Sobota, 27.7.2024
Ostatní volný časVolný čas

Geocaching, aneb novodobí hledači pokladů

Geocaching

Geocaching je hra na pomezí sportu a turistiky, která spočívá v použití navigačního systému GPS při hledání skryté schránky nazývané cache (v češtině psáno i keš), o níž jsou známy její zeměpisné souřadnice a případně hint (nápověda).

Při hledání se používají zařízení s GPS navigací. Člověk, zabývající se geocachingem, bývá označován slovem geocacher, česky též geokačer nebo prostě kačer. Po objevení cache, zapsání se do logbooku a případné výměně obsahu ji nálezce opět uschová a zamaskuje.

Geocaching, aneb novodobí hledači pokladůJednou ze základních myšlenek geocachingu je umisťování keší na místech, která jsou něčím zajímavá a přesto nejsou turisticky navštěvovaná. V popisu cache (listing) jsou pak uvedeny informace o místě s jeho zvláštnostmi a zajímavostmi. Cache se ale umisťují i do zajímavých míst velmi frekventovaných. V některých případech je zajímavý právě úkol, který je s nalezením cache spojen. Komunita geocacherů organizuje rozmanité kolektivní akce („setkávací“ cache) s programem jako jsou např. úklidy v přírodě, geosetkání, geohry.

Geocaching vznikl v USA bezprostředně poté, co 1. května 2000 rozhodnutí tehdejšího amerického prezidenta Clintona odstranilo umělou odchylku, přidávanou do signálu GPS, a zlepšilo tak přesnost tohoto navigačního systému pro běžné civilní uživatele z desítek až stovek na několik metrů.

K červnu 2005 bylo ve 215 zemích na celém světě přes 171 000 skrýší pro geocaching, z toho zhruba 700 v Česku. Aktuálně (2017) je ve světě ukryto přes 2,8 milionů keší, z toho je přes 50 tisíc v ČR. Aktivních kačerů je celosvětově přes 3 miliony. V ČR se touto hrou aktivně zabývá přes 50 tisíc hráčů.

 

Geocaching

 

www.geocaching.com  |  www.geocaching.cz

 

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.