Zvuková knížka pro nejmenší

recenze knihy Zvuky na farmě

„Na zahradě od rána bzučí včelky a pilně z květů sbírají sladký nektar. V ovocné zahradě je hodně stromů, na kterých rostou jablíčka nebo hrušky. A na záhonech pod stromy jsou řádky zelných hlávek, mrkví a další zeleniny do kuchyně.“

Máte doma malého zvídavého človíčka, který objevuje svět kolem sebe a zajímají ho nejrůznější zvuky? Má rád zvířátka a zajímá se o nejrůznější stroje usnadňující člověku práci na farmě? Pokud ano, tak věřím, že bude rád zkoumat i tuto zvukovou knihu s krásnými reálnými ilustracemi.

Zvuky na farměZvuky na farmě jsou knihou určenou těm nejmenším průzkumníkům, dětem od tří let, které už samy, či s menší pomocí zvládnou knihu ovládat. Čeká na ně sedm tematických dvojstran, např. na dvoře farmy, ve stodole, na zahradě, na poli, ale třeba i u rybníka apod. Dvojstranu tvoří celostránková pestrobarevná ilustrace, která působí velmi reálně. Je doplněna kratičkým textem, který dětem stručně, ale i poučně představí, jakému prostředí se dvojstrana věnuje a také ve dvou kratičkých textech přiblíží některá zvířátka, které v tomto prostředí žijí, nebo stroje, které tam pracují. Druhá stránka je interaktivní, najdete na ní devět obrázků, které zároveň fungují jako tlačítka a po jejich stisknutí se přehraje zvuk, který zvíře vydává, nebo který je typický pro danou věc.

„Husa není hloupá a taky má kuráž. Když ji někdo ohrožuje, natáhne krk, roztáhne křídla a hlasitě syčí.“

Co se týká nahraných zvukových záznamů, hodnotila bych je jako reálné a věrohodné. Najdete zde zvuky běžných zvířat, jako jsou pes, kočka, kráva prase, ovce, nebo koza, ale i jejich mláďat, takže děti mají srovnání, že mláďátka se hlasově projevují trochu jinak než jejich rodiče. Kromě typických zvířat na farmě, zde nechybí třeba perlička, pštros, lama, cikáda, krtek, ale i bzučení mouchy, či ještěrka nebo užovka. Co se týče zvuků věcí na farmě, tak z těch běžných si dítko může pustit vrčení sekačky na trávu, nastartovaný traktor, či kombajn při sklizni. Ale čeká na vás třeba i cinkání zvonku kola, vrzání strašáka na poli, nebo rachot lopatek větrného mlýna. Zkrátka malí průzkumníci si přijdou na své.

Našemu skoro tříletému synovi se kniha velmi líbí, hned pochopil, že se zvuk ozve po stisknutí obrázku, jediné, co pro něho bylo složitější, zapamatovat si, že vždy na každé nové stránce musí nejprve stisknout šipku, aby se aktivovaly zvuky příslušné strany. Při seznamování se s knihou měl zvídavé dotazy a nejvíce se mu líbila dvojstrana věnovaná sklizni na poli. Dokázal poslouchat i vnímat kratičké texty, které doprovázejí ilustrace. Řekla bych, že vhodnost knihy pro děti od tří let je odpovídající.

Ráda bych upozornila, že se nejedná o leporelo, ale o knihu se stránkami z lesklého a ale i o něco pevnějšího papíru, než jsou klasické knihy.

„Tu nejtěžší práci na farmě dělají speciální vozidla a stroje – traktory, kombajny, secí a žací stroje a nechybí tu ani nákladní auto a cisterna. Pomáhají při obdělávání půdy, při setí i sklizni, sečou trávu a dokonce i lisují seno a slámu do balíků.“

Tuto naučnou knihu zpracovanou hravou formou bych doporučila všem malým dětem, které mají rády interaktivní knihy a zajímají je zvuky zvířat, ale i běžných věcí, které jsou spojeny s prací na farmě. Jedná se o knihu, která jim přiblíží nejen známá zvířata, ale seznámí je i s prostředím, v němž žijí.

 

Název knihy Zvuky na farmě
Autorneuveden
Žánrpro nejmenší, naučné
  
Nakladatelství Junior
Rok vydání2021
Počet stran16
ISBN978-80-7267-738-2
  
Nákup knihy www.junior-knihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Junior

V našem rodinném nakladatelství knihami žijeme a snažíme se našim dětským čtenářům nabídnout širokou paletu knížek od leporel přes omalovánky, aktivity, první čtení až po populárně naučnou literaturu pro starší školáky. S našimi tituly už vyrostla celá generace čtenářů a rádi vidíme, když se ke knížkám nyní vracejí i jejich děti. Věnujeme se jak původní české tvorbě, tak atraktivním knížkám překladovým. Jak se na rodinnou firmu patří, na výběru a výrobě knížek se podílí celá rodina. A to někdy nebývá lehký proces.

Historii našeho nakladatelství jsme začali v roce 1995 ve skromných a knížek takřka nedůstojných podmínkách. Jak náklad jednotlivých titulů postupně klesal, rozšiřovalo se portfolio našich knih. Časem jsme přidali i Slovensko a dnes se čtenáři mohou s našimi knížkami potkat i tam. Přes několik stěhování a změn v našem nakladatelství jsme nikdy neopustili Říčany. Pořád zůstáváme rodinným nakladatelstvím a snažíme se do výroby knížek zapojit další generaci a poskytovat tak dětem radost i nadále.

Hory jsou vášnivým zájmem některých členů našeho nakladatelství. Proto jsme k dětským titulům přidali i knihy o horách. Jelikož se jedná o náš osobní zájem, knihy vybíráme tím pečlivěji a všechny naše knižní průvodce po horách jsme i osobně vyzkoušeli.

www.junior-knihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Pavla Velehradská

Matka, dcera, manželka a vášnivá knihomolka, která zbožňuje svět knih. (osobní blog)