Knižní tip: Manžel, který štěká, taky kouše (recenze)

recenze knihy Manžel, který štěká, taky kouše

Starý pavouk přede sítě,
pevné jako drát,
uvízneš v nich, milé dítě,
a on se ti bude smát…

Hlavní hrdinkou je Sonja, šestnáctiletá slečna, která žije se svými rodiči v Praze, kde také navštěvuje gymnázium. Jednoho dne však zjistí, že je těhotná, což ji poměrně vyděsí a tak se objedná k lékaři, kde je její zjištění potvrzeno. Jelikož zná své rodiče a ví, že by ji nutili jít na potrat, tak se rozhodne, že jim o svém těhotenství poví až v době, kdy jej nebude možné přerušit. Jejím spojencem je v těchto chvílích její milovaná babička, která ji v tomto rozhodnutí podporuje.

Když už pomine možnost potratu, Sonja o svém těhotenství konečně rodičům poví. Její rodiče jsou právnickými esy a nenechají si nic líbit, přičemž jejich jediným zájmem je pouze práce a navíc očekávají, že Sonja půjde v jejich stopách, je pro ně zjištění těhotenství jejich neplnoleté dcery něčím nemyslitelným. Sonjina matka proto ihned objedná dceru k lékaři a je rozhodnutá, že její dcera dítě v žádném případě nedonosí.

… “Mami, tati, jsem těhotná.”
Nejdřív si oba rodiče mysleli, že se přeslechli. Vyměnili si udivené pohledy a kroutili hlavami.
Čekali, že v mžiku dodám dementi. Sorry ráda bych sice vyhověla, ale…
Zmobilizovala jsem svůj třesoucí se slabounký hlásek a tónem umírající labutě zopakovala :
“Čekám dítě.”…

Když se u lékaře dovídá, že na přerušení těhotenství už je pozdě a potrat nepřipadá v úvahu, na místě se rozhodne pro adopci. Sonja s adopcí v žádném případě nesouhlasí a spoléhá na pomoc milované babičky. Babička po konfrontaci s rodiči za pár hodin bohužel umírá a Sonjina poslední možnost spolu s ní.

Matka, jakožto skvělá právnička zařídila vše potřebné, včetně instrukcí pro zdravotnický personál a tak se Sonja musela smířit nejen s tím, že své miminko před rodiči neobhájila, ale také s tím, že jej neuvidí ani po porodu. Zároveň je “odklizena” k tetě Lucii do Budějovic, aby snad nevrhala špatné světlo na rodinu.

Sonja u tety prospívá a termín porodu se nezadržitelně blíží. Jednoho dne však v cukrárně pozná poměrně pohledného muže, který je ale o mnoho starší než ona, vlastně by jí mohl dělat tátu. Slovo dá slovo a Sonja se dozvídá, že onen sympatický muž se jmenuje Hynek. Oba jsou si navzájem sympatičtí a začínají se spolu scházet častěji. Jednoho dne Hynek Sonju požádá o ruku s podmínkou, že nikdy nebudou mít žádné děti. Jelikož o jedno dítě za chvíli přijde a další by pro ni bylo pouze nahrazením toho prvního, rozhodne se na Hynkovu nabídku kývnout.

Jelikož jsem v poslední době objevila kouzlo knih českých autorů, na tuto knihu jsem byla velice zvědavá. Musím na sebe prozradit, že jsem od ní nic neočekávala, abych náhodou nebyla zklamaná. Jak se mi kniha líbila, se vám pokusím přiblížit v následujících řádcích.

Jako první se podíváme na obálku. Kniha má dvě verze obálek, díky tomu, že poprvé vyšla v roce 2012 a nyní vyšla v novém kabátku. Vyjádřím se tedy k nové obálce – na ní je vyobrazena mladá dívka a svým způsobem nejsem zrovna dvakrát nadšená. Díky obálce, která působí až moc kýčovitě a žensky si myslím, že kniha může zbytečně přijít o své čtenáře, vždyť, kdo z nás si někdy nevybral knihu podle obalu?
Co mě poměrně překvapilo, byl fakt, že v knize nejsou kapitoly. Jedná se o ucelený text rozdělený pouze odstavci, přesto se příběh uvnitř knihy odehrává v průběhu 17 let.

