Barvité osudy německé rodiny ve víru dějin

Constanze Neumannová zpracovala skutečný příběh své rodiny v sáze nazvané příznačně Veletoč osudu. Seznamuje čtenáře se svými předky, členy rozvětveného židovského klanu, jejichž osudy byly poznamenány původem i historickými milníky dvacátého století.

Do popředí se v knize dostávají dvě silné ženy, Anna a Marie. Jejich životy sledujeme od roku 1864, kdy se představuje Anna, dívka z tradiční židovské rodiny. Její otec vlastní obchod s látkami a svou dceru občas s sebou brával do podniku, což se jí zamlouvalo. Svět podnikání však ve své době patřil především mužům. Nový svět se před dívkou otevřel, když spolu se sestrou odjela do Berlína, aby byla uvedena do společnosti a našla si manžela. Když se provdala do zámožné rodiny Reichenheimů, myslela si, že ji štěstí neopustí do konce života. Jenže jak to bývá, osud se nikoho neptá a plánuje sám. Anna se po smrti prvního manžela vdá za jeho bratra, společně vychovávají děti, ale jeden ze synů, svobodomyslný Heinrich, propadne hazardu, což je pro váženou rodinu potupa. Druhou porážku Annina hrdost utrpí, když se nezdárný potomek ožení s Marií, dívkou z chudé rodiny a společně se odstěhují do Ameriky, kde chtějí hledat štěstí a především uniknout ostudě. Anna svou snachu do rodiny nikdy nepřijme, což navždycky poznamená vzájemné vztahy.

Veletoč osudu - recenzeDalší část knihy patří právě Marii, chudé šatnářce, do jejíž půvabné tváře se Heinrich zamiloval. Marie se svým manželem prožije spoustu let v zámoří, kde se snaží začít znovu, jejich štěstí však kalí fakt, že Marie nemůže otěhotnět. Heinrich se po vypuknutí první světové války přihlásí do německé armády a po válce v rodné vlasti zůstává. Marie se za ním později vrací, dokonce přijme za vlastního i mužova nemanželského syna. Jen Annino srdce zůstává nadále tvrdé a neoblomné. Ale život jde dál, Německo stojí na prahu další války a nad Reichenheimovými se neustále vznáší stín židovství…

Constanze Neumannová vykreslila příběh rodiny, která je sice ozdobou dobové společnosti, ale v jádru řeší stejné věci, jako ostatní – vztahové peripetie, problémy s penězi, rasovou příslušnost, strach z války. Na dvou hlavních postavách, matriarše rodu Anně a její snaše Marii, autorka poukazuje na to, že osud měří všem stejně a nevybírá si podle toho, kam společensky patříte

Jste-li milovníky rodinných ság, nenechte si Veletotoč osudu ujít. Věcným, přesto poutavým stylem vám Constanze Neumannová servíruje pohnuté osudy své rodiny a nechává tak oživnout vzpomínky zasunuté hluboko do paměti. Téměř sto let se před vámi odvíjí ve sledu fascinujících střípků ze života Reichenheimových napříč divokým dvacátým stoletím.

 

Název knihy Veletoč osudu
AutorConstanze Neumannová
Žánrhistorický román
  
Nakladatelství Ikar
Rok vydání2022
Počet stran296
ISBN978-80-249-4802-7
  
Nákup knihy www.knizniklub.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

 

Ikar

Nakladatelství IKAR je orientováno především na ženské čtenářky, kterým nabízí romance, společenské romány a memoáry, kuchařky nebo rádce; zajímavým projektem je i řada historických biografií z Habsburské monarchie. Mezi zavedené a celosvětově úspěšné autory Ikaru patří Danielle Steel, Joy Fieldingová, Rosamunde Pilcherová, Barbara Woodová, Erich Maria Remarque, Lion Feuchtwanger či Johannes Mario Simmel; z českých autorů např. Klára Janečková, Hana Marie Körnerová.

www.ikar.czPalmknihy

Palmknihy jsou online knihkupectví plné e-knih, audioknih a nově také klasických tištěných knih. Jako největší obchod s e-knihami s nejdelší tradicí v Česku jsou odborníky na digitální čtení, rádi pomáhají těm, kdo se čtečkou začínají a na e-knihy lákají všechny bez ohledu na věk nebo oblíbený žánr. V přehledném a intuitivním e-shopu můžete v okamžiku vybrat, nakoupit, stahovat a číst. Nabídka tištěných knih je pak 100% skladem a objednávky jsou odesílány do 24 hodin. Na Palmknihách najdete lákavé slevy, e-knižní předprodeje, díky kterým se do žhavých novinek můžete pustit s předstihem, knižní tipy a dokonce i řadu e-knih zdarma.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Barbora Javorková

Knihovnice tělem i duší. (osobní blog)