Tip na audioknihu – Lyndsay Faye: Lovci vran

Lyndsay Faye: Lovci vranrecenze audioknihy
Lovci vran

Americký Sever a Jih se s problémem jménem otroctví potýkaly dlouho. Vlastně i doposud lze pozorovat jisté napětí mezi „bílými“ a „černými“, což je nejspíš jeho pozůstatek nebo důsledek – nazvěme ho rasovou diskriminací.

Každopádně v polovině 19. století v New Yorku, kdy se již druhý příběh „měděné hvězdy“ Timothyho Wilda odehrává, mělo ještě otroctví mnoho přívrženců, na farmách na Jihu byli otroci běžnou pracovní silou a na ty, jimž se podařilo uprchnout, byly pořádány hony a byli vraceni zpět jako uprchlá hospodářská zvířata. A stejně se s nimi i zacházelo. Někteří černoši, pakliže žili dlouho v Severní Americe, byli vykoupení nebo byli černochy jen z určitého podílu, mohli získat dokument „svobodného občana“, jehož držení jim zajišťovalo bezpečí. Jenže pokud prohnaní lovci otroků, slangově vran, chtěli někoho „sebrat“ a prodat zpět na Jih, ani tyto dokumenty je někdy nezastavily… 

Po prvním dílu knižní trilogie, již spojuje sympatická postava policejního vyšetřovatele Timothyho Wilda, nazvaném Bohové Gothamu nyní vydavatelství OneHotBook přichází se druhým dílem, který nese metaforický název Lovci vran. Jak je zřejmé již z úvodu, tento originální dobový detektivní příběh se zabývá tématem otrokářství, který ilustruje na osobním příběhu rodiny, kterou si do hledáčku vezmou právě takzvaní lovci vran, jaké tehdy černošská rasa zažívala těžkosti. 

Autorka Lyndsay Faye má velmi originální styl. Píše vtipně, lakonicky, ironicky, poeticky barvitě, drsně i laskavě a citlivě, prostě poutavě. Příběh sám je napínavý a popis situace v tehdejší Americe zajímavý. Různorodé charaktery, sympaťáci i darebáci, ale třeba i popis mohutného přílivu Irů, jenž stojí na reálných základech, pak skutečně atraktivní vyprávění dokreslují.

Zaujalo mě a líbilo se mi i vyjadřování postav, počínaje vypravěčem a hlavní postavou Timem, pokračuje jeho excentrickým bratrem Valem či jeho romantickou láskou Mercy (prostřednictvím milostné korespondence) a malou „Ptáčátkem“ konče. Téměř nic není řečeno obyčejně. 

Knižním hrdinům život v podobě hlasu vdechnul herec Martin Písařík, který se mi jako interpret rovněž líbil a doufám, že jeho spolupráce s nakladatelstvím bude pokračovat. Jeho příjemným hlasem originálně promlouvali i Timothyho kolegové, šéf, malí kamelotové a kominíci i všichni ti kumpáni, ale především nezapomenutelná bordelmamá Silkie Marchová, již posluchači mohou znát již z prvního příběhu. Pro každého z nich měl Martin Písařík osobitý hlas i dikci. 

První díl jsem zatím nečetla ani neslyšela, a tak jsem se trochu obávala, jestli to u trilogie nebude problém. Všechny potenciální zájemce ale mohu ujistit, že to vůbec nevadí – jedná se o samostatný příběh, který lze číst i jednotlivě. Každopádně mě tak navnadil, že si nejen poslechnu i Bohy Gothamu, ale budu také doufat, že nakladatelství OneHotBook vydá i další, poslední díl trilogie, který se v originálu jmenuje The Fatal Flame. 

Po všech těch krutých severských, ale i amerických thrillerech, jichž je teď plno, je toto takový svěží vítr, kde jde víc o samotný příběh a atmosféru doby, než o nelidské vraždění, ze kterého bývají špatné sny. Určitě doporučuji. Více než dvanáct hodin četby, již doprovází teskná, jednoduchá, ale na city silně působící hra na trombon, vás bude bavit a zanese vás daleko přes oceán, do jednoho mrazivého newyorského dne o svatém Valentýnu. 

