Pátek, 22.9.2023
Ostatní volný časVolný čas

Skotské hry na Sychrově již podevatenácté

Skotské hry - logo

Již podevatenácté se 23. – 24. srpna konají na zámku Sychrov tradiční Skotské hry. Tento festival, který si již od svého začátku stanovil za cíl seznámit návštěvníky formou zábavy s historií, kulturou a tradicemi Skotska začal před více jak dvaceti lety pořádat pan Václav Rout jako soukromou oslavu pro několik desítek přátel na chalupě u Staré Paky. “Upřímně, nepočítal jsem tenkrát s tím, že by tato kratochvíle mohla někdy zajímat více lidí, než jen pár desítek stejně „postižených“ jedinců, jako jsem já,” dodává.

Ke zlomu došlo v roce 2001, kdy při náhodném setkání s vedením státního zámku Sychrov vznikl nápad, zda takovouto akci neuspořádat i pro veřejnost. Slovo dalo slovo a 5. září 2001 se uskutečnily první Skotské hry Sychrov, které nás neskutečně překvapily. Nesešlo se totiž jen pár desítek „skotofilů“, ale hned několik tisíc lidí. Výsledkem bylo, že jsme se rozhodli v jejich pořádání pokračovat.

Z poměrně skromných začátků, kdy vystupovalo jen několik účinkujících a celý festival se odehrával prakticky na centrálním kruhu a v nejbližším okolí hlavní zámecké budovy, se během krátké doby stala akce se stovkami účinkujících nejen z České republiky, ale i zahraničí, a na které vystupovali a vystupují nejpřednější interpreti tradiční skotské hudby (namátkou Skerryvore, Peatbog Faeries, Mánran, Kathleen MacInnes, Battlefield Band, Malinky, Dáimh, Tannahill Weaver, Gavin Stoddart, Simon McKerrell a mnoho dalších). Ani letošní rok nebude výjimkou. Na Skotské hry přijede jedna z největších světových hvězd tradiční skotské hudby, skupina Rúra. Diváci se také mohou těšit na vystoupení amerického tria Hood, Wink a Swagger, jejichž tradiční skotskou hudbu doprovodí tancem špičkový skotský taneční soubor (paradoxně z USA) – Dunsmuir Scottish Dancers.  A skotské tance bude vedle českých tanečních souborů, jako jsou například Caledonian Club, Nessie či Feidh učit i jeden z nejslavnějších světových učitelů skotského tance, Ron Wallace. Ani česká scéna však nebude upozaděná. Za zmínku určitě stojí vedle mnoha jiných legenda české „keltské“ hudby, skupina Asonance, či legenda českého keltského rocku, skupina České srdce. A samozřejmě desítky skotských dudáků.

 

19. Skotské hry - dudáci

 

Každoročně se snažíme program obohatit něčím novým, co by návštěvníka mohlo zaujmout. A tak vedle již tradičních součástí Skotských her Sychrov, jako jsou skotské dudy, skotské kilty, skotská whisky, tradiční skotské sportovní disciplíny, skotské tance, výstava britských autoveteránů, vystavení přesné repliky legendárního letadla Spitfire, letadla, které se tolik proslavilo během letecké bitvy o Británii, historické ukázky a samozřejmě i skotská, případně tzv. keltská hudba, jsme i letos pro vás připravili novinku. Tou je stan určený pro všechny nositele kiltu z českého národního tartanu, který je oficiálně ve Skotsku registrován pro Českou republiku. A není jich málo. Již dnes se počítají na desítky jedinců. Již čtvrtým rokem je také součástí Skotských her Sychrov sport, který světu dalo Skotsko – golf. Den před vlastními hrami se na golfovém hřišti v Grabštejně koná golfový turnaj Skotské hry Sychrov Open a během her máte pak možnost si v areálu zámku Sychrov tento sport i vyzkoušet, případně si vsadit na výsledek souboje mezi lukostřelcem a golfistou v přesnosti (celkový výtěžek z tohoto souboje je určen pro Centrum Paraple).

Nejdůležitější je však dobrá nálada. Pevně věříme, že letošní skotské hry vám přinesou tolik dobré nálady, kolik jen budete chtít a že se společně setkáme za rok na již 20. skotských hrách Sychrov.

 

Program Skotských her

 

Skotské hry, stejně jako kilt, tartan, whisky a dudy, jsou totiž nedílnou součástí skotské historie a skotského kulturního dědictví.

 

19. Skotské hry - plakát

 

www.skotskehry.cz

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.