Českou Hrou roku 2014 je Koncept

Hra rokuPři slavnostním ukončení Deskohraní, festivalu deskových her v Praze, byla vyhlášena letošní Hra roku. Ze sedmi nominovaných zvítězila hra Koncept. České vydání připravil Blackfire. Dětskou hrou roku se stala hra Magický labyrint od stejného vydavatele.

Ocenění Dětské hry roku je letošní novinkou a mělo by být nadále vyhlašováno s Hrou roku. Her pro děti u nás již vychází dostatek na to, aby se tato cena stala její samozřejmou součástí a doporučila ty nejlepší.

 

 

 

 

 

Hra roku 2014

KonceptKoncept je slovní party hra, kterou si zahrajete ve 4–12 hráčích od 10 let. Cílem hráčů je uhodnout slova, která jsou jen naznačena pomocí symbolů. Na slově, které budou ostatní hádat, se domlouvá dvojice hráčů. Ti také společně vytvoří ze symbolů koncept pro vybrané slovo. Kdo jako první slovo uhodne, obdrží dva body. Zvítězí ten hráč, který nasbírá nejvíce bodů. Tolik stručné shrnutí pravidel.

Hrát ale můžete podle vlastních pravidel, třeba tak, že střídavě vymýšlíte koncepty a ostatní hádají. Nemusíte přitom počítat body. Hraje určena široké veřejnosti, příležitostným i náročným hráčům. Osloví i ty, kdo jinak nevyhledávají párty hry, protože se u nich neradi „pitvoří“. Radost máme z dobře zadaného konceptu i z jeho správného „vyluštění“.

Nominované hry v roce 2014

Na Hru roku byly nominovány tyto hry (abecední pořadí):
Hanabi – kooperativní karetní hra pro 2–5 hráčů od 8 let, vyd. REXhry
iKnow – znalostní hra pro 2–6 hráčů od 10 let, vyd. Albi
Istanbul – strategická hra vhodná i pro rodinné hraní pro 2–5 hráčů od 10 let, vyd. Albi
Koncept – párty hra s unikátním systémem hádání podle nápovědy pro 4–12 hráčů od 10 let, vyd. Blackfire
Lewis & Clark: Cesta na severozápad – strateg.hra se závodním prvkem pro 1–5 hráčů od 12 let, vyd. REXhry
Minutová říše – rychlá strategická hra pro 2–5 hráčů od 8 let, vyd. MindOK
Tókaidó – nekonfliktní rodinná hra pro 2–5 hráčů od 8 let, vyd. MindOK

 

Dětská hra roku 2014

Magický labyrint

 

Ve hře Magický labyrint, která je určena pro 2–4 hráče od 6 let, představují hráči malé čaroděje. Ti prozkoumávají labyrint a sbírají magické symboly. Hranice labyrintu jsou však neviditelné, musí proto postupovat opatrně a sledovat i ostatní hráče, kde „narazili“ na neviditelnou stěnu.

Hrací deska je položena na skrytý labyrint. Každá figurka obsahuje magnet, který drží kovovou kuličku. Když hráč narazí na neviditelnou stěnu, kulička upadne, hráč se musí vrátit na výchozí políčko a začít znovu. Musíte si tedy pamatovat správnou cestu.

 

 

 

Na Dětskou Hru roku byly nominovány tyto hry (abecední pořadí):

Ghost Tower – dětská paměťová kooperativní hra pro 2–6 hráčů od 4 let, vyd. Piatnik
Hodina duchů – postřehová hra pro 2–8 hráčů od 8 let, vyd. MindOK
Magický labyrint – hra pro 2–4 hráče od 6 let, vyd. Blackfire
Příšerky ze skříně – kooperativní hra pro děti od 3 let, vyd. Granna

 

Hrajeme.czHrajeme.cz je nezávislý herní portál, který se zaměřuje na moderní deskové a společenské hry vydávané a dostupné v České republice.

Cílem stránek je pomoci všem zájemcům v orientaci na trhu společenských her u nás a pomoci s výběrem vhodné hry. Chceme vám přinášet více informací o hrách, představovat aktuální novinky, připravovat redakční recenze a články, upozorňovat na zajímavé akce a události ze světa moderních společenských her.

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.