 

Manžel, který štěká, taky kouše

 

Styl, jakým autorka píše je opravdu velice čtivý. Sama jsem se do čtení opravdu ponořila a než jsem se nadála, byla jsem na konci. Jelikož se děj odehrává v průběhu dlouhých sedmnácti let, jak už jsem zmínila, je v něm obsažen velký kus Sonjina života a tak popis děje je pouze takovým nástinem toho, co můžete v knize očekávat.

Nejvíce mě šokoval přístup Sonjiných rodičů. Velice svérázná matka, která se rozhodla stůj co stůj nepoškodit “dobré jméno” své rodiny a raději odsunula svou jedinou dceru do Budějovic, kde měla donosit dítě a pak si jej nechat vzít, pro mě bylo poměrně smutným čtením a nad jednáním rodičů mladé Sonji mi opravdu zůstával rozum stát.

Název knihy by se mohl zdát poměrně zavádějícím, jelikož se kniha zabývá spíše životem samotné Sonji a jejím osudem, než soužitím s manželem, který umí udělat ze života opravdové peklo.
I přes to se jedná o román, ve kterém nalezneme hlavní hrdinku, která se statečně pere se svým osudem. Celý život vzpomíná na miminko, kterého se musela vzdát, ale zároveň není pouhou uplakanou a zlomenou dívkou/ženou.

Musím také zmínit fakt, že se v knize objevily pasáže, které působily nudně, jednalo se o bezduché tlachání, nebo přípravy čaje a různých pochutin, které byly na můj vkus zbytečně rozvedené. Autorka by zajisté udělala lépe, kdyby tato místa vyplnila nějakým záživnějším dějem.

I tak se jedná o poměrně zdařilý román se skvělým námětem, který určitě zaujme. Pokud Vás kniha zaujala, tak neváhejte a určitě se po ní podívejte, za sebe můžu doporučit.

 

Název knihy:     Manžel, který štěká, taky kouše
Manžel, který štěká taky koušeAutor:                  Alena Jakoubková

Nakladatelství:  MOBA
Katalog. číslo:   5208
Rok vydání:       2017
Počet stran:       224

ISBN:                  978-80-243-7450-5
EAN:                   9788024374505

Vazba:                Vázáno
Formát:               115 x 185 mm

E-shop:              http://shop.mobaknihy.cz
                             www.palmknihy.cz

Databáze knih:  www.databazeknih.cz

Nakladatelství MOBANakladatelství MOBA sídlící v Brně vzniklo na podzim roku 1991. Dosud vydalo téměř sedm tisíc titulů. MOBA je jedním z nejvýznamnějších a nejstabilnějších nakladatelství na českém knižním trhu. Velký důraz klade na vydávání kvalitní tvorby českých spisovatelů (Vlastimil Vondruška, František Niedl, Roman Cílek, Hana Marie Körnerová, Jarmila Pospíšilová, Alena Jakoubková, Jan Bauer…) a zahraničních autorů (Johan Theorin, Donald Ray Pollock, Neil Cross, Leif G. W. Persson, Benjamin Black, Linda Castillo, Thomas Enger, Arnaldur Indriðason, Helon Habila, Michael Robotham a další).

              Veškeré informace o knižních titulech nakladatelství MOBA naleznete na www.mobaknihy.cz.


PalmKnihy
PalmKnihy
– Největší a nejstarší obchod s elektronickými knihami v České republice. Jednoduše, pohodlně a rychle přímo ve všech dostupných formátech. Více než 11.000 e-knih na jednom místě.

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Jana Vavrečková

Knihomolka srdcem i duší, vášnivá hráčka Call of Duty. Milovnice turistiky, přátel a rodiny. (osobní blog)