Blížící se jaro s sebou přinese další nevinnou oběť

recenze knihy Májové růže

     Dot Hutchison svou knihou Sběratel motýlů překvapila nejednoho českého čtenáře. Mě osobně doslova vyrazila dech. Nikdy jsem nečetla nic podobného, nic tak podivně zvráceného a přitom paradoxně tak pěkného. Dodnes si pamatuji na ty protichůdné emoce, které mou hlavou vířily jako splašené hejno ptáků. Jak se mi vlastně může líbit něco tak děsného, strašlivého a morbidního? Po čase jsem si tyto otázky klást přestala a jednoduše přijala fakt, že Sběratel motýlů je prostě geniální dílo drnkající přesně na ty správné strunky a že jich máme víc než si myslíme. Vím, že Sběratel bude jedna z mála knih, o kterých dokážu vyprávět ještě několik let po dočtení, což je vzácné. Proto není divu, že jsem se na vydání druhé dílu této série tolik těšila. Těšila jsem se a zároveň se obávala toho, jak vlastně autorka naváže na relativně uzavřený případ. Teď už vím, že tato obava byla sice na místě, ale rozhodně jsem se měla obávat i dalších věcí. Třeba toho, zda se autorce opět  povede napsat tak dokonalý román, zda bude mít stejný šmrnc a takové grády. Bohužel, některé věci jsou prostě jedinečné a neopakovatelné…

Jmenuje se Darla Jean Charmichaelová a je tvoje první.

     Thrillerový román Májové růže navazují na události čtyři měsíce po Zahradě motýlů. Hned z počátku se setkáváme se skupinkou vyšetřovatelů FBI, kteří měli a vlastně stále mají případ zahradníka na starosti. Případ se moc nehýbe, zahradníkovi advokáti se činí a přeživších motýlů ubývá i přes to, že už jim od něj nehrozí žádné nebezpečí. Jen málokdo by ale dokázal nést tíhu toho, co v zahradě zažil a nikdo se nemůže divit častým sebevraždám. Naši agenti jsou stále v úzkém kontaktu s některými přeživšími, vlastně s nimi navázali takový zvláštní druh souznění, vztahu a pochopení. 

     Zima pomalu končí a blíží se jaro. Období lásky, květů a hojnosti, ale také období, kdy bude patrně nalezena další mrtvá dívka. Agenti nepracují pouze na případu Zahradník, ale tak na dalším případu vražd. Někdo, vždy na jaře, vraždí nevinné dívky, některé znásilní, jiné nechá bez poskvrnky s hromadou různých květů. Každá oběť má svou květinu, každá oběť si zasloužila jiné zacházení. Ještě dlouho budou vyšetřovatelé hledat smysl ve vrahově počínání. Jsou mu však blíž než si myslí, možná i další nevinné oběti…

     Autorce se povedlo velmi dobře navázat na předchozí knihu. Propojila totiž psychologickou stránku celé věci, hlavně poškozených dívek. Na jedné straně tu máme přeživší motýly a na straně druhé pozůstalou oběti vraždy. Dalo by se říci, že dívky tak najdou společnou řeč na nejméně vhodné téma. Smutné leč logické. Dále je propojení patrné hlavně díky stejným vyšetřovatelům FBI. Tím však podobnost končí. Následující řádky berte tak, že jsou pouze mým subjektivním názorem a mohou se od vašeho názoru lišit. 

Jmenuje se Chavi Sravastiová, a je výjimečná.

