Ásgard vás vítá

recenze knihy Severská mytologie

Tušíte, jak asi vypadá takový Ásgard? A teď nemám na mysli ten notoricky známý a profláklý filmový příbytek oživlých komiksových bohů. Ptám se, jestli víte, čemu se podobá ten skutečný Ásgard, domov bohů severských, kteří tu byli dávno před tím, než se kreslený Tór usmál na své první čtenáře z papíru. Zapomeňte na obrovské zářící město kdesi v paralelním vesmíru a pojďte spolu s Neilem Gaimanem prozkoumat mrazivé a temnější krajiny, jež se hemží starodávnými božstvy, obry, trpaslíky a nepřeberným množstvím dalších fascinujících tvorů.

Severská mytologie se bohužel dochovala pouze útržkovitě a dnešní svět je ochuzen o hromadu příběhů a dobrodružství, ale to hlavní nám zůstalo zachováno a nejnovějšího knižního převyprávění se ujal jeden z nejpovolanějších vypravěčů. Za úkol si dal nemalý cíl a to čtivou formou seznámit co nejširší publikum s tím málem, co nám tu Ódin a jeho suita zanechala. Příběhy jsou sice krátké, avšak za ten okamžik dokáží vystavět celou božskou říši od základního kamene až po samotnou Valhallu a vdechnout život známým postavám jako již zmíněnému Ódinovi, Tórovi nebo třeba Lokimu.

Je potřeba říct, že komiksová mytologie, se od té původní v mnoha věcech značně liší. Pro některé tak může být šok, že Loki není Ódinův syn, ale bratr, Tór není charismatický blonďák, ale rusovlasý dobrák, co polyká alkohol po hektolitrech a svým kladivem praští po hlavě vše, co má tu odvahu se k impulzivnímu bohu přiblížit na údernou vzdálenost.

Severská mytologie ARGONeil Gaiman pracuje s náměty citlivě a přesto pečlivě. Přestože forma je spíše pohádkovější a je kolikrát v rozporu s právě vyprávěným, výsledek nepůsobí nikterak disharmonicky. Je cosi poetického ve způsobu, jakým je například v Básnické medovině popisován skon boha Kvasiho, nejmoudřejšího ze všech bohů, kdy jeho krev je po zradě trpaslíků využita k výrobě opojného moku, který každému pijanovi propůjčí jazyk barda a výřečnost vrcholového politika. A to je jen jeden příklad za všechny. Na studeném severu se to zradou, klamem a vraždami jen hemží. Přesto má každý jednotlivý příběh své nenapodobitelné kouzlo, ironii a dokonce i břitký humor. A taky to můžete číst večer dětem před spaním a nemusíte se bát, že by se vás po dočtení držely jako klíšťata a s očima jako tenisáky na vás koukaly, že teď se prostě zhasínat nebude.

Autor skvěle pracuje s jednoduchými zápletkami a pomocí minima slov dokáže vybudovat celou fresku příběhu jako byste ji měli přímo před očima. Někdy máte skoro pocit, že putujete vedle obrů, sedíte na hostině, kde se stoly prohýbají pod nepřeberným množstvím pečeného masa, svádíte epický boj s Midgardským hadem, který obtáčí střed světa, nebo trpíte Lokiho úskoky a snažíte se ho přitom nezabít. A během toho všeho čekáte na ragnarök – soumrak bohů.

Musím konstatovat, že ač jsem měla tuhle knížku přečtenou rychlostí blesku, rozhodně mi stejnou rychlostí nevymizí z mysli. Čte se krásně a rozhodně se tak bude číst znovu a znovu a znovu. Do konce všech dní koneckonců ještě daleko. Do té doby můžeme ještě vesele hodovat spolu s Ódinem, vydat se na výpravu s Tórem a pozlobit pár obrů anebo společně s Lokim vymyslet nějakou tu nekalost jen proto, že se zrovna nudíte a přijde vám to jako dobrý nápad.

Hodnocení: 4/5

 

Název knihy Severská mytologie
AutorNeil Gaiman
ŽánrMytologie
  
Nakladatelství Argo
Rok vydání2017
Počet stran256
ISBN978-80-257-2311-1
  
Nákup knihy www.argo.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Argo

Nakladatelství Argo vzniklo v roce 1992 a vydalo více než dva tisíce titulů. Hlavní zásadou je týmová práce, díky níž dokáží seznamovat čtenářskou obec se zajímavými knihami známých autorů, ale i objevovat pozoruhodné autory nové. Samozřejmou podmínkou jejich práce je úzká a pečlivá spolupráce autorů a překladatelů s redaktory při přípravě textů, kooperace technických redaktorů s grafiky a tiskárnami i zodpovědné fungování propagačního i odbytového oddělení.

Snaží se také získávat a podporovat talentované autory a kvalitní překladatele. Také díky tomu Argo za dobu své existence získalo pověst vydavatele kvalitní beletristické, historické i jiné odborné literatury, a to českého i zahraničního původu. Přeložené beletristické tituly soustřeďujeme do reprezentativních edic AAA (edice anglo-amerických autorů) a SSP (edice současné světové prózy), případně je vydáváme mimo řady, ovšem se stejným ohledem na kvalitní grafickou úpravu. Úroveň vydávané současné české beletrie snad ilustruje i přehled oceněných titulů v rámci ceny Magnesia Litera, péče o kvalitní grafické a knihařské zpracování knih jim přinesla i řadu ocenění v soutěži Nejkrásnější kniha roku.

Žánrové spektrum v poslední době obohatili o sci-fi a fantasy tituly. Stále se rozšiřuje i nabídka odborných titulů, především z oblasti společenských věd. Velkou oblibu si získaly historické edice Historické myšlení, Každodenní život , Ecce Homo a Dějiny Evropy. Pro svou vysokou odbornou úroveň je ceněna edice kulturní antropologie Capricorn. Do svého profilu Argo čím dál tím více zahrnuje i velké obrazové publikace.

www.argo.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Klára Stryalová

Rozený knihomol a čivavomil, který bez hrnku černého čaje nedokáže přežít den.