Zlozvyky knihomolů

Zlozvyky knihomolůKaždý máme nějaký ten zlozvyk. Ať už je to kousání nehtů nebo prohlížení sociálních sítí před spaním, nejsou to mnohdy skvělé věci. Pojďme se podívat společně na zlozvyky knihomolů.

1. Ke každé nové knize přičichneme a nasajeme vůni barvy a papíru. O tuto možnost bohužel přicházíme u knih vypůjčených z knihovny. Ty už jsou mnohdy zašpiněné a „ohmatané“ od někoho jiného.

2. Než začneme číst nějakou knihu, uděláme si přehled o tom, jak je kniha zpracovaná. Především členění do kapitol, jejich délka, ilustrace, atd. S tímto zlozvykem souvisí hned další dva.

3. Neodložíme knihu dříve, než dočteme kapitolu. Co kdyby se na konci stalo něco důležitého? Horší ale je, když k dočtení kapitoly chybí hodně stran a nám potom ujede vlak, autobus nebo připálíme oběd.

4. Horší situace nastává, pokud kniha není rozdělena do kapitol. Abychom knihu mohli zavřít, musí být na konci stránky tečka. Že není? Pak čteme vesele dál.

5. Milovníci knih jsou mnohdy i milovníci čaje. Ke čtení si uvaří velký šálek lahodného čaje, ale nejednou se stalo, že čaj vystydl, protože jsme si na něj během čtení ani nevzpomněli.

6. Pokud knihu někam přemisťujeme, ukládáme ji do speciálního obalu, případně NOVÉHO sáčku, aby se obal knihy nějak neumazal.

Zlozvyky knihomolů7. Čteme více knih najednou. Občas se stane, že vyjde několik zajímavých titulů, které si nechceme nechat ujít. Zároveň ale nevíme, který dřív. Proto čteme více knih najednou. Má to i svá rizika. Může se stát, že si knihy dostatečně neužijeme nebo se nám děje propletou do sebe.

8. Nespíme. Teda spíme, ale ne tolik hodin, o kolik si říká náš organismus. Často se stává, že je děj natolik zajímavý, že nejsme schopní jít spát. V tomto případě nás zachrání už jenom konec knihy. Nebo nečekaný zvrat v ději, který musíme vstřebat, než budeme číst dál.
9. Knihy nepůjčujeme. Maximálně pouze nějaké tituly a to nejbližším příbuzným nebo kamarádům knihomolům. S knihami to máme jako s dětmi. Děti taky nepůjčujeme.

10. Čteme všude. V posteli, autobuse, ve vaně, ale i na záchodě. Musíme si ten čas nějak zpříjemnit, nebo ne?

To by byl výtah nejzajímavějších zlozvyků, které znám, ať už z vlastní zkušenosti nebo od přátel. Každopádně by mě zajímalo, jak jste na tom vy.

V kolika bodech jste se poznali, a jaké jsou vaše další zlozvyky?

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.