Pátek, 31.3.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Zmizím ve tmě

Zmizím ve tmě je příběh o reálné postavě. Hlavním hrdinou této knihy je samotná spisovatelka, která nestihla dokončit své dílo a tak ho za ni dokončili její nejbližší. Píše o sériovém vrahovi násilníkovi, který byl dopaden po její smrti. Jedná se o pravdivý příběh se spoustou faktů, důkazů a popisů násilných činů.

Je zde věnováno spoustu času i popisování míst, kde vrah zaútočil a to až do nejmenších detailů. Protože jde o vraha ze 70.let, tak spisovatelka popisuje města tehdy a dnes a také věnuje čas jejich historii. Pro nás, co je neznáme, to může být nezáživné, ale pro ráz knihy je to podstatné. Někdy vám až naskakuje husí kůže z toho, co čtete, protože víte, že je to pravda, že se to opravdu stalo. Kniha Zmizím ve tmě a hlavně samotná autorka hodně přispěla k chycení tohoto vraha. 

“Druhého dubna obohatil svůj obvyklý repertoár o nový prvek, který pak používal trvale. První pár, na který zaútočil, se probudil do oslnivého světla baterky. Pachatel manželům chraplavě pošeptal, že má zbraň („pětačtyřicítku na čtrnáct nábojů“), hodil ženě kus motouzu a poručil jí, aby svého partnera svázala. Jakmile byla hotová, EAR položil muži na záda šálek od kávy s podšálkem. „Jestli uslyším, že ten hrnek řinčí nebo že vržou postelová péra, všechny v domě postřílím,“ zašeptal. A pak před ženou v jednom okamžiku poznamenal: „Byl jsem v armádě a hodně jsem tam řádil.”

Zmizím ve tměJaký byl a proč to všechno dělal, se spisovatelka jen domnívala, protože na to nikdy nedostala odpověď. Dozvíte se, za jakých okolností umřela a jak se na ni celý tenhle případ podepsal. Její posedlost byla nezdravá, ale své okolí neposlechla. Všechno má své pro a proti a její miska s proti byla bohužel težší než unesla. Ale i přesto, že ji to stálo život, vrah byl dopaden a její podíl na tom není vůbec malý.

“Měla přirozený talent,“ říká bývalý detektiv. „Dostával jsem od ní [informace], které jsem nikdy předtím ve spisech neviděl.“
McNamarová byla stejně důležitou součástí vyšetřovacího týmu jako kdokoliv jiný, dodává detektiv.
„Byla to moje parťačka. Zapojili jsme ji do vyšetřování jako součást pracovní skupiny. Měla přístup k informacím, jaký neměl nikdo jiný.”

Kniha Zmizím ve tmě je vlastně fakt vedle faktu a důkaz vedle důkazu. To je ale gró příběhů podle skutečných událostí. Přesto je to popsané tak, že vás to vtáhne a všechny ty negativní pocity zažijete na vlastní kůži. Chvílemi mi stály chlupy na těle a některé noci jsem kontrolovala několikrát zámek a okna. 

Kdo má rád příběhy podle skutečných událostí z oblasti krimi, tak Zmizím ve tmě je tou nejlepší volbou. Takhle dlouhý a brutální případ není sice ojedinělý, ale díky tolika drobnostem a maličkostem, které spisovatelka zjistila a popsala, vám zůstává rozum stát. Někdy jsem si říkala, že není možné, aby někdo, kdo si takhle hraje, může tak dlouho unikat.  Asi doporučuji číst, když budete bdělí, je potřeba zapnout všechny závity a pamatovat si spoustu věcí, ať to má ten správný říz.  

Hodnocení: 90 %

 

Název knihy Zmizím ve tmě
AutorMichelle McNamara
ŽánrKrimi, podle skutečnosti
  
Nakladatelství MysteryPress
Rok vydání2022
Počet stran416
ISBN978-80-7588-335-3
  
Nákup knihymysterypress.cz
Nákup e-knihypalmknihy.cz

 

MysteryPress

Nakladatelství Mystery Press se od svého založení v roce 2015 velmi rychle etablovalo na tuzemském knižním trhu jako specialista na detektivky, thrillery a krimi romány. Mystery Press v současnosti vydává zejména anglo-americké autory, z nichž pro české čtenáře objevilo například Angličany Stevea Robinsona (genealogický thriller Stopy v krvi) a Tima Weavera (již dotiskovaná drsná krimi Bez slitování), ale nebojí se ani velkých amerických jmen, jako jsou Janet Evanovich (v TOP 10 amerických bestselleristů) či Dan Simmons (holmesovský román Páté srdce). Brzy začnou pod logem Mystery Pressu vycházet rovněž knihy českých autorů, a to především v subžánrech klasické a historické detektivky, mysteriózního thrilleru či procedurální krimi.

www.mysterypress.czPalmknihy

Palmknihy jsou online knihkupectví plné e-knih, audioknih a nově také klasických tištěných knih. Jako největší obchod s e-knihami s nejdelší tradicí v Česku jsou odborníky na digitální čtení, rádi pomáhají těm, kdo se čtečkou začínají a na e-knihy lákají všechny bez ohledu na věk nebo oblíbený žánr. V přehledném a intuitivním e-shopu můžete v okamžiku vybrat, nakoupit, stahovat a číst. Nabídka tištěných knih je pak 100% skladem a objednávky jsou odesílány do 24 hodin. Na Palmknihách najdete lákavé slevy, e-knižní předprodeje, díky kterým se do žhavých novinek můžete pustit s předstihem, knižní tipy a dokonce i řadu e-knih zdarma.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Darina Krejčí

Jsem vášnivá knihomolka a máma na plný úvazek. (osobní blog)