Středa, 7.6.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Život za život

recenze knihy Životní terno

„Občas možná potřebujeme někoho, kdo námi každé ráno pořádně zatřese, abychom si uvědomili, jak rychle letí čas. Abychom měli na paměti, o co všechno přijdeme, jestliže si nedáme pozor.“

V adventním čase rádi saháme po knihách s vánoční tematikou, nejčastěji to jsou romantické nebo veselé příběhy. Ale jistě je mezi vámi i dost těch, kteří s chutí čtou Vánoční koledu od Charlese Dickense a možná právě pro vás je určena kniha Životní terno Fredrika Backmana.

V noci před Štědrým dnem si žena v šedém svetru a s deskami, kde má jména nás všech, přišla pro někoho, koho si vybrala smrt. V nemocnici leží pětiletá holčička s rakovinou, je tu i pětačtyřicetiletý úspěšný byznysmen, který tuto ženu nevidí poprvé. Zalekne se, zda už nadešel jeho čas. Pro koho si žena přišla? Dá se zvrátit osud a vyměnit smrt za smrt? Krátká povídka, která vznikla jedné prosincové noci, vás přivede k zamyšlení.

Životní terno přečtete ani ne za hodinku, je to taková malá jednohubka, avšak s velmi silným příběhem. Je to filozofování o životě. Je to bilancování vlastního života a role, kterou v něm člověk hraje.

„Každý rodič občas před domem nasedne do auta a prostě v něm jen pět minut sedí. Dýchá, sbírá sílu a chystá se k návratu domů, ke všem povinnostem. Ke svíravým očekáváním, že bude hodný a bude všechno zvládat. Každý rodič občas postojí deset vteřin přede dveřmi, aniž strčí klíč do zámku. Budu upřímný, já jsem počkal jen chviličku a pak jsem utekl.“

Každý po sobě zanecháváme v životě stopu, někdo silnější, někdo slabší. Ale co když vyměníme život za život? Co po nás zůstane?

Životní terno - obal knihyKniha je zpovědí otce svému synovi. Možná je to i taková omluva za to, jaký byl otec, a proto se možná rozhodne udělat něco, co by ho v životě nenapadlo.

Tato kniha je mým prvním setkáním s autorem a velmi mě zasáhla, asi jsem byla ve správném rozpoložení a četla knihu ve správný čas. Rozhodně ji nečtěte ve spěchu a jelikož tato kniha vznikla v noci, doporučila bych vám číst ji právě v tuto dobu. Možná, že někdo bude mít poté problém usnout a v hlavě se mu budou honit nejrůznější myšlenky, ale také se říká, že ráno moudřejší večera, takže na knihu budete po spaní koukat v jiném světle.

„Další den ráno jsem stále ještě bděl na chodbě. Slyšel jsem, jak holčička s maminkou hrají novou hru. Maminka se jí ptala: „Koho si chceš pozvat na příští oslavu narozenin?“, ačkoli už se žádná konat neměla. Holčička s ní tu hru hrála a vypočítala všechny lidi, které má ráda. Když je vám pět, je to dlouhý seznam. To ráno jsem na něm byl taky.“

Mě rozhodně dojala a překvapila tím, že člověk tolik lpící na svém životě, člověk, který toho hodně dokázal, se rozhodne k takovému činu.

Knihu provázejí krásné ilustrace Elly Laytham a obálka se stromečkem a kometou láká k přečtení o Vánocích.

Knihu bych doporučila všem, kteří mají rádi melancholické knihy, v nichž ale stále zbývá naděje, že se dá osud zvrátit.

„Vy lidi si vždycky myslíte, že jste ochotní se vzdát vlastního života, ovšem jen do okamžiku, než pochopíte, co to obnáší. Jste posedlí svým odkazem, co? Nesnesete pomyšlení, že byste umřeli v zapomnění.“

Moje hodnocení je 90 %.

Knihu doporučuji jako vhodný dárek k Vánocům pro ty, co se rádi zamýšlejí nad životem.

 

 

Název knihy Životní terno
AutorFredrik Backman
ŽánrLiteratura světová, romány
  
Nakladatelství HOST
Rok vydání2019
Počet stran80
ISBN978-80-275-0003-1
  
Nákup knihy www.hostbrno.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

HOST

Nakladatelství Host vydává především kvalitní českou a překladovou prózu, poezii, literární teorii i literaturu naučnou. Odborné publikace se zaměřují především na historii, sociologii, jazykovědu, osobnosti filmu i další obory. V posledních letech se velmi výrazně rozšířila řada překladové beletrie, severských kriminálních románů a thrillerů. Nově Host hledá kvalitní knihy i v oblasti žánrové (sci-fi a young adult) a dětské literatury. Relativně nedávno našla v Hostu přístřeší i prestižní edice Česká knižnice, která zájemcům nabízí kvalitní ediční zpracování děl českých klasiků. Naší cílovou skupinou jsou jednak lidé, kteří se zabývají literaturou „na vyšším stupni“ (studenti, učitelé apod.) a dále průměrně či spíše nadprůměrně nároční čtenáři, kteří se u knih chtějí bavit a odpočívat, avšak spotřební a braková literatura je pod jejich úroveň.

www.HostBrno.czPalmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Pavla Velehradská

Matka, dcera, manželka a vášnivá knihomolka, která zbožňuje svět knih. (osobní blog)