Úterý, 28.3.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Bezbarvý Cukuru Tazaki a jeho léta putování – Haruki Murakami

Bezbarvý Cukuru Tazaki a jeho léta putováníO kamarády nepřicházíme dnes a denně, a proto nemůžeme vědět, jak bychom se zachovali, když by nám jednoho dne přestali brát telefon a ztratili bychom veškeré kontakty bez jediného důvodu nebo vzkazu. Zkrátka z ničeho nic. Konec. Proto se nemůžeme divit, jak se zachoval Cukuru Tazaki, mnohdy přezdíván „bezbarvý“, neboť jediný z jejich pětičlenné party neměl ve jméně barvu.

Už od útlého věku Cukuru obdivuje nádraží, a tak není divu, že se tímto směrem vydal i v pozdějších letech. Zabývá se opravami, renovacemi a stavbami těchto budov.

Do cesty se mu dostává krásná Sara Kimoto, která ho žádá, aby podnikl cestu do minulosti a nalezl odpovědi na otázky, které ho už několik let straší. Jedině tak může pokračovat jejich vztah. Cukuru se proto vydává na cestu a hledá odpovědi. Dozvídá se dobré i špatné zprávy.

Po jeho návratu, kdy zná spoustu nových informací a odpovědí na otázky, stále zůstává spousta tajemství. Může se zdát, že se jedná o spoiler, ale očekávat, že kniha bude mít šťastný konec, jako v pohádce, je chyba.

Důležitou informací z názvu knihy je, že se jedná o léta putování, kdy samotný Cukuru Tazaki dospíval, dozrával a uvědomil si, že na každou otázku nemusí existovat odpověď, a že život není jen krásný a růžový, ale že skrývá i spoustu nástrah a temných míst, se kterými se musíme vypořádat, jak nejlépe dokážeme.

 

Anotace:

Cukuru Tazaki byl na střední škole jedním z pěti členů party, která ho ze dne na den vyloučila ze svého středu, aniž mu někdo z jeho kamarádů řekl proč. Tazaki utrpěl ztrátou přátel duševní otřes a zabýval se dokonce i myšlenkou na sebevraždu. Dlouhých 16 let poté přiměje přítelkyně Sára Tazakiho, aby vyhledal své bývalé kamarády a získal odpověď na otázku: PROČ?

 


Název knihy:     
Bezbarvý Cukuru Tazaki a jeho léta putování
Bezbarvý Cukuru Tazaki a jeho léta putováníAutor:                 Haruki Murakami

Nakladatelství:  ODEON
Katalog. číslo:   7198
Rok vydání:       2015 (1. vydání)
Počet stran:       280

ISBN:                  978-80-207-1615-6
EAN:                   9788020716156

Vazba:                Pevná
Formát:              13,2 × 20,7 cm

E-shop:              www.odeon-knihy.cz

Haruki Murakami

Haruki Murakami je nejznámější japonský spisovatel. V roce 1979 získal japonskou literární cenu pro začínající autory Gunzo. Na jaře roku 2006 získal Haruki Murakami od Mezinárodní poroty Ceny France Kafky bronzovou zmenšeninu Kafkova pražského pomníku a stal se laureátem Ceny Franze Kafky. Murakami má totiž ke Kafkovi velmi blížký vztah, což se projevuje nejen v přezdívce, kterou si dá hlavní postava v románu „Kafka na pobřeží“.

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.