Zničím tě a vezmu si, co je mé

recenze knihy Zničím tě a vezmu si, co je mé 

Kathy pracuje jako šéfredaktorka prestižního londýnského časopisu o architektuře. Je v životě spokojená. Má práci, která ji baví, nemá nouzi o úspěch a bydlí v krásném bytě s jejím manželem Markusem, a také s jejich ročním synem Billym. Na první pohled idylka. Za ní se ale skrývá tajemství, týkající se i mladé Heji, která se nedávno přistěhovala z Helsinek a začala v časopisu pracovat jako redaktorka. Chladná a uzavřená Heja se s nikým moc nebaví, má ráda soukromí a nikdo o ní skoro nic neví. Jednoduše s nikým nenavazuje přátelství. A ví proč, má totiž úplně jiný cíl.

Heja moc dobře ví, že Kathy nemá až tak dokonalý život. Zná pravdu a ví dobře o jejích obavách z práce, a trhlinách v manželství. A jak se říká, u nepřítele je vždy důležité znát jeho slabiny. A Heja přesně tak Kathy bere. Jako nepřítele. Chce získat něco, co je její, ale nyní to má Kathy. My se tak můžeme přesvědčit, jak daleko je žena schopna zajít, když po něčem opravdu hodně touží.

Asi bych knihu úplně neoznačila jako thriller, a když už, tak jen takový průměrný. Více mi na ni sedí označení psychologický román pro ženy, ale je mi úplně jasné, že označení thriller zní daleko lákavěji. Četla se mi ale dobře a zvládla jsem ji docela rychle, protože i přesto, že to není žádná perla mezi thrillery, příběh byl docela čtivý. Dost mu pomáhá vyprávění z pohledu dvou různých postav – Kathy a Heji. Můžeme tak vnímat jejich odlišné pohledy na různé situace.

„Jezdím tmavě zeleným kabrioletem se světle šedými koženými sedadly. Je to jedna z radostí, které si dopřávám. Odešla z práce přede mnou. Cestou k autu jsem přemýšlela o tom, jak se chovala při obědě. Na tom, jak se pustila do těch těstovin, bylo něco hrubého. Až moc ráda jí. Jestli si nedá pozor, ve středním věku bude mít nadváhu. A její pozornost byla dost roztříštěná. Kdysi se soustředila líp.“

Zničím tě a vezmu si, co je mé 2Kniha byla celou dobu docela napínavá, takže mě bavila a četla se mi opravdu dobře. O to většího zklamání jsem se ale dočkala na konci, protože celá ta napínavost vlastně neměla na co napínat. Konec mi přišel trochu nudný a absolutně mi tu chyběl nějaký thrillerový konečný wow efekt.

Stejně bylo ale vyústění příběhu zajímavé, a i když velká část byla předvídatelná, konec vůbec předvídat nešel a docela mě překvapil. Myslím, že donutí čtenáře zamyslet se nad tím, jak to vypadá, pokud někdo neunese tíhu svého trápení a ovlivní tím zásadně životy dalších lidí. Bohužel jsem ale po dočtení nebyla tak nadšená, jak bych být chtěla. 

Ještě na závěr krátce k názvu knihy, který mi dost vadí. Je jednak dlouhý a jednak vlastně opravdu dost prozrazuje, o co v knize půjde. Myslím si, že tímto šlápli autorka i překladatel opravdu vedle, ať už se bavíme o originálním nebo českém názvu.

Shrnula bych to asi tak, že kvůli tomu, že jsem čekala pravý a nefalšovaný thriller, příběh mě zklamal. Pokud bych ale do téhle knihy předem šla s tím, že jdu číst psychologický román pro ženy, vlastně by mi na knize nic moc nevadilo, takže jestli hledáte spíše tenhle žánr, můžu knihu jen doporučit

 

Název knihy Zničím tě a vezmu si, co je mé
AutorJane Lythell
Žánr Literatura světová, Pro ženy, Thrillery
  
Nakladatelství Metafora
Rok vydání2018
Počet stran288
ISBN 978-80-7359-573-9
  
Nákup knihy www.metafora.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Metafora

Nakladatelství Metafora bylo založeno v roce 2001. Zaměřuje se zejména na literaturu překladovou, autoři knih pocházejí ze všech koutů světa. Protože výjimky potvrzují pravidlo, tu a tam se objevují i díla českých autorů. Vybrat si můžete beletrii vážnou i veselou, thrillery i detektivky z minulosti, současnosti i budoucnosti, knihy z oblasti esoteriky či východní filozofie. V roce 2012 začalo vydávat novou, poutavou knižní řadu plnou neobyčejných odhalení: beletrizované životopisy.

www.metafora.czPalmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Daysy

Optimistka radující se z maličkostí, která miluje knihy a poznávání nových míst. (osobní blog)