Sobota, 4.2.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Akademická příručka českého jazyka

Akademická příručka českého jazyka

Internetovou jazykovou příručku kolektivu autorů Ústavu pro jazyk český AV ČR využilo během prvních tří let od jejího zpřístupnění více než milion uživatelů. Její výkladová část nyní vychází poprvé knižně.

Najdete zde obecná poučení o českém jazyce, zejména o pravopisu, tvarosloví a některých syntaktických jevech. Ve výkladech se uvádějí i rozpory v údajích, které jednotlivé jazykové příručky přinášejí, nebo rozdíly mezi kodifikací a spisovným územ, a to s hodnotícím komentářem a doporučeným řešením.

Kniha je určena jak široké veřejnosti, tak profesionálním uživatelům, zvláště učitelům a studentům.

 

 

 

 

 

  

 

 

Název knihy:            Akademická příručka českého jazyka
AcademiaAutor:                         Markéta Pravdová
Rok vydání:              2014

Počet stran:              536
Rozměr:                    145 × 205 mm
Vazba:                       vázaná

ISBN:                          978-80-200-2327-8
EAN:                           9788020023278

V e-shopu www.academiaknihy.cz můžete nakoupit knihy se slevou 20 %.

 

Markéta Pravdová (* 1974) je absolventkou Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze, obor filozofie – český jazyk a literatura. Doktorát získala na Fakultě sociálních věd UK v oboru mediální studia. Její disertační práce „Globální kultura a reklama. Případová studie McDonald´s“ (2005) byla vydána knižně pod názvem McDonald´s – tak trochu jiná kultura? Od roku 2001 působí v Ústavu pro jazyk český AV ČR, od roku 2005 pracuje na pozici vedoucí oddělení jazykové kultury a jazykové poradny. Přednáší na FF UK. Píše publikace zaměřené na češtinu. Roku 2009 získala s kolektivem autorů Internetové jazykové příručky Medaili MŠMT I. stupně.

Knihy autora:

McDonald´s – tak trochu jiná kultura? (2006)
Jsme v češtině doma? (2012)
Akademická příručka českého jazyka (2014)

 

Nakladatelství AcademiaNakladatelství Academia vzniklo v roce 1953 původně jako nakladatelství Československé Akademie věd. Název Academia nese od roku 1966.

V současné době zaujímá Academia svou ediční činností přední místo mezi nakladatelstvími České republiky. V edičním programu se zaměřuje na vydávání publikací ze všech vědních oborů.
Academia vydává původní vědecké monografie a práce českých vědců, díla klasiků vědy, překlady zahraničních autorů, populárně naučnou literaturu, literaturu faktu, encyklopedie, slovníky, jazykové učebnice, příručky a vysokoškolské učebnice, ale také kvalitní českou i překladovou beletrii. V nakladatelství dále vychází populárně naučný časopis Živa.

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.