Pondělí, 27.3.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

…a naposled konvalinky

recenze knihy …a naposled konvalinky

Jarmila Pospíšilová patří ke stálicím na české literární scéně. Má na svém kontě dvacet jedna knih. Píše především detektivky a společenské romány. Nakladatelství Moba vydalo v letošním červenci její zatím poslední titul s názvem …a naposled konvalinky.

Ústředními postavami jsou dvě ženy – Eva a Magda. Eva je mladá žena, která má malého syna. Žije v domě svých předků, do kterého se nesmazatelně zapsala rodinná historie. Eva se rozhodne sestavit rodokmen své rodiny, v tom jí je nápomocná Magda, její prateta. Je poslední z generace, která si pamatuje všechny události i osudy jednotlivých členů rodiny. Teta Magda ale umírá na rakovinu a moc času jí už nezbývá. Ví, že se blíží konec, je s ním smířená, a tak chce dát dohromady své vzpomínky, aby tady byly, až ona opustí tento svět.

A naposled konvalinkyHlavní hrdinky jsou silné a obětavé ženy. Každá z nich má svůj vlastní příběh, který Jarmila Pospíšilová napsala poutavým způsobem. Magda už má vše za sebou, už se netrápí tím, co bylo. Třicátnice Eva má také něco odžito, život se s ní ale příliš nemazlil. Přesto je stále mladá na to, aby mohla začít od znova a něco nového vybudovat.

Autorce se podařilo vystihnout vztah mezi oběma ženami – vřelý a nenucený do posledních chvil. Ochota postarat se o umírajícího člověka není snadná záležitost, ale Eva má srdce na pravém místě a tetě chce nezištně pomoci. Jarmila Pospíšilová také vystihla mezigenerační rozdíly. Nebála se mluvit o smrti – je to přirozená součást našich životů, a připomněla, že se dá umírat také v kruhu rodiny a ne jen v nemocnicích.

Dalším tématem knihy je historie, která zabírala dobu od druhé světové války až téměř po současnost. Zároveň to však byla slabší část celého titulu. Politické režimy nebyly tak zajímavě napsány jako osudy rodiny Čermákových.

Ke knize byla vybrána nepříliš vhodná anotace, která může čtenáře hodně ovlivnit. Tady nakladatelství z knihy vypíchlo jen jednu část a nezaměřilo se na ni jako na celkový popis knihy.

Ač Jarmila Pospíšilová zvolila vážné téma, jako je nemoc či dluhy, patří titul mezi odpočinkovou literaturu. Příběh působil lehkým dojmem, děj plynul pomalu a díky vyprávění se čtenář snadno vžil do celého příběhu. Autorka však nešla nějak hlouběji do emočního rozpoložení obou hlavních postav. Je to, jako kdyby se čtenář díval na televizi a sledoval nějaký film. Příznivci romantických zápletek budou zklamáni – moc se toho v příběhu neodehrálo, to nejlepší si autorka nechala na poslední stránku. Ale o romantice kniha není, důležitou roli hrají vztahy v rodině i uspořádání si vlastního života.

 

Název knihy …a naposled konvalinky
AutorJarmila Pospíšilová
ŽánrRomány, Pro ženy
  
Nakladatelství MOBA
Rok vydání2020
Počet stran200
ISBN978-80-243-9205-9
  
Nákup knihy www.mobaknihy.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

MOBA

Nakladatelství Moravská Bastei MOBA sídlící v Brně vzniklo na podzim roku 1991. MOBA je jedním z nejvýznamnějších a nejstabilnějších nakladatelství na českém knižním trhu. Velký důraz klade na vydávání kvalitní tvorby českých spisovatelů (Vlastimil Vondruška, František Niedl, Roman Cílek, Hana Marie Körnerová, Jan Míka, Alena Jakoubková, Jan Bauer) a zahraničních autorů (Anthony Doerr, Håkan Nesser, Deon Meyer, Johan Theorin, Volker Kutscher, Donald Ray Pollock, Neil Cross, Leif G. W. Persson, Arnaldur Indriason, Tony Parsons, Benjamin Black, Linda Castillo, Michael Robotham a další).

www.mobaknihy.czPalmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Martina Flasarová

Svět knih je pro mě místem, ve kterém můžu prožít miliony životů. (osobní blog)