Čtvrtek, 18.7.2024
Ostatní volný časVolný čas

120 let železnice Polička – Žďárec u Skutče

120 let železnice Polička - Žďárec u SkutčeV letošním roce uplyne již 120 let od zahájení provozu na místní dráze mezi Poličkou a Žďárcem u Skutče. Toto významné výročí si připomeneme v sobotu 2. září 2017 velkolepými oslavami, které pod záštitou hejtmana Pardubického kraje JUDr. Martina Netolického, PhD, za podpory Národního dopravce České dráhy, a. s. a ve spolupráci s městy Polička a Skuteč, obcí Borová a Městskou knihovnou Polička připravil spolek Poličská lokálka, z. s.

Hlavním bodem programu budou sobotní jízdy zvláštních vlaků, sestavených z historických vozů bývalé třetí třídy a vedených parní lokomotivou 464.008 „Ušatá“ z roku 1935. V soupravě, doprovázené vlakovým personálem ve stejnokrojích ze třicátých let minulého století, bude zařazen i historický služební vůz s prodejem upomínkových předmětů s tématikou železnice a s možností přepravy dětských kočárků a jízdních kol. Zvláštní vlaky s parní lokomotivou doplní ještě několik dalších zvláštních motorových vlaků s historickými motorovými vozy M240.0113 „Singrovka“, M286.0044 „Krokodýl“ a M131.1228 „Hurvínek“. Také personál těchto spojů bude ustrojen v historických uniformách, a to v těch, které byly na železnici používány od šedesátých let minulého století. Na vybrané pravidelné spoje navíc České dráhy nasadí moderní motorovou jednotku řady 844 „RegioShark“.

Historický spěšný vlak z Pardubic
120 let železnice Polička - Žďárec u SkutčeCestující z Pardubicka a Chrudimska mohou pro svoji cestu na oslavy využít pár zvláštních spěšných motorových vlaků vedených historickým motorovým vozem M131.1228 z roku 1951, známým také jako „Hurvínek“. Vlak na svoji cestu z Pardubic vyrazí 6 minut po sedmé hodině ranní, aby po zastávkách v Chrudimi, Slatiňanech, Chrasti u Chrudimi, Vrbatově Kostelci, Prosetíně a Žďárci u Skutče dorazil do Skutče o půl deváté. Na svoji zpáteční cestu se vydá 6 minut před čtvrtou hodinou odpolední a po stejných zastávkách dorazí do Pardubic 19 minut po sedmnácté hodině. Ve Skutči bude v průběhu dne motorový vůz vystaven pro veřejnost a bude realizovat podle zájmu příchozích několik jízd po stanici v rámci programu oslav.

Doprovodný program oslav
Po celou dobu oslav bude k dispozici pamětní razítko a zajištěn prodej turistických vizitek místní dráhy a dalších upomínkových předmětů s železniční tématikou a v Poličce, Borové a Skutči také prodej občerstvení. Návštěvníci se mohou dále těšit na výstavy lokomotiv ve stanicích Polička a Skuteč, jízdy drezínou pro děti po stanici Borová u Poličky, motorovou lokomotivou v Poličce a motorovým vozem „Hurvínek“ ve Skutči a další doprovodné programy nebo koncerty. V obci Borová spolek Poličská lokálka otevře výstavu věnovanou historii lokálky a na nádraží v Poličce České dráhy pro návštěvníky připraví Kinematovlak s promítáním filmů pro děti, hrací vůz „Vláček Hráček“, tedy vůz, který slouží jako herna pro děti, a vůz s výstavou o historii železnice. Vstup na tyto doprovodné programy je bezplatný.

Odbavení cestujících
Odbavení cestujících ve všech zvláštních vlacích zajistí jejich personál přímo ve vlaku nebo na nástupišti před odjezdem u vlaku, a to dobovými lepenkovými jízdenkami. Ve zvláštních vlacích neplatí jízdní doklady vydané jinými dopravci, jízdní výhody, slevy a komerční nabídky jiných dopravců ani jízdní doklady IDS IREDO.

Více informací a kompletní jízdní řády na www.120letzeleznice.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.