Středa, 7.6.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Anketu Strom roku 2016 ovládla naše lípa z Lipky na Chrudimsku

lípa srdčitá Dnes v České republice slaví svátek všechny stromy a u této příležitosti Nadace Partnerství vyhlásí výsledky celostátní ankety Strom roku. Vítězkou jubilejního 15. ročníku ankety se stala 800 let stará lípa z Lipky u Horního bradla, která obdržela více než 55 tisíc hlasů. Druhé místo obsadily břestovce z Ústí nad Labem s téměř 22 tisíci hlasy, třetí v pořadí skončil dub z jihočeských Borovan s téměř 16 tisíci hlasy. Celkový počet hlasů v anketě dosáhl více než 175 tisíc. Novinkou letošního ročníku byla možnost hlasovat také prostřednictvím recyklace starého mobilu. Zástupci lípy z Lipky jich vysbírali více než 2 tisíce, a tak si zároveň vysloužili Cenu ASEKOL v podobě venkovní solární dobíjecí stanice. Výsledky ankety budou dostupné na www.stromroku.cz.

Vítězná lípa roste u cesty směřující od panského sídla na Lipce k místu bývalého hřbitova, které je dnes upravené jako hrobka původních majitelů panství Kustošů. První panské sídlo zde postavili již ve 13. století, a tak lípa stará přibližně 800 let vítala na svět mnoho narozených na Lipce a pak je zase vyprovázela při jejich poslední cestě. K lípě se váže řada doložitelných událostí i nejrůznějších pověstí. Říká se, že pod ní tábořil Jan Žižka nebo že zde krátkou dobu pobýval Jan Amos Komenský. Dále se traduje, že láska partnerů, kteří se pod památnou lípou pomilují, bude nesmrtelná a přečká veškerá životní úskalí.

Zástupci lípy na Lipce zítra v Otevřené zahradě v Brně převezmou slavnostní ocenění, poukaz na odborné ošetření lípy od firmy Prostrom Bohemia a Cenu ASEKOL v podobě venkovní solární dobíjecí stanice. Lípa navíc jako vítěz národní ankety bude Českou republiku zastupovat v mezinárodním kole ankety Evropský strom roku 2017.

lípa srdčitá

Anketa Strom roku je charitativním projektem, a proto bylo hlasování zpoplatněné. „Jednotlivé finálové stromy bylo možné podpořit zasláním dárcovských SMS nebo koupí hlasovacích archů. Letošní výtěžek je vyšší než 175 tisíc korun a rozdělí se mezi dvanáct finalistů podle toho, kolik se pro každý strom podařilo nasbírat. Navrhovatelé pak finance použijí k péči o stromy, úpravě jejich okolí nebo výsadbě nových stromů,“ vysvětluje koordinátorka ankety Andrea Krůpová z Nadace Partnerství.

Letošní anketa také ve spolupráci se společností ASEKOL podpořila myšlenku recyklace elektrozařízení. Hlasující v anketě mohli sbírat použité mobilní telefony a následně je poslat společnosti k recyklaci. Za každý takto odevzdaný mobil získal finálový strom 20 hlasů navíc. Celkem se jich podařilo předat k recyklaci více než 6 tisíc. „Díky recyklaci nebude potřeba těžit tolik nerostných surovin, ušetří se tisíce litrů vody, sníží se spotřeba energie i další produkce odpadů,“ dodává Andrea Krůpová.

Diplom

Bližší informace o celostátní anketě Strom roku 2016: www.stromroku.cz
Facebook: http://www.facebook.com/anketastromroku
Bližší informace o recyklaci mobilů: www.venujmobil.cz 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.