Pondělí, 17.6.2024
Ostatní volný časVolný čas

Co je to vlastně ta keška?

GeocachingCache (česky keš či keška) bývá vodovzdorná, většinou plastová schránka, obal od filmu (tzv. filmovka) apod. Zakladatel cache (tzv. owner, z angl. owner = majitel) po jejím umístění zveřejní její souřadnice na server zabývající se geocachingem – www.geocaching.com.

Schránka by měla být dostatečně veliká, aby se do ní vešel deník (tzv. logbook), do něhož se zapisují její nálezci.

Bývá zvykem umísťovat do cache také nějaké “dárky pro objevitele”. Nálezce cache si smí dárek ponechat (a například přenést do další cache), ale měl by místo něj vložit něco vlastního (jiný dárek) pro další účastníky hry.

Cache - filmovkaSchránka by měla vždy obsahovat alespoň logbook a informaci pro náhodné nálezce. Schránka (nebo alespoň logbook) by měla být jednoznačně označena názvem cache.

Vhodným doplňkem základního obsahu cache je pak ještě tužka, uzavíratelný plastový sáček pro vodotěsné uložení logbooku a tužky a náhradní plastový sáček pro zabalení schránky (pokud je schránka od zakladatele takovým sáčkem opatřena).

Pokud to rozměry schránky cache dovolí, může zakladatel cache přiložit drobné předměty na výměnu, nebo trackovatelné předměty (TB nebo GC).

Cache - plastiková krabičkaPokud nálezce v cache neobjeví žádný předmět na výměnu, nebo se mu žádný nelíbí, nemusí si jej vzít. Může v cache ale zanechat jiný takový drobný předmět. Rozhodně by si ale neměl vzít žádný předmět z cache, aniž by do cache jiný předmět výměnou vložil. Vhodnost konkrétních předmětů pro vložení do cache je dána jednak velikostí schránky, ale také představou, že nejčastějšími geocachery, kteří se na výměnu těší, jsou malé děti. Naprosto nevhodné jsou tedy předměty jako peníze (s výjimkou symbolických platných mincí jako např. jednotlivé mince cizích měn), cigarety, předměty s nemravným vyobrazením apod. Nepřípustné je vkládání jakýchkoliv potravin (žvýkačky, sušenky…).


GeocoinV keších je možné nalézt i speciální trasovatelné předměty. Jsou to buď travelbugy – předměty opatřené speciální kovovou známkou s unikátním identifikačním kódem, nebo geocoiny (nebo též počeštěně geomince) – speciální mince s unikátním identifikačním kódem. Každý takový předmět má svůj current goal (úkol), který je uveden na serveru, nebo přímo u travelbugu či geomince na kartičce. Current goal obsahuje zpravidla cestovní cíl travelbugu či geomince (např. “docestovat do Japonska”), nebo jiné přání ownera (např. “travelbug musí přebývat v keších blízko vody”). Pro travelbug se užívá také zkratka TB a pro geocoin GC.

 

 

Geocoin wood

 

Pokud nalezená cache obsahuje TB nebo GC, může se geocacher rozhodnout, zda předmět (nejlépe výměnou za jiný připravený TB, GC) z cache odnese (a pokusí se splnit či pomoci splnit jeho úkol co nejrychlejším přenesením do další cache podle jeho “current goal”), nebo zda si TB resp. GC pouze prohlédne (a poznamená jeho unikátní kód pro pozdější registraci na serveru).

TravebugKromě TB a GC, registrovatelnými na serveru Geocaching.com, se občas objevují i jiné trasovatelné předměty. Tyto jsou ale trasovatelné pomocí jiných serverů (např. geokrety.org, www.geotrackables.com, www.geolutins.com). Tyto aktivity jsou zpravidla organizované jednotlivci nespokojenými se skutečností, že s pořízením TB či GC je nutné (kromě výrobní ceny geocoiny) zaplatit drobný poplatek (jednotky dolarů) určený k financování provozu serveru.

Geocacher může být majitelem TB či GC (a s určením nějakého “current goal” jej vložit do nějaké cache), má možnost je získat pomocí některého z mnoha e-shopů zaměřených výhradně na prodej tohoto typu zboží a jiných doplňkových “geocaching” předmětů (přístrojů GPS, oblečení, plastových schránek apod.)

 

Geocoin 

Další pokračování příště…


1. díl – Geocaching, aneb novodobí hledači pokladů

3. díl – Není keška jako keška


http://www.geocaching.com   |    http://www.geocaching.cz 

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.