Britt-Marie: O lásce (nejen) k fotbalu

TADY BYLA BRITT-MARIErecenze knihy
Tady byla Britt-Marie

Tragikomický, melancholický příběh ve stylu Forresta Gumpa vypráví o nutné lásce ke hře „s kulatým nesmyslem“, o žití života pro někoho jiného, o těžko změnitelných zvycích a o síle přátelství. Hlavní hrdinka, 63letá Britt-Marie, je okolnostmi donucena radikálně změnit svůj život. Musí si najít práci, a dokonce se kvůli ní přestěhovat. Její dosavadní bytí pokojně kodrcalo ve spolehlivě vyjetých kolejích a vše šlo podle seznamu, který si na každý den připravovala a samozřejmě ho psala tužkou, aby se v něm dalo gumovat. Až do onoho osudného telefonátu.

Britt-Marie se ale jen tak snadno nevzdává, to tedy opravdu ne. Možná si někdy zakleje a zvolá: „U soumraku Bohů!“, ale jinak je pochopitelně slušná a má trpělivost. Ve skutečnosti jen díky své neodbytnosti a ukrutné vtíravosti získá na úřadu práce zaměstnání hned třetí den, a to po čtyřiceti letech v domácnosti, bez předchozí praxe a valného vzdělání. I když se jedná o pozici na pouhé tři týdny v odlehlém zapadákově, o které se později navíc ukáže, že byla vypsána omylem, změní jí návštěva Borgu, jejího nového působiště, a výkon nového povolání život i jeho vnímání…

 

Úřad práce otvírá v devět hodin. Britt-Marie s příchodem počká do devíti hodin a dvou minut, protože za žádnou cenu nechce, aby ji považovali za dotěrnou.
„Dnes jste se měli ozvat,“ sdělí – ani trochu dotěrně – dívce, když se otevřou dveře kanceláře.
„Co?“ vyhrkne dívka s tváří zcela oproštěnou od jakéhokoliv pozitivního výrazu. 

Jednoduchý, ale všeobsahující název Tady byla Britt-Marie nese další úspěšné dílo Fredrika Backmana, které je velmi čtivým vyprávěním plným laskavého humoru. Nese v sobě ale i mnoho životních mouder a popisuje utrpení lidí, kteří z rozličných důvodů ztratili chuť do života. Zabývá se také přátelstvím a láskou, která nebyla nikdy explicitně vyjádřena, ale přesto všichni její aktéři vědí, že existuje. Téma se rovněž dotýká problémů, jež ve Švédsku způsobila finanční krize. Mnoho lidí ztratilo práci, domov a leccos bylo zrušeno. Přesto jsou věci, které vám nikdo nevezme. A speciálně ne dětem, které si umí užívat radost ze života i v těch nejhorších podmínkách… 

„Oni jsou pověrčivý, všechno musí bejt jako posledně, když jsme vyhráli,“ pronese kluk směrem k televizi a zní to jako poučení a zároveň omluva.
„Kdo my?“ zopakuje Britt-Marie a upřeně se zadívá na televizi.
Kluk se netváří, jako by ta otázka dávala smysl.
„My,“ řekne.
„Ha,“ na to Britt-Marie. 

Změnit byť i jen některé ze svých zvyků bývá obtížné. A o to obtížnější, čím je změna radikálnější. Zvyky nám dávají pocit bezpečí, pocit domova. Přesto se někdy vyplatí přijmout výzvu a změnit se. Nebo třeba v situaci, kdy nás k tomu donutí až okolnosti, zjistíme, že ta změna by sice byla pozitivní, ale už je na ni příliš pozdě. 

„Mám chřipku!“ ohlásí Tutovce, když sejde do kuchyně.
„Táhne z vás chlast,“ konstatuje Tutovka a příliš se jí nedaří zakrýt pobavení.
„No právě. A přesně proto mi je tak, jak mi je,“ kývne Britt-Marie.
„Myslela jsem, že jste říkala, že máte chřipku,“ řekne Tutovka.
Britt-Marie nevtíravě přikývne.
„Ale drahoušku, přesně to přece povídám! To je jediné rozumné vysvětlení. Když člověk pije alkohol, oslabí se mu imunita, chápete? A proto mám chřipku.“ 

89 %

 

TADY BYLA BRITT-MARIENázev knihy:              Tady byla Britt-Marie
Autor:                           Fredrik Backman
Žánr:                            romány

Nakladatelstvi:           HOST
Datum vydání:            2016 (1. vydání 2014)

EAN:                             9788074915574
Počet stran:                 367 stran
Formát:                        vázaná s přebalem

E-shop:                        kniha         http://nakladatelstvi.hostbrno.cz

                                      e-kniha      http://www.palmknihy.cz

  

TADY BYLA BRITT-MARIE

 

{source}[[div data-configid=“0/34818492″ style=“width: 600px; height: 456px;“ class=“issuuembed“]][[/div]][[script type=“text/javascript“ src=“//e.issuu.com/embed.js“ async=“true“]][[/script]]{/source}

 

HostNakladatelství Host vydává především kvalitní českou a překladovou prózu, poezii, literární teorii i literaturu naučnou. Odborné publikace se zaměřují především na historii, sociologii, jazykovědu, osobnosti filmu i další obory. V posledních letech se velmi výrazně rozšířila řada překladové beletrie, severských kriminálních románů a thrillerů. Nově Host hledá kvalitní knihy i v oblasti žánrové (sci-fi a young adult) a dětské literatury. Relativně nedávno našla v Hostu přístřeší i prestižní edice Česká knižnice, která zájemcům nabízí kvalitní ediční zpracování děl českých klasiků. Naší cílovou skupinou jsou jednak lidé, kteří se zabývají literaturou „na vyšším stupni“ (studenti, učitelé apod.) a dále průměrně či spíše nadprůměrně nároční čtenáři, kteří se u knih chtějí bavit a odpočívat, avšak spotřební a braková literatura je pod jejich úroveň.


PalmKnihy
PalmKnihy
– Největší a nejstarší obchod s elektronickými knihami v České republice. Jednoduše, pohodlně a rychle přímo ve všech dostupných formátech. Více než 11.000 e-knih na jednom místě.

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.