Chůva

recenze knihy Chůva

„Slova nic nestojí, zvlášť člověka, pro kterého životy těch kolem znamenají dost málo.“

Od autorky mám přečtené všechny její knihy, které v českém jazyce vyšly, a proto si myslím, že můžu s klidným svědomím říct, že Chůva je její jednoznačně nejlepší kniha, kterou napsala.
Už od prvních stránek jsem byla přikovaná k příběhu, nedokázala jsem čtení odložit, byť na pár okamžiků a na úkor svého spánku, jsem ji přečetla na jeden zátah.

V knize jsou důležité tři hlavní postavy, skrze které je také všechno vyprávěno. Hannah, Jocelyn a Virginie.
První jmenovaná, Hannah je chůva malé Jo (Jocelyn) a Virgine je matkou Jo. To jen aby bylo jasno ve vztazích.
Malá Jo měla Hannah za chůvu už v době, kdy byla ještě v břichu své matky. Ta poslechla svého manžela a nechala najmout chůvu, protože ona a on byli lady a lord Holtovi, vysoká smetánka, obrážející a pořádající večírky a nebudou mít dostatek času, aby Jo měla tu správnou výchovu. Jenže vůbec netušili, jak se všechno může zvrtnout.
Hannah vyrůstala v neutěšených podmínkách a proto prahla po tom, aby si našla dobře placené místo, střechu nad hlavou a co nejméně starostí. Když získala místo u manželů Holtových, splnil se ji sen. Nemusela dělat nic jiného, než se jen starat o Jocelyn.
Jenže jednoho dne, v době, kdy bylo Jo šest let a byla plně závislá na Hannah, její milovaná chůva zmizela. Bez rozloučení. Bez vzkazu. Jako by nikdy neexistovala.
Po cca dvaceti letech, kdy už Jocelyn má vlastní dítě, dceru Ruby, se vrací na panské sídla Lake Hall k matce, protože s dcerou prožily osobní tragédii a musí začít znova. Jenže Jo k matce necítí lásku, tu cítila k Hannah, která zmizela.
I tak spolu žijí všechny tři pod jednou střechou, dokud se neobjeví osoba čtvrtá, která totálně zamíchá jejich životy…

Chůva„…zvyk je železná košile a dávné chování ulpívá na lidech jako drobné částečky prachu.“

Jak jsem psala výše, už od prvních stránek si vás autorka získá. Nebudete mít vůbec tušení, o co tu k sakru jde. Uměla skvěle navodit atmosféru totálního nepochopení, a to jak toho, co prožívali hlavní hrdinové, až po to, co budete prožívat vy u čtení. Dlouhou dobu jsem neměla tušení, jak si vysvětlit polovinu věcí, ke kterým v příběhu došlo.
Ale jak se začaly na konci rozdávat karty, něco z toho jsem už začínala chápat, ovšem stejně konec pro mne byl naprosto šílený – takový zvrat, takové rozuzlení bych nečekala. Bylo to – téměř famózní. Píšu téměř, protože ne všechny věci byly dotaženy úplně do konce, zůstaly mi některé otázky, na které neznám odpověď, ale rozhodně mi to nebrání v mém nadšení z této knihy.

Chůva je nejen skvělým detektivním příběhem, můžu říct thrillerem, ale také i psychologickým románem. Autorka zde totiž používá u některých postav vydírání nebo podsouvání myšlenek, které hrdinům nepatří a dává jim je někdo jiný. Takový nenápadný nátlak, což samozřejmě stupňovalo nervozitu, nepřátelství, ale také napětí pro čtenáře.

Nebudu se ani zmiňovat o tom, že tato kniha je nutnost pro všechny autorčiny fanoušky, ale rozhodně ji doporučím těm, kteří od autorky ještě nic nečetli. Sice poté už vás ostatní její knihy tak nenadchnou, ale proč nezačít tím nejlepším, co může autor nabídnout?

Hodnocení: 95 %

 

 

Název knihy Chůva
AutorGilly Macmillan
ŽánrThriller, Psychologický román
  
Nakladatelství Kalibr
Rok vydání2019
Počet stran368
ISBN978-80-7617-921-9
  
Nákup knihywww.kalibr-knihy.cz
Nákup e-knihywww.palmknihy.cz
Databáze knihwww.databazeknih.cz

 

Kalibr

Nakladatelská značka Kalibr se zaměřuje na vydávání detektivek, napínavých thrillerů, severského krimi a dalších žánrů, v nichž není nouze o prolitou krev.

Ke kmenovým autorům patří např. Gillian Flynnová, Angela Marsonsová, Harlan Coben, John Grisham, Agatha Christie, Dick Francis, Frederick Forsyth, Louise Pennyová, Stefan Ahnhem, Daniel Cole nebo Tess Gerritsenová.

www.kalibr-knihy.czPalmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Darina Krejčí

Jsem vášnivá knihomolka a máma na plný úvazek. (osobní blog)