17. březen – Den svatého Patrika
Den svatého Patrika je tradiční irský svátek, který se každoročně slaví 17. března na počet irského patrona – svatého Patrika. Ve městech se konají průvody a lidé se oblékají do zeleného. Ačkoliv je svátek křesťanského původu, za ta století zlidověl a slaví jej věřící i nevěřící. S oslavami je spojeno tmavé pivo, hudba i dobrá zábava. Kdo to byl svatý Patrik, jaké se k svátku váží tradice a kde všude se svátek slaví?
Kdo byl svatý Patrik?
Sv. Patrik byl nejvýznamnějším šiřitelem křesťanství v Irsku své doby. V 5. století našeho letopočtu působil jako biskup a misionář. Podle legend dokonce z Irska vyhnal i hady. Ačkoliv je partonem země, sám pocházel z bohaté římské rodiny, která tou dobou žila v Británii.
V jeho 16 letech byl zajat piráty a odvezen do Irska, kde byl nucen vykonávat otrocké práce. Po několika letech se mu podařilo utéct. Následující roky strávil ve francouzském klášteře a po svém vysvěcení se vrátil do Irska, kde začal šířit křesťanství.
Jak se k svatému Patrikovi váže zelený trojlístek?
Podle legend používal sv. Patrik právě trojlístek jetele, aby pohanům vysvětlil svatou trojici. Nejstarší písemnosti, které se o tom zmiňují jsou z roku 1726. Symbol trojlístku zlidověl a v současné době neodmyslitelně patří k oslavám i symbolům Irska.
Kdy se den svatého Patrika slaví?
Den svatého Patrika připadá na 17. března, kdy je datována světcova smrt.
Den svatého Patrika a jeho tradice
Jaké se vážou tradice ke dni svatého Patrika?
Sváteční jídlo
Se svátkem je spojováno hovězí se zelím (Corned beef and cabbage). „Corned“ protože maso bylo připravováno na větších krystalech soli (corns of salt). V Irsku se ale původně jedla spíše slanina, protože pro kelty byla kráva symbolem bohatství a zabili ji teprve až když byla stará a nemohla dávat mléko. Tradice hovězího masa přišla až z USA díky irským imigrantům, kteří hovězím nahradili vepřové.
Pekl se také tradiční Irský chléb (Irish soda bread), který na sobě musel mít kříž, který symbolizoval vyhánění ďábla. Kříž měl chránit domácnost od všeho zlého, a to i podle starých keltských tradic.
Topení trojlístku
Topení trojlístku je irský rituál pro štěstí. Trojlístek se má tradičně potopit na dno sklenice whiskey. Jakmile se whiskey vypije, má dotyčný trojlístek vzít a pro štěstí jej hodit za svoje levé rameno.
Hledání čtyřlístků
Tak jako u nás, když najdete čtyřlístek, budete mít štěstí. Z řeči čísel – na každých 10 000 trojlístků jetele připadá jeden čtyřlístek (jedná se o genetickou mutaci). A najít jeden mezi 10 000, to chce už trochu štěstí i trpělivosti.
Zelená barva
Na den sv. Patrika se všichni oblečou do zelené. Je to jedna z dalších tradic, která má přinášet štěstí. Zelená byla rovněž barvou irského politického hnutí, které stálo proti britskému kolonialismu a roku 1922 dovedlo Irsko k nezávislosti. Dodnes zůstává zelená barva úzce spjata s Irskem.
Štípání si těch, kteří si zelenou neoblečou
Pokud si oblečete zelenou, pak vás podle staré tradice nemůže vidět irský skřítek – Leprikón. Leprikóni mývají podobu staršího muže a podle některých historek jsou to zlomyslná stvoření, kterým není cizí žádná špatnost. O Leprikónech se traduje, že jsou nesmírně bohatí a s oblibou si schovávají hrnce zlaťáků na tajných místech, jenže takový skřítek většinou člověka jednoduše přechytračí.
Štípat někoho, že nemá zelenou, je spíš až pozdější americký výmysl.
Nepít alkohol
Navzdory dnešním oslavám tohoto zeleného svátku bývaly až do roku 1970 všechny hospody v Irsku během svátku svatého Patrika zavřené. Tradiční oslavy tohoto svátku dříve zahrnovali především návštěvu kostela.
Teprve roku 1995 se Irsko rozhodlo na podporu turistického ruchu uspořádat několikadenní festival po vzoru oslav svátku v USA. Ne každý je ale nadšený z asociace mezi svátkem a pitím, a tak se napříč Irskem pořádají i tzv. „Střízlivé průvody“.
Oslavy a den svatého Patrika v Irsku
Den svatého Patrika je největší kulturní událostí v Irsku. Napříč Irskem se můžete těšit na několikadenní oslavy, průvody, karnevaly, koncerty, živou hudbu, tance, dobré jídlo a jednoduše život v ulicích.
Svátek sv. Patrika se ale rozšířil i do celého světa, především díky irským imigrantům žijícím v Kanadě, USA, Austrálii i jinde.
Den svatého Patrika – Zajímavosti
Zelená nebyla barva svatého Patrika
Původně byla se sv. Patrikem spojována modrá barva. Často bývá sám zobrazený v modrém hávu, a dokonce i král Jindřich VIII. použil modrou barvu jako pozadí pro irský symbol harfy. Zelená barva se Irsku začala přisuzovat později nejen kvůli jeho krajině. Kolem r. 1790 začala být spojována s hnutím za nezávislost Irska.
Barvení jídla a piva na zeleno není irská tradice
Obarvování jídla, piva nebo dokonce řek na zeleno v žádném případě nepochází z Irska. Je to specialita oslav dne sv. Patrika především v USA.
Barvení řeky Chicago na zeleno
Od roku 1962 se při oslavách dne sv. Patrika každým rokem barví kanály v Chicagu na zeleno. Řeka vydrží zelená 4-5 hodin.