Na skok v amišském světě

recenze knihy Zpřetrhaná pouta

Zastavit na chvíli čas. Nebo se rovnou vrátit do 18. či 19. století? I to by se dalo zařídit. V Kanadě a USA je možné se setkat se skupinami puritánských amišů, zvaných též v českém jazyce amenité či amité. Amišská komunita se nachází i u malého městečka Painters Mill v Ohiu. Americká spisovatelka Linda Castillo ve svých thrillerech popisuje vyšetřování policejní náčelnice a bývalé amišky Kate Burkholderové. Její případy jsou vždy nějakým způsobem propojené právě s amiši.

V knihách se díky Lindě Castillo dozvíte všemožná pravidla a zákony, kterými se amišové řídí. Neuznávají výdobytky dnešní doby. Fungují naprosto bez novodobých technologií a radovánek, které si my dopřáváme. Jsou silně věřící, odmítají násilí a za všech okolností pomáhají lidem v nouzi.

V pět spolu s Adamem a s dětmi povečeříme typickou amišskou kombinaci domácí uzené šunky, smažených brambor a zavařované řepy. Děti jsou z Englischer návštěvy bez sebe. Jsou dobře vychované a nevyptávají se, i když na nich jasně vidím zvědavost. Bedlivě nás sledují a poslouchají. Rutina amišské domácnosti – všechny ty výjevy, vůně, domácí práce, modlitba před jídlem – je mi bolestně známá. Ne že bych se znovu chtěla stát amiškou, rozhodla jsem se odejít už dávno a rozhodla jsem se dobře. Přesto se ve mně probouzí určitá nostalgie a stýská se mi po blízkosti, kterou jsem kdysi nalézala v lůně své rodiny.

Zpřetrhaná poutaKate se nikdy nedopustila žádného přestupku nebo zločinu. To nelze zcela říci o její dávné nejlepší přítelkyni a policistce, Gině Colorosové, jejíž neférová hra v minulosti rozdělila její a Katiny cesty.

Gina se snaží utéct zkorumpované policii ve svém okrsku. Je na stopě velkým rybám, ví toho příliš. Za každou cenu se musí dostat za svou tehdejší nejlepší kamarádkou. Nikomu nevěří. Všechny shody náhod ji zavedou do amišské rodiny vdovce Adama Lengachera, který uprchlici nabídne přístřeší a pomoc. Ovšem je tohle rozhodnutí správné? Není příliš lehkovážné zaplést sebe a svoji rodinu do něčeho tak nebezpečného, jako jsou hrátky s policií? A jak v tom spletitém klubku lží, pomluv a vražd je zapletena Gina Colorosová?

Od začátku jsem do příběhu byla vtažena díky amišskému životu. Pro naši kulturu je naprosto nereálné žít bez elektřiny, internetu, šperků nebo skříně plného šatstva a bot. A přesto stále na světě existují lidé, kteří to umí.

Kniha byla čtivá. Od začátku mě nutila přemýšlet nad všemi lidmi, kteří jsou příběhem propleteni. Jestli uniknou spravedlnosti či nikoli. Jestli se ukáže pravda na světlo. Jedná se o thriller, proto doporučuji knížku spíše dospělým čtenářům.

Zpřetrhaná pouta není jediná kniha autorky, ovšem od ní má první přečtená. Plánuji si přečíst další. A pevně doufám, že vyjde další díl o životě Kate Burkholderové, protože mě zajímá, kudy se její cesta bude ubírat nadále.

 

Nakladatelství Dobré knihy - logo

 

Název knihy Zpřetrhaná pouta
AutorLinda Castillo
Žánrthriller
  
Nakladatelství MOBA
Rok vydání2022
Počet stran320
ISBN978-80-279-0245-3
  
Nákup knihywww.dobre-knihy.cz
Nákup e-knihywww.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

MOBA

Nakladatelství Moravská Bastei MOBA sídlící v Brně vzniklo na podzim roku 1991. MOBA je jedním z nejvýznamnějších a nejstabilnějších nakladatelství na českém knižním trhu. Velký důraz klade na vydávání kvalitní tvorby českých spisovatelů (Vlastimil Vondruška, František Niedl, Roman Cílek, Hana Marie Körnerová, Jan Míka, Alena Jakoubková, Jan Bauer) a zahraničních autorů (Anthony Doerr, Håkan Nesser, Deon Meyer, Johan Theorin, Volker Kutscher, Donald Ray Pollock, Neil Cross, Leif G. W. Persson, Arnaldur Indriason, Tony Parsons, Benjamin Black, Linda Castillo, Michael Robotham a další).

www.mobaknihy.czPalmknihy

Palmknihy jsou online knihkupectví plné e-knih, audioknih a nově také klasických tištěných knih. Jako největší obchod s e-knihami s nejdelší tradicí v Česku jsou odborníky na digitální čtení, rádi pomáhají těm, kdo se čtečkou začínají a na e-knihy lákají všechny bez ohledu na věk nebo oblíbený žánr. V přehledném a intuitivním e-shopu můžete v okamžiku vybrat, nakoupit, stahovat a číst. Nabídka tištěných knih je pak 100% skladem a objednávky jsou odesílány do 24 hodin. Na Palmknihách najdete lákavé slevy, e-knižní předprodeje, díky kterým se do žhavých novinek můžete pustit s předstihem, knižní tipy a dokonce i řadu e-knih zdarma.

www.palmknihy.cz

 

Nakladatelství Dobré knihy - logo

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.