Pátek, 8.12.2023
KnihyKultura

Bohové Gothamu alias První případ měděné hvězdy Timothyho Wilda

Bohové Gothamurecenze audioknihy
Lyndsay Faye – Bohové Gothamu

Nedávno jsem recenzovala audioknihu Lovci vran, druhý díl série s Timothy Wildem. Neodolala jsem a vrátila se k Martinovi Písaříkovi a jeho skvělému načtení úvodního příběhu, kde se nová a nadějná měděná hvězda zrodila. Ačkoliv jsem v recenzi Lovců psala, že abyste si příběh užili, první díl poslouchat nepotřebujete, změnila jsem názor. Až po přečtení Bohů z Gothamu jsem zjistila, že poslouchat díly v opačném, tedy správném pořadí, má něco do sebe, respektive mnoho věcí je jasnějších a obraz dobového New Yorku prokreslenější. Proto vřele doporučuji, nejdřív si poslechněte tento příběh!

Bohové Gothamu jsou prvním dílem trilogie historických detektivek z poloviny 19. století, které se odehrávají v New Yorku. Lyndsay Faye v nich mistrně a za použití mnoha zajímavých detailů popisuje tehdejší podobu města i mentalitu a obyčeje jeho obyvatel a v těchto kulisách rozehrává svůj kombinovaný příběh. Hlavní příběh Lovců vran je vystavěn na problematice černých otroků a jejich postavení, tento díl je věnován chmurnému tématu dětské prostituce, jež byla v té době více než běžnou záležitostí. Všeobecně byly děti v době, ve které se příběh odehrává, vysloveně křehkým zbožím, a pokud vůbec přežily porod a prvních pár let života, živily se, jak se dalo. Některé čistily boty, jiné komíny (dospělí se tam nevešli), další prodávaly noviny a ti, kdo měli smůlu (a hlad), kradli, dokud neskončili v útulku nebo v bordelu, což z hlediska kvality života vyšlo prakticky nastejno.

Díky tomuto úvodnímu příběhu je možné doslova nasát tu pravou atmosféru. Martin Písařík nám k tomu svým mistrným přednesem dokonale pomáhá. Při poslouchání jsem přímo cítila vůni tamních ulic či čerstvě upečeného pečiva paní „Bémové“ a slyšela salvy chlapeckého smíchu či naopak nelidský řev doktora při nálezu rozřezaného těla v kostele. Konečně jsem se také dozvěděla, jak která postava vypadá (což je pro představu důležité) a jak se dostala tam, kde se nacházela ve druhém díle. Jak se Tim, bývalý barman, i jeho bratr Val ocitli v řadách právě vzniklé policie, proč se policejnímu sídlu říká Hrobky, a také jaký incident zavinil nenávist mezi Timem a bordelmamá Silkie Marchovou.

Jak už jsem naznačila, zápletka tohoto příběhu má co dočinění s dětskými prostituty. A že jich v příběhu vystupuje! Dalším motivem je problematika imigrace, jelikož v té době do New Yorku přijížděly tisíce Irů, kteří zde nemohli najít práci a navíc vyznávali jiné náboženství. Díky jejich přílivu se do Nového světa rovněž dostaly i nové nemoci, jež v důsledku povraždily i těch pár ochotných místních, co se jim snažili pomoci, a s nimi samozřejmě i spoustu dalších. Jinou kapitolou byli černoši, ale ti zde vystupují pouze okrajově. V příběhu také hraje důležitou roli pomatení, ať už způsobené širší škálou narkotik nebo přespřílišným množstvím osobních tragédií.

Audiokniha Bohové Gothamu představuje výborný zážitek. Úžasný poslech přináší dokonalé představy historického světa, který je tomu našemu již tak vzdálený, že je v podstatě exotickým snem, a i proto se tak krásně poslouchá. Hudba je vybrána velmi vhodně, s ohledem na dobu a podobně jako v Lovcích vran. Zpracování celé audioknihy prostě tentokrát není co vytknout (pocta Michalovi Burešovi, jenž audioknihu režíroval). Vřele doporučuji k poslechu jako únik z reality všedních, aktuálně velmi pošmourných dní. Vyprávění z horkého letního New Yorku poloviny 19. století je tím pravým balzámem na duši.

