Pondělí, 2.10.2023
Ostatní volný časVolný čas

Žáci navrhli vytvořit cyklostezku do jejich školy

Nadace PartnerstvíŽáci Základní školy Chrast v okrese Chrudim dnes předali zástupcům města, kraje a policie dopravní studii obsahující návrhy, jak zvýšit bezpečnost v okolí školy. Jedním z návrhů žáků je také vytvořit cyklostezku z Chrasti do Horky. ZŠ v Chrasti tak úspěšně ukončila školní projekt podpořený v letošním kole grantového programu Na zelenou Nadace Partnerství. Generálním partnerem programu je již třetím rokem finanční skupina AXA. Záštitu poskytuje Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR.

Žáci nejprve zakreslili do připravených mapek svou obvyklou cestu do školy, vyznačili místa, která považovali za nebezpečná a popsali, proč je tak vnímají. Poté vytvořili souhrnnou mapu okolí školy a předali ji dopravnímu odborníkovi. “Děti se setkaly se starostou sousední obce Horka, ze které dojíždějí do chrastecké školy. Probíraly s ním možnost vybudování 1 kilometr dlouhé cyklostezky a stezky pro pěší mezi Horkou a Chrastí. Chceme také vytvořit úschovnu kol v areálu naší školy,” uvádí paní ředitelka Lenka Budínská, zodpovědná za školní projekt.

Dopravní inženýr na základě získaných podkladů zpracoval odbornou studii. Navrhl v ní, jak vyřešit vytipovaná riziková místa a celkově prostor v okolí školy z dopravně-bezpečnostního hlediska vylepšit. Právě tuto studii dnes žáci předali zástupcům města, Policie ČR a Pardubického kraje. Město Chrast tak ve studii získala kvalifikovaný podklad pro rozhodování o realizaci náročnějších stavebních úprav. Cílem školního projektu je, aby zastupitelstvo uvolnilo na konkrétní dopravní řešení prostředky ze svého rozpočtu.

“Programem Na zelenou chceme  především podporovat udržitelnou dopravu a propagovat zdravý životní styl. Snažíme se dětem vrátit možnost samostatně a hlavně bezpečně chodit nebo jezdit na kole do školy a přispět tak ke snížení dopravní zátěže našich měst a obcí,” říká Radek Patrný z Dopravního programu Nadace Partnerství a dodává, že více informací naleznou zájemci na adrese  www.nadacepartnerstvi.cz/nazelenou.

“Za předchozí dva roky spolupráce s Nadací Partnerství na programu Na zelenou jsme si ověřili, že tento projekt splňuje naše očekávání a je jasným signálem pro naše klienty, že AXA je společensky zodpovědnou společností tam, kde působí. Těší nás rovněž velký zájem škol o účast na projektu a věříme, že tomu tak bude i nadále,” říká Marek Zeman, ředitel PR a komunikace skupiny AXA.

 

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.