Pátek, 29.9.2023
Ostatní volný časVolný čas

16. ročník Animefestu je minulostí

Chmurné období zkoušek a maturit s sebou naštěstí každoročně přináší kouzelné rozptýlení jménem Animefest. Letošní 16. ročník si nenechalo ujít přes 7000 tisíc příznivců mangy, anime, her a japonské kultury. Festival se konal tradičně na brněnském Výstavišti ve dnech 24. – 26. května 2019. Naše redakce na akci nemohla chybět, a tak máme za sebou tři dny plné úžasných cosplayů, přednášek, workshopů, soutěží japonského jídla. A pro ty z Vás, kteří letošní ročník prošvihli, zde máme jako útěchu alespoň report z akce.

 

 

Začátek festivalu vždy provází dlouhá fronta natěšených návštěvníků v cosplayích (=převlecích).  Cosplayeři zaplnili brněnské ulice i MHD, nedbajíc udivených pohledů místních. Mezi běžnými cestujícími tak z přijíždějící šaliny vystupovali Lolitky, Pokémoni, Avengers, postavy z Game of Thrones a spousta dalších stvoření. Ocitli jsme se v záplavě barevných paruk, kočičích oušek a cedulí FREE HUGS. Je skvělé, že k vidění jsou zde kostýmy jak z anime a mangy, tak ze známých filmů, knih a her. Každý se tak mohl vyfotit se svou oblíbenou fiktivní postavou. Skvěle ztvárněný byl například Thor z nejnovějších Avengerů či zvonící Unella z GoT.

 

 

Každý z návštěvníků měl možnost zabojovat o titul nejlepší cosplay v Cosplay soutěži, jejíž vítězové budou reprezentovat Českou Republiku v mezinárodních soutěžích European Cosplay Gathering a Clara Cows Cosplay Cup. Všichni účastníci byli naprosto dechberoucí, nicméně první místo v kategorii jednotlivců nakonec vybojovala General Amaya z Dragon Prince. V kategorii skupin zvítězily absolutně rozkošné Popelky, které zároveň vyhrály i cenu diváků. Dvojčata, která ztvárnila tuto slavnou postavu dokonce ve dvou verzích, měla vše skvěle připravené a rozhodně doporučuji podívat se na jejich vystoupení na online záznamu.

 

 

Organizátoři si pro návštěvníky připravili bohatý program. Vybírat se dalo z workshopů, promítání, přednášek o anime, Japonsku, tvorbě cosplaye, nebo třeba i šermu. My jsme se například velmi pobavili na přednášce o pirátství v herním průmyslu a užili si představení Malého divadlo kjógenu. Za zmínku rozhodně stojí i vystoupení pana Tecuró Šimagučiho (choreografa bojových scén z Kill Bill) a jeho souboru Kamui – The Samurai Sword Artists. Spoustu času jsme také strávili jakožto milovníci her v deskoherně s čajovnou umístěnou v příjemné blízkosti.

 

 

Kromě nabitého programu na návštěvníky čekala spousta prodejních stánků s marchendisovými předměty – tričky, hrnečky, polštářky a plackami. Zastavili jsme se i u obchůdku s parukami, kontaktními čočkami a steampunkovými doplňky. Hlad jsme zahnali ramenem, takoyaki a taiyaki – tradičními japonskými dobrotami.

 

 

Letos byl počet stánků s jídlem navýšen, za což uděluji organizátorům velkou pochvalu. Jako každý rok musím také zmínit počet freehugerů ( = lidí, kteří nabízejí objetí zdarma). Potkali jsme jich snad sto a poctivě jsem se snažila obejmout co nejvíce z nich. Je to vskutku zábavná a milá aktivita. Vřele ji doporučuji všem.

Animefest měl opět výbornou přátelskou atmosféru, na kterou se každý rok těšíme. Letos se počasí skvěle vydařilo, a tak jsme si užili spoustu venkovního focení cosplayerů. Třeba jsme si vyfotili i někoho z Vás!  A pokud jste celou akci prošvihli, nezoufejte! Hlavní program byl po celou dobu živě streamován. Animefest 2019 jsme si moc užili a těšíme se na příští ročník.

Více informací o festivalu, programu a historii můžete najít na adrese: www.animefest.cz.

text: Kristina Šatná, foto: Michal Komárek

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Jakub Rusňák

Mám rád hudbu, filmy, ponocování a hodně moc čaje. Sociální sítě -> /ExRusikk