Neděle, 19.5.2024
Historie a současnostVolný čas

Archeoden v Zemi Keltů

Jak se dělají vykopávky? Co všechno můžete najít v zemi? A jak naložit s nálezy? Při příležitosti Mezinárodního dne archeologie prozkoumejte práci archeologů!

Projdete si skanzen, popovídáte si s archeoložkou o její práci a dozvíte se třeba i to, co je experimentální archeologie…

Keltský amuletProgram:
– pravidelné komentované prohlídky
– přednášky s názvem Co vlastně dělá archeolog?
– archeopískoviště
– keltská kovárna
– nálezové situace
– výpal keramiky ve dvorci hrnčíře
– ukázky výroby keramických nádob
– přednáška o jantaru – vzácné drahé zkamenělé pryskyřici, jež byla jednou z velmi důležitých komodit po celý pravěk. Dozvíte se, odkud se jantar bral, jak se k nám dostával, proč byl tak cenný, co se s ním dělalo a jestli se u nás také někde našel.
– přednáška o keramice. Zaměří se hlavně na technologii výroby a výpalu a pokusí se odpovědět na otázky, jak to všechno víme, kdo, kde a kdy to vyzkoumal, jestli jsou nějaké zajímavé nálezy od nás a jestli je vlastně v tomto tématu ještě nad čím bádat. (Přesný čas přednášek se dozvíte u pokladny oppida.)
– restaurátorská dílna
– stezka Indiana Jonese.
 
Bude-li vám zima, můžete se usadit i v promítací místnosti, kde shlédnete zajímavé filmy.
 
V hostinci U Dubového Kelta zaženete hlad i žízeň.
 
V sobotu také oslavíme narozeniny spolku Boii, jenž za svých dvacet let činnosti vybudoval Zemi Keltů a uspořádal nespočet akcí spojených s keltskou tématikou. Po uzavření areálu veřejnosti se uskuteční soukromá část oslavy určená pro stávající, bývalé a čestné členy spolku.
 
Vstupné na Archeoden bude jako v běžný návštěvní den, pro občany Nasavrk bude narozeninové vstupné zdarma jako poděkování za podporu naší činnosti.

 

Kdy sobota 15. října 2022
Kde Země Keltů Nasavrky

 

Dospělí: 130 Kč  Studenti, senioři, ZTP:  100 Kč   Děti 6-15 let: 70 Kč   Rodinné vstupné (2+3): 300 Kč

 

Archeoden

 

Země keltů

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Jaromír Zajíček

Tak trošku hudební nadšenec, tak trošku fotograf, tak trošku cestovatel a tak trošku ten, který si hraje a (ne)zlobí! www.FotoZajda.cz