Běsi, co mě sužují

recenze knihy Běsi, co mě sužují

Dětství v Bruselu. Škola, kde jsem otupělý nudou pozoroval oknem, jak prší. Babička byla šílená. Charcotovská hysterička. Strýc tíhl spíš k lehké psychopatii. A táta byl ochotný odjet kamkoliv: do Argentiny, do Ameriky… Kamkoliv, jen když to bylo někde daleko… Celé té podivné skupince se moc dobře nevedlo. O něčem svědčí už jen to, že náš rodinný lékař byl psychiatr… Takže se ze mě nutně stal napřed neurotik a potom, o dost později, psychoanalytik… Nakonec, abych si to vyřídil s ubíhajícím časem a zvítězil nad svými obsedantními zábranami, přinutil jsem se, po vlastní analýze a díky ní, ke psaní. Psát všemu navzdory. 

Běsi co mě sužujíZ počátku jsem s knihou měla malinký problém, a to začíst se do ní. Kniha je docela náročná na čtení, vyskytuje se tam mnoho psychologických otázek, ukázek z praxe a taky spoustu zážitků z dětství.

Příběh začíná vyprávěním z dětství z druhé poloviny 50.let pod vedením nekompromisní a histerické bábinky. Docela jsem si během čtení říkala, jak je vůbec možné, že autor dětství přežil a nezbláznil se. Pokračujeme v příběhu a náhle se nám střídají kapitoly – jedna z dětství, druhá z praxe. Autorův styl je hodně kolísavý a střídavý, hodně střídá minulost s přítomností. Případy z praxe nabízejí spoustu psychologických otázek, až si během čtení řeknete, jestli to na vás prostě není moc. Od druhé poloviny knihy se kapitoly výrazně prodlužují, celý plíběh se náhle nese v naprosto jiném duchu a jiném tempu, než v první polovině. Jako by někdo přehodil výhybku na kolejích.

Název knihy, Démons me turlupinant, údajně odkazuje na obraz slavného malíře Jamese Ensora. Declerck má však pro obraz trošku jiný význam. Znázorňuje muže obklopeného hroznými příšerami a postavami. Je to směs autobiografie, poradenská praxe z psychologie, filozofické a psychologické úvahy okořeněné antickou mytologií a dobrodružství. Všechno hezky pěkně smíchané v jedné knize jako ingredience v polévce. Kniha stoprocentně nesedne každému. Dokonce bych řekla, že by po ní měli sáhnout spíše nároční čtenáři. Pro ty, kteří milují lehké čtení tahle kniha rozhodně není. Naopak pro lidi, kteří se zajímají psychologií jako takovou si myslím, že to bude skvělé čtení.

 

Název knihy Běsi, co mě sužují
AutorPatrick Declerck
ŽánrLiteratura světová, Romány
  
Nakladatelství HOST
Rok vydání2017
Počet stran237
ISBN978-80-7577-034-9
  
Nákup knihy nakladatelstvi.hostbrno.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

HOST

Nakladatelství Host vydává především kvalitní českou a překladovou prózu, poezii, literární teorii i literaturu naučnou. Odborné publikace se zaměřují především na historii, sociologii, jazykovědu, osobnosti filmu i další obory. V posledních letech se velmi výrazně rozšířila řada překladové beletrie, severských kriminálních románů a thrillerů. Nově Host hledá kvalitní knihy i v oblasti žánrové (sci-fi a young adult) a dětské literatury. Relativně nedávno našla v Hostu přístřeší i prestižní edice Česká knižnice, která zájemcům nabízí kvalitní ediční zpracování děl českých klasiků. Naší cílovou skupinou jsou jednak lidé, kteří se zabývají literaturou „na vyšším stupni“ (studenti, učitelé apod.) a dále průměrně či spíše nadprůměrně nároční čtenáři, kteří se u knih chtějí bavit a odpočívat, avšak spotřební a braková literatura je pod jejich úroveň.

http://nakladatelstvi.hostbrno.czPalmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Tereza Jílková

Knihomol, snílek, fotograf, milovník seriálů a naprosto zcvoklý člověk v jednom dárkovém balení. (osobní blog)