Čas na meditaci – mandaly

Mandala - www.malovanikresleni.czTvorba mandal je forma meditace pomocí kreslení. Jejich historie sahá až do paleolitu. Mandaly se dříve používaly ke komunikaci s bohy, ale v dnešní době slouží jako nástroj pro relaxaci, sebepoznání a vnitřní harmonii.

 

Mandala - www.malovanikresleni.czSlovo mandala pochází ze sanskrtu a znamená kolo či oblouk. Základním tvarem mandal je kruh a čtverec. Spojením barvy a tvaru vzniká harmonický celek nesoucí energii, která během tvorby působí na malíře i pozorovatele. Nejčastěji se užívají k vyvolání pozitivní energie.

Mandaly jsou velmi různorodé. Liší se tvarem, účelem, barvami, ale také stylem tvoření. Lze totiž najít kromě kreslených i dřevěné, na hedvábí, polštáře, přívěsky a pod.

Mandala - www.malovanikresleni.czNepotřebujete žádné výtvarné schopnosti, abyste mohli začít kreslit mandaly. Vyjadřovat své pocity a své nitro umí a může každý. Ale pokud se přeci jen bojíte začít sami, lze použít mandalové předtištěné “omalovánky”. Je několik způsobů, jak kreslit mandaly. Nejčastěji se nejprve načrtne předloha. Je to v podstatě první neuspořádaná představa. Ke kreslení si pusťte uklidňující hudbu a zvolte si námět (pocit, nálada, slovo,…). Zavřete oči a soustřeďte se na daný námět. Nikam nespěchejte. Neměli byste nuceně směřovat k určité podobě – nezadávejte si, že nakreslíte třeba loď, kreslete to, k čemu vás vaše ruka vede. Používejte rovnou barvy (akvarelové pastelky, vodovky, tempery,…), nic si nepředkreslujte tužkou. Až budete mít hrubý náčrt na velkém papíře, vezměte si malý čtvercový papír (např. formát A5) a tentokrát ho už pečlivě překreslete. Klidně u toho použijte kružítko a pravítko pro dosažení větší přesnosti. Mandaly bývají pravidelné, ale není to pravidlo.

Pár zásad na závěr. Při kreslení se neomezujte. Neřešte, jestli je váš výtvor hezký. Nechte své pocity plynout, vše musí být přirozené. Předloha je pouze osnova a od výsledku se může naprosto lišit. Výsledek má být pečlivý, geometrický a má na vás pozitivně působit.

Mandala - www.malovanikresleni.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.