Čtvrtek, 13.6.2024
KulturaOstatní kultura

Animefest 2017 aneb Kissáci nebyli ti nejpodivnější v Brně

Animefest 2017Brněnské Výstaviště se mezi dny 19. až 21. května 2017 otřáslo pod náporem návštěvníků největšího českého festivalu japonského komiksu, animovaného filmu a japonské kultury – Animefestu 2017. Letošní již 14. ročník si nenechalo ujít více než 5500 nadšenců a naše redakce byla samozřejmě mezi nimi.

Ačkoliv jsme se akce zúčastnili již poněkolikáté, udivené pohledy Brňáků, kteří si nevěřícně prohlížejí skupinky mířící na Animefest, nás nikdy neomrzí. Jednorožce, pokémony, víly, bojovníky v brněních s obřími zbraněmi, vlkodlaky a nespočet dalších prapodivných stvoření prostě nelze přehlédnout. Spousta milovníků anime totiž dorazila v cosplayi (= v převleku za postavu z anime, hry, filmu, apod.).

Právě cosplaye byly jako vždy největší předností akce. S nějakou částí kostýmu dorazila více než polovina účastníků (kterých bylo o tisíc více než minulý rok) a někteří si dali opravdu záležet. Naprosto dokonalí byli například děsivý Joker a Jack Sparrow, kteří se kromě výborného převleku i úžasně vžili do role. Cosplayeři vyrábí pokaždé nový kostým, takže se nám zatím nestalo, že bychom potkali nějakou masku z minulých let. Co nás ale zarazilo, byl obrovský počet lidí s cedulí “Free hugs”. Každou chvíli se nám někdo takový bez varování vrhl do náruče. Ať to zní sebepodivněji, po pár hodinách nám to ani nepřišlo divné. Tyhle cedule bych zavedla všude, svým způsobem to sbližuje a povzbuzuje lidi.

Rapunzel, vítězka Cosplay soutěže - foto by Filip BlažekNejvětší událostí animefestu byla opět Cosplay soutěž, jejíž vítěz bude reprezentovat Českou Republiku v mezinárodní soutěži Clara Cow’s Cosplay Cup v Haagu. Všichni účastníci byli naprosto dech beroucí, nicméně první místo nakonec vybojovala Rapunzel z pohádky Na vlásku. Její vystoupení jsme si všichni velmi užili. Naprosto přesný kostým totiž zahrnoval i obří paruku, která při princeznině tanci popřela všechny zákony fyziky a vydržela Rapunzel bezpečně na hlavě (ačkoliv už jsme měli hrůzu v očích a o to větší radost na konci vystoupení). Předvedla se i loňská vítězka, která pro Čechy získala titul na evropské cosplay soutěži se svým elektricky ovládaným kostýmem (za který by se nemusel stydět žádný hollywoodský film). Jako každý rok to tedy byl úžasný zážitek a to i soutěž začátečníků – Cosplay Debut.

Jak už to u tohoto festivalu bývá, i letos byly prostory o něco rozšířeny. Nadchlo mě, že byl zřízen koutek pouze pro cosplayery, kteří se zde mohli v klidu připravit nebo si opravit kostým v případě potřeby. Jelikož jsem se i já konečně odhodlala vyrazit v převleku, tuto možnost jsem několikrát využila. Rozhodně přibylo prodejních stánků s anime zbožím i volně přístupných herních konzolí. Velmi oblíbené bylo stanoviště, kde jsme si mohli vyzkoušet virtuální realitu. Na okukování vystaveného zboží mi však letos nezbylo tolik času, protože jsem se vžila do kůže cosplayerů a každou chvíli se s mojí postavou chtěl někdo fotit. Prvotní nesmělost rychle ustoupila a začala jsem i trochu pózovat. Nováčka velmi potěší, když všichni okolo poznají, co se snažil doma vytvořit za postavu.

Animefest 2017Jediným nedostatkem animefestu jsou stále všudypřítomné fronty na všechno. Bude to pro organizátory velká výzva a spousta práce do budoucna. My jsme se ale na přednášky dostali snadno, a jen nás mrzí, že jsme jich nestihli tolik, kolik bychom chtěli. Vybírat se dalo z přednášek o anime, Japonsku, tvorbě cosplaye, nebo třeba i šermu. Úžasná byla jako vždy přednáška Roberta Waschka – Dance battle a tanec opičáků, kde jsme se vtipnou formou naučili něco nového o sebeobraně. Shlédli jsme také jeden celovečerní anime film – Ghost in the Shell 2, ze kterého máme stejně jako z loňského celovečerního filmu poněkud smíšené pocity. Začínám si myslet, že to bude tradice.

Ještě si musím trochu postěžovat na malou pestrost japonských jídel. V tomto ohledu se má ještě festival kam posouvat. Rozhodně však musím pochválit zlepšení ubytování v zajištěných tělocvičnách. Nevím, zda to tak bylo všude, ale my jsme si užili klidnou noc se spousou místa okolo a bez zbytečných front na koupelnu. Skvěle vyšlo i počasí a velmi mě pobavilo, když jsem potkala namaskované fanoušky kapely Kiss (kvůli akci, která se shodou okolností konala také na Výstavišti), kteří byli velmi překvapeni, že jim v Brně někdo konkuruje v podivnosti vzhledu.

autorka článkuOrganizátoři odvedli obrovský kus práce (zařídili dokonce i další spoje MHD podle přednášek končících pozdě večer) a je úžasné, že v České republice takový festival máme (ne pro každou zemi je to totiž pravidlem). A pokud jste celou akci prošvihli, nezoufejte! Hlavní program byl po celou dobu živě streamován. Animefest 2017 jsme si moc užili a těšíme se na příští, již 15. ročník. Slibujeme, že se pokusíme opět dorazit v kostýmech!

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.