Celkové hodnocení: 90 %

 

{source}
[[p]]
[[iframe width=“100%“ height=“166″ scrolling=“no“ frameborder=“no“ src=“https://w.soundcloud.com/player/?url=https://soundcloud.com/onehotbook/lyndsay-faye-lovci-vran-cte-martin-pisarik-audiokniha-onehotbook-demo&auto_play=false&color=ec0515&theme_color=00FF00&show_artwork=true“]][[/iframe]]
[[/p]]
{/source}

 

Anotace:

Marian je napůl Angličanka a napůl Francouzka: zkrátka ideální adeptka pro britský výsadek ve Francii za 2. světové války. Roku 1943 ji po náročném výcviku v pouhých dvaceti letech umístí nedaleko malého městečka Lussac, odkud má pomáhat místnímu odboji a při tom zařídit emigraci pro významného fyzika Clémenta žijícího v Paříži – známého svých rodičů a zároveň vlastní platonickou lásku z doby dospívání. Skutečnost, že mezi sebou stále vnímají citové pouto, jí může pomoci, anebo úkol naopak zkomplikovat. Jak v prostředí všudypřítomného klamu špionáže rozeznat, kdo je spojenec a kdo nepřítel?

  

 Lyndsay Faye: Lovci vran

 Autor:

Lyndsay Faye (* 1978)

Americká spisovatelka se narodila v kalifornském San José. Studovala na belmontské Notre Dame de Namur University a poté se živila jako divadelní herečka. Roku 2005 se přestěhovala do New Yorku za prací a volné dny před před večerními představeními si začala krátit psaním. Literárně debutovala roku 2009 holmesovskou poctou Dust and Shadow: An Account of the Ripper Killings by Dr. John H. Watson (Prach a stín: Zpráva doktora Watsona o vraždách Rozparovače). Bohové Gothamu (2012) jsou jejím druhým románem, na který navázala úspěšným pokračováním Seven for a Secret (2013, Sedmero spiklenců), nominovaným na prestižní detektivkářskou cenu Edgar.


Účinkující:
 

Martin Písařík (* 1979)

Už jako dítě účinkoval v televizním filmu Karla Kachyni Městem chodí Mikuláš. Poté nastoupil do amatérského divadla Radar, kde dodnes působí v inscenacích pro nejmenší. Vystudoval hudebně-dramatický obor na Pražské konzervatoři, vzdělání si doplnil i studiem muzikálu na Konzervatoři Jaroslava Ježka. Po angažmá v Divadle ABC se stal stálým hostem v Městských divadlech pražských, kromě toho účinkoval i v dalších divadlech (Na zábradlí, Ta Fantastika, Rubín, Kalich, Na Jezerce). Objevil se rovněž ve filmech jako Stříbrná vůně mrazu, Snowboarďáci, Ro(c)k podvraťáků, Lovci a oběti; známý je i z televizních seriálů Bazén, Ordinace v růžové zahradě, Cesty domů, Ententýky… Vyzkoušel si také moderátorskou práci a hojně se věnuje dabingu. Koncertuje s kapelou Akustik, pro kterou skládá a zpívá vlastní písně.

 

Název:                  Lovci vran
Lyndsay Faye: Lovci vranAutor:                    Lyndsay Faye
Interpret:               Martin Písařík

Délka:                   12 hodin a 18 minut

Katalogové č.:     AK090
EAN:                     8594169480909

Vydavatel:           OneHotBook

E-shop:                 stáhnout        koupit CD

  

{source}
[[p]]
[[iframe width=“100%“ height=“166″ scrolling=“no“ frameborder=“no“ src=“https://w.soundcloud.com/player/?url=https://soundcloud.com/onehotbook/lyndsay-faye-lovci-vran-cte-martin-pisarik-audiokniha-onehotbook-demo&auto_play=false&color=ec0515&theme_color=00FF00&show_artwork=true“]][[/iframe]]
[[/p]]
{/source}

 

OneHotBook

 

Vydavatelství OneHotBook
Vydavatelství OneHotBook
– vydává audioknihy současných světových a českých autorů i moderní literární klasiku a osobitou tvorbu pro děti s kompletní profesionální produkcí zahrnující dramaturgii, režii, hudbu, postprodukci a design. Audiokniha v jejich podání není pouhým převyprávěním knihy, ale interpretačním uměním vzniklým za spolupráce režisérů s pečlivě vybranými herci; zvukovou adaptací, jejíž náladu podkreslují atmosférické zvuky i ruchy a původní skladby vytvořené na míru daného díla.

Mezi autory OneHotBook patří například Kateřina Tučková, Tereza Boučková, Jaroslav Rudiš, Jiří Šulc, Jiří Hájíček, Vilma Kadlečková, Petra Soukupová, Evžen Boček, Stieg Larsson, Jo Nesb?, Jussi Adler-Olsen, Peter May, Henning Mankell, Lars Kepler, David Mitchell, Haruki Murakami, Gillian Flynn, Lyndsay Faye, Tom Robbins a další.

 OneHotBook

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.