Čtvrtek, 8.6.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Vy rozhodnete o tom, kdo zemře

recenze knihy Anonymita

Arno Strobel a Ursula Poznanski je autorská dvojice z Německa a Rakouska. Čeští čtenáři je mohli poznat již prostřednictvím knihy Cizinec (Kalibr, 2018). Thrillerovému žánru zůstali věrni, a tak o dva roky později spolu vydali nový titul s názvem Anonymita. Je to první díl zatím z dvojdílné série se sympatickými policejními vyšetřovateli Danielem Buchholzem a Ninou Salomonovou.

Hamburk se stal terčem psychopatického vraha, který na základě ankety na darknetovém fóru Morituri vybere „vítěze“ a toho zavraždí opravdu krutým způsobem. Traján, tak si vykonavatel trestu smrti nechá říkat, je opravdu vynalézavý a kreativní. Leckdy se při čtení slabším povahám může udělat nevolno. Policie je bezradná. Sice má k dispozici posilu z Ameriky, ale Traján je pořád o hodně tahů vpřed.

Anonymita - recenzeVraždy dostal na starost Daniel Buchholz, který pokaždé vypadá, jako kdyby vykročil z módního časopisu. Nina Salomonová je do Hamburku přeložena z Brém z důvodu, který čtenáři zůstane utajen. Ač se zdá, že se oba v mnohém rozchází, jedno je spojuje určitě – najít záhadného Trajána co nejdříve.

Příběh je vyprávěn z pohledu obou hlavních postav v ich-formě. Po kapitolách se střídají. V tomto případě by jistě čtenář mohl ocenit, kdyby byly kapitoly značeny jmény a ne čísly. Chvílemi to vypadalo, že vypravěč zůstává stále stejný. Občas jsem se v jiných knihách setkala s tím, že se autor příliš nesnažil rozlišit postavy, ať už se jednalo o muže nebo ženu a právě to se stalo i u Daniela a Niny. Způsobem mluvy i chováním si byli velmi podobní.

Soukromý život vyšetřovatelů je nastíněn jen zlehka. Čtenáři se sice dozvědí o Ninině minulosti, ale Daniel v tomto ohledu moc sdílný není. Autoři vystihli také povahu postav. Ale chvílemi mi hlavní postavy lezly na nervy – Danielova obsese naprostým pořádkem a úpravou zevnějšku i Ninina netýmovost a tajnůstkářství. Samotný Traján byl zajímavou postavou. Ač bezcitný zabiják, v konečném důsledku udělal ušlechtilou věc, pokud se to tak dá nazvat.

Zvolené téma je alarmující. Už teď mají sociální sítě velkou popularitu, a čím větší masovost, tím lepší. Traján, jako vrah, měl vše dokonale promyšlené – neprůstřelnost fóra Morituri, hlasování o vítězi a následná vražda před obrazovkami miliony zvědavých uživatelů. Hrozba, která by se mohla snadno stát velmi reálnou i ve skutečném světě. A anonymita zaručuje dělat si, co se vám zamane. Můžete někoho nominovat na smrt a pak anonymně hlasovat, kdo zemře.

Příběh, který autoři předložili, byl velmi čtivý a napínavý. Dvojice uměla navodit tu správnou atmosféru a čtenáře nenechali na pochybách, že jim to spolu klape.

Kniha je opravdu výborně napsaná a u čtení se nudit nebudete. Co však kazilo celkový dojem, byly pravopisné chyby v textu. Jeden příklad za všechny: v příběhu bylo opravdu mnoho lidských obětí, ale objetí člověka jen jedno a ještě bylo napsáno jako „obětí“. Možná v tištěné podobě je chyb méně, ale v té elektronické jich bylo docela dost.

Pokud nad chybami ovšem přimhouříte oči, dostane se vám slušného thrilleru, který vám způsobí husí kůži.

 

Název knihy Anonymita
AutorArno Strobel & Ursula Poznanski
ŽánrDetektivky, Krimi, Thrillery
  
Nakladatelství Kalibr
Rok vydání2020
Počet stran344
ISBN978-80-242-6377-9
  
Nákup knihy www.knizniklub.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Kalibr

Nakladatelská značka Kalibr se zaměřuje na vydávání detektivek, napínavých thrillerů, severského krimi a dalších žánrů, v nichž není nouze o prolitou krev.

Ke kmenovým autorům patří např. Gillian Flynnová, Angela Marsonsová, Harlan Coben, John Grisham, Agatha Christie, Dick Francis, Frederick Forsyth, Louise Pennyová, Stefan Ahnhem, Daniel Cole nebo Tess Gerritsenová.

www.kalibr-knihy.czPalmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Martina Flasarová

Svět knih je pro mě místem, ve kterém můžu prožít miliony životů. (osobní blog)