Čtvrtek, 18.7.2024
KnihyKulturaRecepty a vaření

Anglická kuchyně slečny Elizy

Vítejte ve viktoriánské Anglii. Zatímco chudina živoří a žije téměř z ničeho, bohatí si užívají. Na stůl se jim dostávají dosud neznámé pochutiny, kdo má kuchaře, který vařil například francouzským šlechticům, je téměř král. Eliza Actonová si myslela, jak se její rodina nemá dobře, dokud otec nezbankrotoval a musel proto utéct do zahraničí. Eliza a její matka se uchylují na venkov, kde si otevřou penzion a Elisa se ujímá kuchyně. Raději by skládala poezii, ale o vydání básnické sbírky psané ženou nemá nakladatel zájem, chce vydat kuchařskou knihu. Eliza, ač nerada, na nabídku kývne a začne vařit podle různých receptů. Vaření jí jde a začne ji bavit. Aby vše zvládala, najme si pomocnici, chudou dívku Ann Kirbyovu. Brzy se mezi nimi vytvoří přátelské pouto, přesto obě skrývají tajemství.

Annabel Abbsová napsala výpravný historický román, ve kterém se zabývá nejen anglickou kuchyní, jež by bez exotických surovin a rozmanitého koření byla mdlá a nevýrazná. Poukazuje také na roli žen ve viktoriánském světě a na sociální rozdíly mezi bohatými a chudými.

Anglická kuchyně slečny Elizy - recenzeJejí popisy jídel jsou barvité, máte chuť je vyzkoušet, nebo alespoň vidět finální podobu. Autorka realisticky vykreslila svět chudobných Angličanů. Ti přežívají v hliněných chalupách, konzumují vše, co se jim podaří ulovit a získat, drobné hlodavce, odřezky zeleniny, kosti a tuk z masa, což působí v kontrastu se stoly bohatých, prohýbajících se jídlem, drsně. 

Děj je veden ve dvou liniích, jako vypravěčky se v jednotlivých kapitolách střídají Eliza a Ann, jejich prostřednictvím nahlížíme do obou rozdílných světů. Annabel Abbsová svým hrdinkám dala do vínku hrdost, odvahu i přesvědčení, že ženy mají ve světě mužů místo. Román je čtivý, upoutá nejen atraktivními popisy vaření, ale také vykreslením zeměpisných  reálií, do nichž je příběh zasazen, stejně jako podmanivou dobovou atmosférou.

Obě mladé ženy, Eliza i Ann působí sympaticky, přestože je každá jiná, dohromady tvoří sehranou dvojku. Do jejich kulinářských pokusů se autorka položila s nadšením, které je znát z každé ingredience receptu. Eliza Actonová byla průkopnicí kuchařských knih, zavedla tehdy úplnou novinku – soupis ingrediencí a surovin, které se do té doby samostatně nezapisovaly. Stala se legendou svého oboru, přestože jejím prvotním cílem bylo psaní poezie. Pro lepší orientaci v životním příběhu Elizy, která opravdu žila, doporučuji přečíst také autorčiny poznámky na konci knihy.

Anglická kuchyně je příjemně zpracovaným historickým románem, který čtenáře zavede do viktoriánské Anglie, období plného protikladů a fascinujících lidí.

 

Název knihy Anglická kuchyně slečny Elizy
AutorAnnabel Abbsová
Žánrhistorické romány
  
Nakladatelství Argo
Rok vydání2022
Počet stran320
ISBN978-80-257-3846-7
  
Nákup knihy www.argo.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

 

Argo

Nakladatelství Argo vzniklo v roce 1992 a vydalo více než dva tisíce titulů. Hlavní zásadou je týmová práce, díky níž dokáží seznamovat čtenářskou obec se zajímavými knihami známých autorů, ale i objevovat pozoruhodné autory nové. Samozřejmou podmínkou jejich práce je úzká a pečlivá spolupráce autorů a překladatelů s redaktory při přípravě textů, kooperace technických redaktorů s grafiky a tiskárnami i zodpovědné fungování propagačního i odbytového oddělení.

Snaží se také získávat a podporovat talentované autory a kvalitní překladatele. Také díky tomu Argo za dobu své existence získalo pověst vydavatele kvalitní beletristické, historické i jiné odborné literatury, a to českého i zahraničního původu. Přeložené beletristické tituly soustřeďujeme do reprezentativních edic AAA (edice anglo-amerických autorů) a SSP (edice současné světové prózy), případně je vydáváme mimo řady, ovšem se stejným ohledem na kvalitní grafickou úpravu. Úroveň vydávané současné české beletrie snad ilustruje i přehled oceněných titulů v rámci ceny Magnesia Litera, péče o kvalitní grafické a knihařské zpracování knih jim přinesla i řadu ocenění v soutěži Nejkrásnější kniha roku.

Žánrové spektrum v poslední době obohatili o sci-fi a fantasy tituly. Stále se rozšiřuje i nabídka odborných titulů, především z oblasti společenských věd. Velkou oblibu si získaly historické edice Historické myšlení, Každodenní život , Ecce Homo a Dějiny Evropy. Pro svou vysokou odbornou úroveň je ceněna edice kulturní antropologie Capricorn. Do svého profilu Argo čím dál tím více zahrnuje i velké obrazové publikace.

www.argo.czPalmknihy

Palmknihy jsou online knihkupectví plné e-knih, audioknih a nově také klasických tištěných knih. Jako největší obchod s e-knihami s nejdelší tradicí v Česku jsou odborníky na digitální čtení, rádi pomáhají těm, kdo se čtečkou začínají a na e-knihy lákají všechny bez ohledu na věk nebo oblíbený žánr. V přehledném a intuitivním e-shopu můžete v okamžiku vybrat, nakoupit, stahovat a číst. Nabídka tištěných knih je pak 100% skladem a objednávky jsou odesílány do 24 hodin. Na Palmknihách najdete lákavé slevy, e-knižní předprodeje, díky kterým se do žhavých novinek můžete pustit s předstihem, knižní tipy a dokonce i řadu e-knih zdarma.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Barbora Javorková

Knihovnice tělem i duší. (osobní blog)