 Májové růže    Když jsem se začetla do Májových růžích, tak jsem první kapitolu musela číst dvakrát. Říkala jsem si, že se asi špatně soustředím, ale velmi brzy jsem zjistila v čem je háček. Znovu jsem se podívala na obálku knihy a ano, opravdu je to od stejné autorky. No, nebudu vám nic nalhávat. Vlastně si za to můžu sama, přílišná očekávání… Prokousala jsem se první třetinou knihy a pomalu si zvykala na příběh, ale stále mi chyběla spousta věcí. Hlavně “kouzlo”.  Takové, které dávalo šmrnc předchozímu dílu a tím byla Zahrada. Ano, tohle je jiný příběh, jiné postavy, ale prostě jsem tak nějak čekala něco podobného. V Májových růžích jsme příběhem proplouvali spolu s hlavní hrdinkou Pryou, která byla sestra jedné z obětí řádícího “jarního” vraha. FBI se domnívá, že právě ona bude další obětí a bude pro vraha zřejmě výjimečná. Proč ale?

     Autorku musím velmi pochválit za vykreslení psychologické stránky nejen hlavní hrdinky, ale naprosto všech. V tom je Dot Hutchison opravdu znamenitá. Ale jinak se příběh podivně vlekl. Nemohu říci, že by nebyl čtivý, čtivost opravdu nepostrádal. Jen mi celý tento díl přišel jako podivná hluchá vsuvka. Knize nechyběla pointa, vrah, promyšlenost případu, nápaditost a celkové smysluplné rozuzlení, přesto však byla zklamáním. Tedy alespoň pro mě. Ani nevíte, jak je mi to líto… 

     Knihu vlastně nemám důvod nedoporučit jen na základě mého dojmu, protože co čtenář, to jiný názor. Nechám posouzení asi spíše na vás samotných. Ale prosím vás o jedno! Neočekávejte to, co vám dal Sběratel motýlů, obávám se, že to prostě nedostanete.

Jmenuje se Aimée Browderová a možná je darem z nebes.

Shrňme si to: Po zvráceném, ale fenomenálním Sběrateli motýlů přišlo tvrdé rozčarování a zklamání v Májových růžích! Bohužel, druhý díl nemůže v žádném případě konkurovat jedinečnosti prvního. Měla jsem velká očekávání, která nebyla naplněna, ale i to se prostě někdy stává. Na obou knihách je kus zvrácenosti. Sběratel motýlů udeřil plnou silou jaderné hlavice, zanechal ve čtenáři spoustu protichůdných pocitů a morbidní fascinace. Májové růže jsou bohužel jen mlžným oparem a stínem, který těžce zaostává…

Hodnocení: 3/5

Název knihy Májové růže
AutorDot Hutchison
ŽánrLiteratura světová, Horory, Thrillery
  
Nakladatelství XYZ
Rok vydání2018
Počet stran380
ISBN9788075971470
  
Nákup knihy www.albatrosmedia.cz
Nákup e-knihy www.ereading.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

XYZ

Nakladatelství XYZ je od roku 2011 součástí největší české mediální společnosti Albatros Media, a.s. Na trhu působí od roku 2004. Vydává původní českou i zahraniční beletrii, zaměřuje se zejména na romány, autorizované životopisy či rozhovory, literaturu faktu, historické publikace i výpravné encyklopedie a komiksy.

www.xyz.czeReading

Černá kočka Erna provází po knižních cestách více než sto tisíc čtenářů a snaží se pro ně připravit maximální čtenářský zážitek. Jejími tlapkami prochází téměř třináct tisíc titulů a toto číslo každý den zvyšuje. Erna a eReading věří, že si knihy zaslouží zvláštní pozornost, a proto pro své čtenáře připravují nejen slevové akce a soutěže, ale také jim přináší mnoho zajímavých informací o jednotlivých titulech, spisovatelích i samotných nakladatelství. eReading.cz také jako první v České republice nabídl čtenáři vlastní čtečku s elektronickým inkoustem, která navíc umožňuje využívat systém výpůjček z knihoven. Zajišťuje elektronický obsah pro více jak 120 knihoven po celé České republice i na Slovensku a je jejich hlavním dodavatelem. Dnes je jedním z nejvýznamnějších českých distributorů elektronických knih..

www.ereading.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Michaela Rubášová Končelová

Milovnice dobrých knih, bloggerka a maminka, která stále čeká na svoje literární políbení múzou... (osobní blog)