Jižanská pomsta

recenze knihy Zúčtování

Přistupte blíž a vyslechněte příběh, který se na americkém Jihu stal…

Jednoho krásného říjnového dne roku 1946 si to do místního kostela v mississippském městečku Clanton nakráčel Pete Banning a bez jediného slova zastřelil místního reverenda. Proč? To nikomu neřekl. Z váženého člověka, respektovaného farmáře, oblíbeného souseda, statečného válečného veterána se během pár chvil stal vrah, kterému hrozí trest nejvyšší. O svém motivu mlčí před soudem i svými nejbližšími. Smrti se nebojí, vždyť už jí do očí hleděl nesčetněkrát. Zatímco se ho jeho advokát i rodina snaží zachránit, Pete je smířen s tím, že ze svého činu se bude zodpovídat jedině Bohu. Ale co jeho blízcí? Manželka, děti a sestra? Jak se s věcí smíří oni a jakým důsledkům budou čelit? John Grisham přichází s románem, který v jeho tvorbě nemá obdoby. Spojil v něm hned několik zajímavých faktorů, díky nimž se vám do rukou dostává příběh, jemuž snadno propadnete od prvních stránek.

Zúčtování - obal knihyTo, že vrah je znám od počátku, vůbec nevadí. Kroužením kolem Peteova motivu (nedělejte si iluze, že se ho hned dozvíte, tak hloupý John Grisham není), se před vámi rozvíjí hutný příběh s příchutí rodinné tragédie. Ostřílený spisovatel, jehož právnické thrillery dobyly čtenářský svět, odvedl poctivou práci. Je velmi důkladný a důsledný, tempo vyprávění je pomalé a líné jako horké letní odpoledne, ale stejně zjistíte, že má švih a spád. Grishamův smysl pro detail a podrobné popisy činí ze Zúčtování hodně napínavý počin.. V ději různě odbočuje, vrací se do minulosti, popisuje dopodrobna vedlejší postavy a jejich dějové linky proplétá s tou stěžejní. V tomto mi připomněl Stephena Kinga, který dělá totéž, abyste pak zjistili, že to všechno má svůj smysl a řád.

Zúčtování je rozděleno do několika částí, na první pohled spolu nemají nic společného. V jedné z nich se autor ve vyprávění vrací o pár let zpátky a líčí Peteova válečná léta, která strávil na Filipínách. Přežil obávaný pochod smrti zvaný Baatan, upadl do japonského zajetí. Prožil hrůzy, které si člověk nedokáže představit. Tato část je velmi emotivní, syrová a drsná. Pokud jste o filipínských událostech tak jako já nic nevěděli, bude to pro vás mít i cennou výpovědní hodnotu. Mě tato část zasáhla hodně a jen těžko jsem ji vydýchávala. 

Grishamova novinka je mistrně propracovaná. Servíruje psychologickou sondu do nitra tradiční jižanské, dosud bezúhonné rodiny, která se musí vyrovnat s následky zločinu. Zároveň se nenásilnou formou dozvídáte něco bližšího o soudních praktikách v třicátých a čtyřicátých letech minulého století, včetně fungování trestu smrti. Do toho připočítejte rasovou nenávist a předsudky, svazující americký Jih už po staletí, i to se našeho příběhu bytostně dotýká

V knize se objevuje mnoho postav, hlavních i vedlejších, a opravdu je jich dost, aby se vám zamotaly. To ale Grisham nedopustí, dokázal je od sebe oddělit, každé vtiskl osobitý charakter.

Zúčtování se vážně povedlo, za mě jeden z nejlepších thrillerů vydaných v tomto roce. Obsahem i námětem přesahuje hranice svého žánru, nelze ho zaškatulkovat. Zaujme nejen ty, kteří vyhledávají knihy se soudní tématikou, je dobrou volbou i pro milovníky rodinných ság a psychologických příběhů.

 

 

Název knihy Zúčtování
AutorJohn Grisham
Žánrthriller
  
Nakladatelství Kalibr
Rok vydání2019
Počet stran440
ISBN978-80-7617-653-9
  
Nákup knihy www.kalibr-knihy.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Kalibr

Nakladatelská značka Kalibr se zaměřuje na vydávání detektivek, napínavých thrillerů, severského krimi a dalších žánrů, v nichž není nouze o prolitou krev.

Ke kmenovým autorům patří např. Gillian Flynnová, Angela Marsonsová, Harlan Coben, John Grisham, Agatha Christie, Dick Francis, Frederick Forsyth, Louise Pennyová, Stefan Ahnhem, Daniel Cole nebo Tess Gerritsenová.

www.kalibr-knihy.czPalmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Barbora Javorková

Knihovnice tělem i duší. (osobní blog)