Neděle, 1.10.2023
KnihyKultura

Každý konec je něčeho začátek

recenze knihy Akord a jiskry

„Nejzajímavější jsou vždycky doby přechodů. Ten přechod ve společnosti, než se poměry znovu upraví a na nějakou dobu stabilizují. Doba přechodu – staré ještě úplně neminulo a nové nenastalo a tak se to všelijak mele a prase aby se v tom vyznalo.“

Je pravda, že povídky moc často nečtu, ale když se mi náhodou nějaké dostanou do ruky, přečtu si je vždy s chutí a poté si říkám, že bych je možná měla vyhledávat častěji. Přece jen s malými dětmi není tolik času na čtení, ale na kratší povídku se čas skoro vždy najde, a vám pak nemusí být líto, že jste byli vyrušeni v půlce knihy a stále nevíte, jak to dopadne. Proto, když se mi naskytla příležitost přečíst si novinku Martina Patřičného Akord a jiskry, jež je souborem povídek, neváhala jsem.

Martin Patřičný není jen spisovatel, ale je to především výtvarník, který miluje dřevo a vytváří z něho umělecká díla. Svoji zálibu propojil i s touto povídkovou knihou, jejíž obálku zdobí jeho dílo „Kočičí oči“ a uvnitř knihy najdeme řadu dalších fotografií autorových produkcí ze dřeva, jež doplňují jednotlivé povídky.

„Možná proto, že konečně začali oba věřit v důležitost, význam svého životního setkání… v jeho jedinečnost. A kompromisy začali brát jako radost, ne ntnost.“

Po přečtení anotace jsem se na knihu velmi těšila, mám ráda takové ty „obyčejně-neobyčejné“ povídky ze života, které pohladí po duši a přivedou člověka k zamyšlení nad svým životem. V knize jich na vás čeká šestnáct. Některé vznikly již dávno, některé byly již kdysi publikovány a autor se k nim vrátil a upravil je a některé jsou zcela nové. Ústředním tématem všech povídek jsou lidé a vztahy mezi nimi. Ve většině povídek hraje svoji roli láska, autor v nich zabrnká na strunu lehké erotiky, některé povídky jsou úsměvné, jiné vážné a autor se dotýká také tématu smrti a v jedné dokonce existence nebe. Každá povídka je něčím jiná a sám autor v úvodu knihy doporučuje dávkovat si povídky postupně, nečíst je na jeden zátah, s tím naprosto souhlasím.

Akord a jiskry - recenzePro mě byla nejzvláštnější povídkou hned ta první s názvem Robiny aneb Dědové a dívky, která je zároveň nejdelší povídkou z celé knihy. Ze začátku jsem měla trochu problém se do ní začíst, protože je to povídka s takovým trochu sci-fi námětem, ale řekla bych, že má v sobě hlubokou myšlenku a vidím v ní tak trochu metaforu dnešní doby, kdy, ačkoliv robiny naštěstí zatím neexistují, tak mám pocit, že muži po takových „ženách“ ve skutečnosti touží a dávají to svým ženám najevo. Možná si teď říkáte, co je to ta robina? Odpověď na vás čeká v knize. Nakonec se mi i tato povídka líbila, ale dle mého názoru vzhledem ke svému rozsahu i tématu by možná bylo vhodnější ji nedávat jako první, může se stát, že některé čtenáře od knihy odradí, což by bylo škoda.

„Ano – labyrint je svět a ráj, to je srdce, a cestovat tím Jitčiným byla moje cesta nejkrásnější.“

Autor v povídkách hodně naznačuje, „nutí“ čtenáře přemýšlet a vy se často soustředíte, aby vám neutekla pointa celého příběhu a často jste na konci překvapeni nečekaným rozuzlením. Tak jsem to měla především u povídky Návrat hrdiny aneb Auta v zimě a u povídky Ze starých časů. U druhé jmenované povídky jsem byla v závěru rozčilená tou ironií osudu, kdy jsem si říkala, že každý by měl začít nejdřív sám u sebe. Povídka Jako v nebi, která nám dá nahlédnout do světa na druhém břehu, se mi také líbila a vyvolala ve mně vzpomínku na jednu knihu, kterou jsem kdysi četla.

Nejvíce se mi líbila povídka Zrzečka, což je druhá nejdelší povídka z celého souboru. Je romantická, humorná, tak trochu dobrodružná, odehrává se v létě a možná to bylo i věkem hlavních hrdinů, k nimž jsem měla blízko. Čeká v ní na vás jedna letní láska a možná ve vás vyvolá vzpomínky i na vaše letní lásky a zážitky.

„U toho ohně potom bylo všechno najednou jako kulisa, pestrá, muziková, zpěvná a krásná a v ní byla Zrzečka a já – nic jsem nevěděl… ještě chvílema jsem si nadával… ale nemohl jsem ani se nechtěl bránit a potom jsme se na sebe zadívali a dívali jsme se docela vážně a dost dlouho, s úsměvem jen mírným, pohledem bez návratů a do toho jejího podívání padaly hvězdy a cinkaly o plameny.“

Autor píše čtivě, má svůj osobitý styl i vyjadřování. Líbilo se mi, že ačkoliv jsou povídky většinou krátké, jdou do hloubky v síle svých myšlenek. Z některých mi bylo smutno, jiné mě zahřály u srdce a vyvolaly úsměv na tváři.

Knihu bych doporučila všem, kteří mají rádi krátké příběhy, nad nimiž mohou přemýšlet a zároveň se zamyslet i nad svým životem.

Moje hodnocení je 90 %.

 

Název knihy Akord a jiskry
AutorMartin Patřičný
Žánrpovídky
  
Nakladatelství Brána
Rok vydání2021
Počet stran200
ISBN978-80-242-7301-3
  
Nákup knihy www.knizniklub.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

 

Brána

Nakladatelství Brána Brána (založeno 1994) ukončilo svou činnost jako samostatné nakladatelství počátkem roku 2019, kdy se stalo součástí Euromedia Group.

V rámci EMG nadále funguje jako edice Brána pod svým logem a soustřeďuje se především na vydávání historických románů, českých i překladových, humoristických knížek, populárně naučné historické literatury a v menší míře také pokračuje v tvorbě pro děti – jde především o populární knížky Jana Lebedy o oblíbeném skřítku Medovníčkovi.

Brána nadále i jako součást EMG vydává své zavedené a oblíbené autory, jako jsou Barbara Erskinová, Marcela Mlynářová, Jan Bauer, Jaromír Jindra, Olga Krumlovská, René Melichar nebo již zmíněný Jan Lebeda a nadále se bude snažit vyhledávat a uvádět na český trh nové zajímavé zahraniční i české spisovatele.

www.knizniklub.czPalmknihy

Palmknihy jsou online knihkupectví plné e-knih, audioknih a nově také klasických tištěných knih. Jako největší obchod s e-knihami s nejdelší tradicí v Česku jsou odborníky na digitální čtení, rádi pomáhají těm, kdo se čtečkou začínají a na e-knihy lákají všechny bez ohledu na věk nebo oblíbený žánr. V přehledném a intuitivním e-shopu můžete v okamžiku vybrat, nakoupit, stahovat a číst. Nabídka tištěných knih je pak 100% skladem a objednávky jsou odesílány do 24 hodin. Na Palmknihách najdete lákavé slevy, e-knižní předprodeje, díky kterým se do žhavých novinek můžete pustit s předstihem, knižní tipy a dokonce i řadu e-knih zdarma.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Pavla Velehradská

Matka, dcera, manželka a vášnivá knihomolka, která zbožňuje svět knih. (osobní blog)