Pátek, 21.6.2024
Cestování a výletyVolný čas

Cestovatelský festival Pardubice

Od čtvrtka 8. do neděle 11. listopadu 2018 můžete v pardubickém Congress Centre v Paláci Pardubice navštívit Cestovatelský festival. Během 4 dní můžete ve dvou sálech navštívit téměř třicítku přednášek. Mezi přednášejícími můžete vidět oblíbené cestovatele Vladimíra Lemberka nebo Ladislava Ziburu, rybáře Jakuba Vagnera, Herce Miroslava Donutila nebo poslední dobou médii omílaného Kazmu.

Čtvrtek 8.11.2018:
16:30 – Jana Řezníčková -Cestovatelské závody jako způsob posunutí vlastních limitů
Vítězka Mistrovství České republiky v autostopu, Švýcarského mistrovství v autostopu a dvojnásobná vítězka LowCost race se podělí o zážitky ze stopu, dá rady, jak cestovat úplně bez peněz a podělí se s vámi o tom, jak splnit i ty nejšílenější výzvy: stopnout si loď, 24hodin na vše říkat ano, vařit v Michelinské restauraci, či jak se po cestě dostat za jeden večer na dvě různé svatby.

18:45 – Kovy – Cesta, příběh, video.
Jak vypráví své příběhy nejznámější cestovtelé na youtube? Co hraje hlavní roli, a proč na mladou generaci osvědčené televizní postupy nefungují? Nejen o tom, ale třeba i o svých zážitcích a zkušenostech z oblasti youtube a cestování promluví pardubický rodák Karel Kovář známý pod přezdívkou Kovy.

20:30 – Kazma Kazmitch – Jak jsem za 10 dní obletěl zeměkouli
Známý internetový bavič, přijďte na jeho One man show, jak obletěl zeměkouli.

 

Pátek 9.11.2018:
16:30 – Václav Šilha – Keňa a Tanzánie
Existují místa na mapě, která zná doslova každý. Nikdy je nemusí vidět na vlastní oči, ale zaručeně ucítí vůni, která z těchto slov vychází. Například Serengeti… Tanzanie není ale jen Serengeti. Parky jako Ngoro-Ngoro, Tarangire, Lake Manyara jsou jen dalšími z mnoha úžasných míst pro fotografy přírody. Při troše štěstí lze v tanzanských a keňských parcích nafotit velmi zajímavé příběhy, ve kterých hlavní role hrají divoká zvířata.

18:45 – Miroslav Bobek – Cesty se zvířaty a za zvířaty.
Ředitel pražské zoo a jeho přednášku a příběhy o cestách se zvířaty a za zvířaty.

20:30 – Ladislav Zibura – Co se mi při cestování nepovedlo
Cestování není jen radostným objevováním a procházkou růžovým sadem. Je také neustálým řešením nečekaných problémů. A když jste trochu hňup a chodíte jenom pěšky, objeví se jich spousta. Král drobných omylů a nedorozumění Ladislav Zibura Vám bude vyprávět o všem mrzutém, co ho na cestách potkalo. Přijďte se zasmát cizímu neštěstí na vyprávění připravené speciálně pro Cestovatelský festival Pardubice.

 

Sobota 10.11.2018:
Velký sál:
09:30 – Ladislav Kalous – Vánoce v Betlémě a další příhody ze Svaté země (Izrael a Palestina)
Jak se slaví Vánoce v Betlémě? Chodí Palestinci na basketbal? Jak vypadá Negevská poušť? Opravdu se v Mrtvém moři neutopíte? Odpovědi na tyto otázky a spoustu dalších se dozvíte na přednášce Ladislava Kalouse.

11:15 – Vladimír Lemberk – Bali – ráj na východě
Dříve než se stihnete rozkoukat, uchvátí vás malý indonéský ostrov Bali svou neopakovatelnou atmosférou – v každé vesnici probíhá každý den alespoň jedna slavnost, všichni tančí, zpívají, pouští draky, obětují svým hinduistickým bohům, chrámů je zde víc než obytných domů. To vše zarámováno kulisou sopek, bílých i černých pláží a nekonečných rýžových teras. Když však překonáte tento první dojem, poznáte i odvrácenou tvář tohoto ráje – turismus. Proto se vydáte ještě dál na východ, na ostrovy Lombok, Sumbawa a Flores. A zde najdete svět domorodých vesnic, barevných jezer v kráterech sopek i podmořské korálové zahrady. Přednáška obsahuje velké množství videozáběrů z dronu, ale třeba i podvodních videí z korálových útesů.