92 %

 

{source}
[[p]]
[[iframe width=”100%” height=”166″ scrolling=”no” frameborder=”no” src=”https://w.soundcloud.com/player/?url=https://soundcloud.com/onehotbook/bohove-gothamu-lyndsay-faye-demo-audiokniha-onehotbook&auto_play=false&color=ec0515&theme_color=00FF00&show_artwork=true”]][[/iframe]]
[[/p]]
{/source}

 

Anotace:

Historická detektivka odehrávající se v New Yorku poloviny 19. století ukazuje kromě brutálního zločinu také atmosféru a politickou situaci doby, problémy přelidněného města i počátky místního policejního sboru. Jedním z jeho členů se stane také vypravěč Timothy Wilde (Martin Písařík), jehož požár připravil o úspory i pohledný obličej. Tim si dokáže všímat detailů, jež jiní přehlédnou – což jsou schopnosti, které se mu budou brzy hodit. Právě on totiž narazí na zakrvácenou holčičku, jejíž svědectví pomůže odhalit masový hrob plný znetvořených dětských těl. Krátce před volbami a v rozvíření vášní náboženských rozbrojů je potřeba neprodleně odhalit pravdu. Ideálně takovou, která nevyvolá ještě větší nepokoje. 

 

Bohové Gothamu

 

Autor:

Lyndsay Faye (* 1978)

Americká spisovatelka se narodila v kalifornském San José. Studovala na belmontské Notre Dame de Namur University a poté se živila jako divadelní herečka. Roku 2005 se přestěhovala do New Yorku za prací a volné dny před před večerními představeními si začala krátit psaním. Literárně debutovala roku 2009 holmesovskou poctou Dust and Shadow: An Account of the Ripper Killings by Dr. John H. Watson (Prach a stín: Zpráva doktora Watsona o vraždách Rozparovače). Bohové Gothamu (2012) jsou jejím druhým románem, na který navázala úspěšným pokračováním Seven for a Secret (2013, Sedmero spiklenců), nominovaným na prestižní detektivkářskou cenu Edgar.

 


Účinkující:
 

Martin Písařík (* 1979)

Už jako dítě účinkoval v televizním filmu Karla Kachyni Městem chodí Mikuláš. Poté nastoupil do amatérského divadla Radar, kde dodnes působí v inscenacích pro nejmenší. Vystudoval hudebně-dramatický obor na Pražské konzervatoři, vzdělání si doplnil i studiem muzikálu na Konzervatoři Jaroslava Ježka. Po angažmá v Divadle ABC se stal stálým hostem v Městských divadlech pražských, kromě toho účinkoval i v dalších divadlech (Na zábradlí, Ta Fantastika, Rubín, Kalich, Na Jezerce). Objevil se rovněž ve filmech jako Stříbrná vůně mrazu, Snowboarďáci, Ro(c)k podvraťáků, Lovci a oběti; známý je i z televizních seriálů Bazén, Ordinace v růžové zahradě, Cesty domů, Ententýky… Vyzkoušel si také moderátorskou práci a hojně se věnuje dabingu. Koncertuje s kapelou Akustik, pro kterou skládá a zpívá vlastní písně. 

 

Název:             Bohové Gothamu
Bohové Gothamu
Autor:                     Lyndsay Faye
Interpret:                Martin Písařík

Délka:                    12 hodin a 23 minut

Katalogové č.:      AK047
EAN:                      8594169480473

Vydavatel:            OneHotBook

E-shop:                  stáhnout       koupit CD

 

  

{source}
[[p]]
[[iframe width=”100%” height=”166″ scrolling=”no” frameborder=”no” src=”https://w.soundcloud.com/player/?url=https://soundcloud.com/onehotbook/bohove-gothamu-lyndsay-faye-demo-audiokniha-onehotbook&auto_play=false&color=ec0515&theme_color=00FF00&show_artwork=true”]][[/iframe]]
[[/p]]
{/source}

 

OneHotBook

 

Vydavatelství OneHotBook
Vydavatelství OneHotBook
– vydává audioknihy současných světových a českých autorů i moderní literární klasiku a osobitou tvorbu pro děti s kompletní profesionální produkcí zahrnující dramaturgii, režii, hudbu, postprodukci a design. Audiokniha v jejich podání není pouhým převyprávěním knihy, ale interpretačním uměním vzniklým za spolupráce režisérů s pečlivě vybranými herci; zvukovou adaptací, jejíž náladu podkreslují atmosférické zvuky i ruchy a původní skladby vytvořené na míru daného díla.

Mezi autory OneHotBook patří například Kateřina Tučková, Tereza Boučková, Jaroslav Rudiš, Jiří Šulc, Jiří Hájíček, Vilma Kadlečková, Petra Soukupová, Evžen Boček, Stieg Larsson, Jo Nesb?, Jussi Adler-Olsen, Peter May, Henning Mankell, Lars Kepler, David Mitchell, Haruki Murakami, Gillian Flynn, Lyndsay Faye, Tom Robbins a další.

 OneHotBook 

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.