Pondělí, 11.12.2023
HudbaKultura

Brit Floyd – Psychedelická pastva pro uši i pro oči

Brit Floyd

4. listopadu 2015 – O2 Arena Praha
BRIT FLOYD
 – The World’s Greatest Pink Floyd Show
SPACE & TIME WORLD TOUR 2015

Ať chceme nebo ne, revivaly jsou stále vyhledávanější a mnohde jsou už považovány za plnohodnotnou hudební kategorii. Je to dáno dobou, s níž postupně odchází ze scény celá jedna generace zakladatelů současných hudebních žánrů, která nejde jiným způsobem nahradit. Proto nám často nezbývá, než srovnávat, který z revivalů se nejvíce přibližuje originálu.

A to je i případ Brit Floyd, kteří soupeří na dálku o přízeň fanoušků legendárních “Floydů” s dalším takovým tělesem, kterým jsou The Australian Pink Floyd Show. Nebylo tedy divu, že nejčastěji skloňovanou otázkou před začátkem koncertu v pražské O2 Areně bylo: Kdo je lepší? Britové nebo Australani? Pořadatelé krčili jen rameny a nedokázali odpovědět, osobně si ale myslím, že s kvalitou se setkáváme na obou stranách.

Ostatně, Brit Floyd to už o pár minut později ukázali ve svém nejnovějším programu nazvaném Space & Time, který je momentálně označován za jejich dosud nejambicióznější projekt. A opravdu. Pokud jste na chvíli zavřeli oči, mohli jste se okamžitě ponořit do hudebních skvostů, které byly od originálů takřka k nerozeznání. Jenže součástí těchto koncertů jsou i audiovizuální efekty, které neodmyslitrelně patří k této nadčasové hudbě, a tak nezbylo, než zase oči rychle otevřít, aby byl psychedelický zážitek co nejdokonalejší.

BRIT FLOYD - úžasná cesta pěti desetiletími Pink Floyd

Zkrátka a dobře, bylo se na co dívat i co poslouchat. Brit Floyd “jeli” během koncertu vizuálně po časové ose svých vzorů, ale nijak striktně se jí nedrželi. Jejich hudební výlety přitom nejčastěji směřovaly mezi nejsilnější autorská období skupiny, občas ale zazněly i takové perly jako See Emily Play z raného období Pink Floyd nebo Louder Than Words ze “zatím” posledního alba The Endless River.

O hudební vyzrálosti jednotlivých členů Brit Floyd nemá cenu ani polemizovat. Snad jen za všechny se patří vyzdvihnout doprovodné ženské vokály, které nebyly dokonalé, ale přímo bombastické, především ve skladbě The Great Gig In The Sky, pro kterou si Brit Floyd sáhli na odvrácenou stranu měsíce. Zážitek to byl po všech stránkách dokonalý. Škoda jen, že neměl početnější diváckou kulisu, kterou možná pořadatelům odebrala předchozí vystoupení Rogera Waterse z Pink Floyd, jenž se v posledních letech několikrát připomněl Praze a naposledy tady zboural svoji slavnou zeď. Co na tom, že ji Brit Floyd umí zbourat stejně dobře, když bude originál pokaždé cennější než sebelepší kopie…

Brit Floyd

 

Playlist

Speak to Me
Breathe
On the Run
Time
The Great Gig in the Sky
Shine On You Crazy Diamond
See Emily Play
The Happiest Days of Our Lives
Another Brick in the Wall (Part 2)
Keep Talking
On the Turning Away
Sheep, One of These Days
Louder Than Words
Money
Set the Controls for the Heart of the Sun
Have a Cigar
Wish You Were Here
The Final Cut
Comfortably Numb
In the Flesh?
Run Like Hell

 

{source}[[iframe src=”https://www.zonerama.com/Embed/Album/1004050?color=blue&autoplay=true&vertical=false” style=”width: 610px; height: 330px;” scrolling=”no” frameborder=”0″ allowTransparency=”true”]][[/iframe]]{/source}

 

Kompletní fotogalerii z koncertu naleznete na
https://www.zonerama.com/fotozajda/Album/1004050

 

 

Brit Floyd

 

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.