této audioknihy vyšla v roce 2014 u nakladatelství Fortuna Libri. V roce 2015 se dočkává i audio verze, již vydává vydavatelství OneHotBook. Můžete si ji zakoupit na www.OneHotBook.cz. Narátorem se stal český herec Jiří Dvořák, kterého můžeme znát například z pohádkového filmu Anděl Páně, Příběh Kmotra a seriálů Pojišťovna štěstí, Světla pasáže a Sanitka 2.

Audiokniha Karel IV. – Tajný deník je prvním dílem plánované trilogie. Následovat bude Karel IV. – Císař a císařovna. Tato audiokniha vyjde též v audio verzi u OneHotBook v plánovaném termínu 14. května 2016.

 

Obálka a název:

Při výběru audioknihy mě přitahoval nejvíce název díla. Karel IV. je velkou kapitolou naší historie a zajímalo mě tudíž, jak na něj pohlíží autor v tomto díle. Další otázkou pro mě bylo, jak se se čtením popere narátor, protože životopis Karla IV. (Vita caroli) není moc dobře čitelné a pro posluchače náročné. Název audioknihy jde velice dobře dohromady s obrázkem na přebalu samotného CD, zde můžeme vidět portrét samotného panovníka. Titul ve mně vyvolal spoustu otázek, na něž jsem potřebovala najít odpovědi, a tak jsem se pustila ihned do poslechu.

Hlas narátora:

Musím se přiznat, že jsem byla celkem dlouho z hlasu pana Jiřího Dvořáka zaskočena. Nemohla jsem mu ve spojení s tím, co předčítal přijít na chuť. Bylo zde pro mě mnoho přechodů, chvilku jsem si říkala – super teď to sedí, ale po chvilce se můj názor změnil. Myslím si, že to bylo hlavně tím, že mi vyprávění přišlo celkem monotónní, což asi i trošku uškodilo ději knihy, o němž se zmíním níže. Příběh nedával narátorovi příliš možností pracovat s hlasem. Jak je již uvedeno v nadpisu, jedná se o tajný deník Karla IV., tudíž se zde setkáváme převážně s ich-formou a dialogů je zde málo. Myslím si, že by hlas narátora vynikl spíše v audioknize plné dialogů, kde by si mohl hrát a ukázat, co se svým hlasovým vybavením dokáže. Přišlo mi, že narátorovi chybí ta volnost, kterou by mu poskytly dialogy a hra hlasů. Měla jsem chvilkami takový dojem, že ani nemůže správně vžít do toho čtení, protože k tomu neměl prostor. V případě této knihy ve mně bohužel nebyly vyvolány hlasem vypravěče žádné emoce, což mě trošku mrzí. Vyslechla jsem si příběh o části života Karla IV., ale bylo to takové bez emocí. U této audioknihy jsem si dlouho říkala, že můj požitek z poslechu nebude až takový, jak jsem si zpočátku myslela, o důvodu se dočtete níže, ale nakonec se vše trošku obrátilo k lepšímu a já mohu říci, že se těším na další díl. Audiokniha si mě po dlouhé době získala, ale…

Děj audioknihy:

Zaměřím-li se na děj této audioknihy, tak rozhodně za tímto počinem nehledejte nějakou velkou akci, rytířské souboje apod. Spíše se dovíte informace o dětství, dospívání a rané dospělosti Karla IV. Jednotlivé kapitoly audioknihy jsou rozděleny na části, jedna kapitola tedy může sestávat až ze 3 částí a každá z nich trvá kolem 20 minut. Děj byl spíše popisný, uslyšíme popisy lidí, vztahů s jednotlivými lidmi, prostředí a dalších zajímavostí. Občas, když se objevil nějaký dialog, audiokniha získala potřebný spád, který jí ale po chvilince opět začal chybět. Přiznám se, že jsem se celkem často v ději ztrácela a musela si některé kapitoly poslechnout znovu a dlouho přemýšlet nad tím, proč je kapitola psána tak, jak je. Při opětovném poslechu jsem většinou zjistila, že Karel se vrací do období svého dětství, popř. dospívání. Myslím si, že kdybych se nezabývala historií trošku hlouběji, tak bych asi tyto původce problému neodhalila.

Hudební doprovod:

Bylo by velkým prohřeškem zapomenout na hudební podklad audioknihy. Ten je velice zajímavý a dobře se poslouchá. Vždy, když zahrály první tóny hudby, ožila jsem. Hudba je velice živá a je laděná do období středověku, v němž Karel IV. panoval. Živá melodie je tím elementem, který vás naladí na tu správnou vlnu a díky ní se vám kniha bude poslouchat mnohem lépe. Občas jsem byla velice překvapena tím, že se v celé části neozval ani jeden tón a v dalších pak hudba zazněla třeba i třikrát. Hudbou byly oddělovány nejen jednotlivé kapitoly, ale i podkapitoly. Řekla bych, že právě hudební doprovod je to, co tuto audioknihu pozvedá na vyšší úroveň.

Celkové hodnocení:

Audioknihu hodnotím jako lepší průměr, i když mě to mrzí a ráda bych ji ohodnotila lépe. S jejím poslechem jsem měla místy velký problém, ale nakonec si mě získala na svou stranu. Příběh si velice ráda přečtu i v knižní podobě, možná odhalím nějaké další skulinky, které mi v interpretaci v audio podobě unikly. Audiokniha pro mě měla přidanou hodnotu v tom, že jsem při jejím poslechu mohla dělat cokoliv, při čem nemohu číst papírovou knihu, popř. čtečku.

