15. ročník Festivalu krátkých filmů Praha

Je za námi 15. ročník Festivalu krátkých filmů v Praze, který nabídl spoustu kvalitní domácí i zahraniční filmové tvorby. Proběhl ve dnech 22. – 26. ledna 2020.

Čísla návštěvnosti sice nemám, ale pocitově byly sály vždy minimálně z poloviny plné, a to jak na hlavní bod programu, Mezinárodní soutěž, tak i na ostatní filmové bloky. Asi největší popularitě se těšil blok s názvem Brutal Relax Show. Tento blok byl promítán v sobotu večer, měl necelé dvě a půl hodiny a provázely jím dvě modérátorky rádia Wave Zuzana Fuksová a Ivana Veselková. 

Národní soutěž vyhrál snímek Vyměnila jsem si směnu. Jeho příběh je o dívce, která pracuje v tiskárně, a dostává se jí značné pozornosti od jejich spolupracovníků. Porotci o řekli, že „film mistrně zvládá rytmus, tón i dialog a zároveň diváka vtáhne díky poutavé ústřední ženské postavě obklopené ansámblem magorů. Porota zvláště oceňuje, že snímek přistupuje k sociálním tématům s citem, ale i s humorem a nepřestává diváka překvapovat”. Tento film nejvíce zaujal porotu, a odnesl si odměnu 2000 euro. Zvláštní uznání poroty dostal film Jiří pes uprchlík, který vypráví o dost nezvyklé vztahové dynamice mezi dvěma mladými dívkami a daňovým poradcem Jiřím. Tento film si následně vysloužil i Cenu diváků MALL.TV.

Mezinárodní soutěž vyhrál snímek Sbalím se a jdu, který podle poroty „bez tragičnosti zobrazuje truchlení jako nedílnou součást života a prostřednictvím intimního a zvídavého stylu dovedně zkoumá možnosti jazyka filmu“. Film pojednává o pohřební tradici ve Rwandě, kdy přátelé zesnulého tráví celý týden s rodinou pozůstalého, a přibližuje tak tuto zemi v trochu jiném světle, než v jakém má většina lidí běžně možnost tuto zemi znát. Zvláštního uznání poroty se dočkal snímek Co vlastně víš o měsíci a vodě, který natočila režisérka Jian Luo, a který pojednává o ženě, která se rozhodně potratit, a sérii zvláštních událostí, které se jí během toho přihodí.

Cenu diváků si odnesl francouzský režisér Fabrice Bracq za svůj komediálně pojatý film o světě islámu, který je plný pravidel a zvláštních tradic. Tento snímek se již během projekce dočkal velkého potlesku, a jeho komediální ladění šlo divácké přízni přímo na ruku.

 

www.pragueshorts.com

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Jakub Rusňák

Mám rád hudbu, filmy, ponocování a hodně moc čaje. Sociální sítě -> /ExRusikk