Neděle, 24.9.2023
KnihyKultura

Autorka Ostrova lhářů je zpět!

recenze knihy Nesvá

     E. Lockhart, vlastním jménem Emily Jenkins je americká autorka píšící pro mladší generaci čtenářů. U nás jí vyšly zatím pouze dvě knihy, Ostrov lhářů a novinka Nesvá, ale na svém kontě má knih mnohem víc. Nechme se tedy překvapit s jakou další její knihou se nakladatelství Host na českém trhu “vytasí”. 

     Mnohým českým čtenářům neunikla autorčina kniha Ostrov lhářů. Pamatuji si, že jsem tenkrát dost váhala a nakonec jsem svoji touhu po této knize ovládla a nepřečetla si ji. Upřímně, asi už jsem tenkrát tušila, že styl Lockartové mi prostě a jednoduše nebude blízký. Což se také potvrdilo po přečtení Nesvé. Těžko se mi tato kniha bude soudit a hodnotit, protože mi vůbec nesedla a horko těžko jsem hledala hlubší smysl a pointu celého příběhu. Nechápejte mě špatně, kniha je psána smysluplně, sice je děj psaný téměř pozpátku, ale přesto mu dobře porozumíte. Ale porozumění psanému textu ne vždy znamená, že vám dá kniha smysl. Zkrátka a dobře, kniha ve mě nezanechala žádný pocit. Bohužel i to se někdy stává…

     Hlavní hrdinkou a vypravěčem celé knihy je Jule nebo možná Imogen? Jak chcete. Je to bohatá dědička, která na první pohled vede celkem pohodový a luxusní život. Ráda cestuje a utrácí za luxusní oblečení či kosmetiku. Jenže, už od počátku knihy vám tato hlavní hrdinka nepřijde zas až tak úplně svá. Správně! Jak již název napovídá je spíše nesvá. Kdo je Jule/Imogen? Proč cestuje z místa na místo a občas nám začne vyprávět příběh z této a jindy z jiné doby? Možná proto, aby nám to udělala více napínavé, ale hlavně proto, že nám mnoho věcí tají. Tato kniha nám ukáže další stránku přátelství. Jak to myslím? Pochopíte sami po přečtení příběhu. Anotace knihy líčí Jule jako bojovnici a společenského chameleona. Obojí je stoprocentní pravda. Jule je opravdu bojovnice, bojuje za sebe, za pravdu i lež. Bojuje za život i smrt. Bojuje za svoje přesvědčení. Není nutností soudit, zda je správné nebo špatné, pokud máte dobrý důvod! Více k příběhu vlastně ani nelze nic dodat, je prostě jen nutné vyslechnout si její příběh, který vám bude dávkovat tak jak ona sama uzná za vhodné. Anotace sama o sobě dost mlží a neřekne vám nic podstatného, stejně tak jako samotná Jule…, ta vše prozradí v pravý čas…

Dívka, která odmítá dát lidem to, co od ní chtějí.
Dívka, která odmítá být člověkem, jímž byla kdysi.

Nesvá     Jaké důvody k tomu Jule má? Pádné nebo banální, to je jedno. Tvrdošíjně si jde za svým. Občas přitom ztratí hlavu a až velmi pozdě si uvědomí, co právě udělala. Ale z každé situace se dá nějak vybruslit a jestli naše hlavní hrdinka něco opravdu umí, tak bruslit po tenkém ledě. Nesvá je dokonale vystihující název pro tento příběh. Příběh, který ovšem nesedne všem čtenářům. Je to buď a nebo. Já se určitě řadím mezi čtenáře, kteří v autorčiných příbězích nenajdou poklad na konci duhy. Ale setkala jsem se spoustou jiných, kteří jsou z knihy nadšení a autorka se stala jejich srdeční záležitostí. Proti gustu… 

     Vesměs nejde více k ději napsat, bez vyzrazení podstatných detailů, kterých je kniha plná. Všechny dílky skládačky mají důležitou funkci a vše je v příběhu podstatné, ač se to na první pohled mnohdy nezdá. To je vlastně autorčino velké plus. Ač mi její styl psaní nesedl, dokáži ocenit strukturu i podstatu. Umí to a velmi nenápadně odkrývá jednu záhadu i lež za druhou. Tím je tato kniha i svým způsobem výjimečná. Není tuctová a díky přeskakování v čase, které sice není žádnou novinkou, získává na šmrncu. Velice kladně hodnotím právě postavení a prolínání příběhu. S tím si autorka opravdu pohrála a jak jsem již psala, přeskakování v ději není novinkou, tak E. Lockhart své přeskakování pojala tak trochu jinak, originálněji, než mnozí jiní. A právě na tom jediném je příběh staven. Tím je zajímavý, tím upoutá a dokáže čtenáře lapit od začátku do konce. Ale po hlubší úvaze a zamyšlení musíte uznat, že to je opravdu vše. Netradiční hlavní hrdinka, netradiční styl vyprávění…., ale kde je ten hlubší smysl a pointa? Je mi líto, ale ta této knize podle mého názoru opravdu chybí. 

     Knihu velmi ráda doporučím všem, kteří si oblíbili Ostrov lhářů, pro ně je tato kniha nutností a jasnou volbou. Pro vás ostatní, kteří ještě stále váháte jasnou radu nemám. Sázka na tuto knihu bude takovou malou metodou pokus/omyl. Jedno je ovšem jisté, okusíte něco, co jste třeba ještě nečetli a zase si o trochu více rozšíříte obzory.

 

Název knihy Nesvá
AutorE. Lockhart
ŽánrLiteratura světová, Pro ženy, Thrillery
  
Nakladatelství HOST
Rok vydání2018
Počet stran280
ISBN978-80-7577-454-5
  
Nákup knihy www.nakladatelstvi.hostbrno.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

 

HOST

Nakladatelství Host vydává především kvalitní českou a překladovou prózu, poezii, literární teorii i literaturu naučnou. Odborné publikace se zaměřují především na historii, sociologii, jazykovědu, osobnosti filmu i další obory. V posledních letech se velmi výrazně rozšířila řada překladové beletrie, severských kriminálních románů a thrillerů. Nově Host hledá kvalitní knihy i v oblasti žánrové (sci-fi a young adult) a dětské literatury. Relativně nedávno našla v Hostu přístřeší i prestižní edice Česká knižnice, která zájemcům nabízí kvalitní ediční zpracování děl českých klasiků. Naší cílovou skupinou jsou jednak lidé, kteří se zabývají literaturou „na vyšším stupni“ (studenti, učitelé apod.) a dále průměrně či spíše nadprůměrně nároční čtenáři, kteří se u knih chtějí bavit a odpočívat, avšak spotřební a braková literatura je pod jejich úroveň.

http://nakladatelstvi.hostbrno.czPalmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Michaela Rubášová Končelová

Milovnice dobrých knih, bloggerka a maminka, která stále čeká na svoje literární políbení múzou... (osobní blog)