 

Moje subjektivní hodnocení je tentokrát 85 %.

 

{source}
[[p]]
[[iframe width=”100%” height=”166″ scrolling=”no” frameborder=”no” src=”https://w.soundcloud.com/player/?url=https://soundcloud.com/onehotbook/j-b-prokop-karel-iv-tajny-denik-cte-jiri-dvorak-audiokniha-onehotbook-demo&auto_play=false&color=ec0515&theme_color=00FF00&show_artwork=true”]][[/iframe]]
[[/p]]
{/source}

 

Anotace:

Slyšte svědectví o životě a duši Otce vlasti, schopného a obratného panovníka, dobrého přítele, oddaného manžela a laskavého rodiče, člověka milujícího, neúnavně budujícího, pevného v zásadách i tápajícího; muže, jenž v České zemi našel svůj domov.

Více než šest století uplynulo od chvíle, kdy Karel IV., český král a římský císař, svěřil své myšlenky a nejhlubší pocity pergamenu. O jeho oficiálním životě bylo napsáno mnoho, jeho ale jenom svému deníku svěřil vzpomínky na dětství, na milovanou matku, královnu Elišku Přemyslovnu, a na svého otce, českého krále Jana Lucemburského, se kterým měl velmi komplikovaný vztah. Jeho myšlenky patřily i všem čtyřem manželkám a dětem, zejména malému synkovi, pozdějšímu českému a římskému králi Václavovi IV.

Druhý díl z plánované trilogie, který se jmenuje Karel IV. – Císař a císařovna, vyjde 14. května 2016.

 

Autor:

Josef Bernard ProkopJosef Bernard Prokop

Narodil se a studoval v Praze (varhany, klavír, hudební věda). Po krátké pedagogické praxi zakotvil roku 1992 v Českém rozhlase, kde je redaktorem a moderátorem. Kromě toho je také autorem více než dvou stovek rozhlasových pořadů, spoluautorem televizních pořadů (s režisérem A. Moskalykem) a autorem dvou divadelních her. Aktivně koncertuje na varhany, a to nejenom v Čechách, ale ve většině zemí Evropy. Je aktivní i v muzikologické práci, mj. je zakladatelem a předsedou České společnosti Jana Ladislava Dusíka. Vychovává mladé klavíristy v ZUŠ Jana Zacha v Čelákovicích. Ke Karlovi IV. má autor o to větší vztah, že někteří z jeho předků byli ve službách tohoto slavného panovníka a u jeho dvora.

 

Karel IV. - Tajný deník 

 


Účinkující:

Jiří DvořákJiří Dvořák (* 1967)

Narodil se v Brně, kde také vystudoval herectví na JAMU a vzápětí získal angažmá v Městském divadle. Účinkoval rovněž v šumperském a brněnském Mahenově divadle. V roce 1999 dostal nabídku působit v pražském Divadle na Vinohradech, jehož předním členem je dodnes. Na jevišti úspěšně ztvárnil spoustu dramatických postav od Shakespearova Macbetha i Jindřicha IV., Šmerala v Adině až po šarmantního Arthura Goringa ve Wildeově Ideálním manželovi. Televizní a filmoví diváci jej znají z filmů Vůně vanilky, Anděl páně, Operace Silver A, Zemský ráj to napohled či Příběh kmotra a ze seriálů jako Pojišťovna štěstí, Světla pasáže, nebo Sanitka 2.

 

 

Název:                  Karel IV. – Tajný deník
Karel IV. ? Tajný deníkAutor:                    Josef Bernard Prokop
Interpret:               Jiří Dvořák

Délka:                   13 hodin a 38 minut

Katalogové č.:     AK081
EAN:                     8594169480817

Vydavatel:           OneHotBook

E-shop:                 stáhnout        koupit CD

  

{source}
[[p]]
[[iframe width=”100%” height=”166″ scrolling=”no” frameborder=”no” src=”https://w.soundcloud.com/player/?url=https://soundcloud.com/onehotbook/j-b-prokop-karel-iv-tajny-denik-cte-jiri-dvorak-audiokniha-onehotbook-demo&auto_play=false&color=ec0515&theme_color=00FF00&show_artwork=true”]][[/iframe]]
[[/p]]
{/source}

 

 

OneHotBook

 

Vydavatelství OneHotBook
Vydavatelství OneHotBook
– vydává audioknihy současných světových a českých autorů i moderní literární klasiku a osobitou tvorbu pro děti s kompletní profesionální produkcí zahrnující dramaturgii, režii, hudbu, postprodukci a design. Audiokniha v jejich podání není pouhým převyprávěním knihy, ale interpretačním uměním vzniklým za spolupráce režisérů s pečlivě vybranými herci; zvukovou adaptací, jejíž náladu podkreslují atmosférické zvuky i ruchy a původní skladby vytvořené na míru daného díla.

Mezi autory OneHotBook patří například Kateřina Tučková, Tereza Boučková, Jaroslav Rudiš, Jiří Šulc, Jiří Hájíček, Vilma Kadlečková, Petra Soukupová, Evžen Boček, Stieg Larsson, Jo Nesb?, Jussi Adler-Olsen, Peter May, Henning Mankell, Lars Kepler, David Mitchell, Haruki Murakami, Gillian Flynn, Lyndsay Faye, Tom Robbins a další.

 OneHotBook

  Autorčin blog

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Ivana Pásková

Mou láskou jsou knihy, ty mě nikdy nezklamou. Čím víc jich přečtu, tím více životů a dobrodružství prožiju. (www.iwikovaknihovna.cz)