13:00 – Slávek Král – Jak projet Evropu za pár kaček
Věříš, že i s pár korunami v kapse se dá procestovat kus světa a užít si pořádnou jízdu?
My ano, a proto už pátým rokem pořádáme závod LowCost Race. Tam účastníci dokazují, že s pár korunami v kapse je cestování o to větší dobrodružství.

14:45 – Pavel Svoboda – Barma
Multimediální přednáška fotografa Pavla Svobody z velké cesty “Napříč Asií” – sedm měsíců dobrodružství na trase Moskva – Bangkok. Tajemná Barma se po dlouhé izolaci otevírá světu. Země zlatých chrámů a pagod, země buddhů a země úsměvů. Slavný chrámový komplex Bagan, jezero Inle s rybáři, města Mandalay i Yangon, jeskyně v oblasti Hpa-An. Barma oplývá velmi živým buddhismem s obrovským množstvím klášterů, mnichů i mnišek. V posledních letech se otevírají oblasti dříve nepřístupné cizincům. V horském státě Chin vyrážíme za mystickým etnikem žen tetovaných ve tvářích. Ve vesnici Paduangů, kde žijí ženy s “dlouhými krky”, jsme pozváni na svatbu. Hledání tropického ráje, několik dnů táboříme na opuštěných plážích s bělavým pískem a tyrkysovým mořem. Na závěr celé sedmiměsíční cesty po Asii si odpočineme na idylickém ostrůvku v Thajsku. Barma je zemí divokých tradic a nekončící řady přátelských setkání!

16:30 – Jindra Böhm – Waorani – mizející svět amazonských domorodců.
Povídání o mizejícím světě a životě amazonských domorodců.

18:15 – Jakub Vágner (nové okno) – Guinea
Guinea – brutální, ale překrásná zároveň, taková je Papua Nová Guinea. Pravděpodobně nejtvrdší místo naší planety, kde ještě dodnes žijí lidojedi! Jakub
Vágner Vás vezme na dobrodružnou cestu plnou nebezpečí, poznání, přírodních krás i změň žebříčku životních hodnot.

20:15 – Miroslav Donutil – Ptejte se mě na cokoliv o cestování
Populární herec a bavit Miroslav Donutl bude na základě Vašich dotazů odpovídat a vyprávět o svých zážitcích při cestování po celém světě.

Malý sál:
14:00 – Vladimír Hauk – Z Čech až na konec Číny
Sedíte v kanceláři, vyděláváte peníze, živíte rodinu a sníte o velkém cestovatelském dobrodružství? Vladimír Hauk se jednoho dne rozhodl a přestal čekat na „někdy“. Vzal si dovolenou, sbalil baťůžek a vyrazil na cestu kolem světa na etapy. Ve studentském stylu, s čistou hlavou a úsměvem. Vlakem, autobusem, na kole, motorce i pěšky. Během prvních 12 000km projel Polsko, Bělorusko, Rusko, Kazachstán a Čínu. Poznal širokou ruskou duši, vystoupal na pohoří Ural a Ťan-šan. V poušti Gobi objevil původní čínskou zeď i domácí minipivovar. Prošel se po nejnebezpečnější stezce světa, na kole poznával čínský venkov. Prožil nezapomenutelná setkání. Nechte se inspirovat příběhy, které se dají zažít pouze „na cestě“.

16:00 – Bízovi – Po Mauriciu s dítětem na krku
Bízovi o tom, jak procestovat ráj na zemi bez cestovky, zbytečných nákladů a s dítětem na krku. Ukážeme fotky, videa, podělíme se o tipy nejen k rodičovství na cestách, přežití dlouhých cest letadlem, ale hlavně o tom, jak si i s malými dětmi užít tenhle fantastický ostrov.

18:00 – Marek Kovář (nové okno) – Sri Lanka
Zaleťme společně do jižní Asie na ostrov voňavého čaje a svébytné kultury Sinhálců a Tamilů, kde se na mnohých místech zastavil čas. Nebudou chybět posvátná místa buddhistů, hinduistů i křesťanů, národní parky na souši i v oceánu a nezbytná divoká zvířata v čele s největšími suchozemskými savci, slony. Navštívíme 7 z 8 kulturních a přírodních památek, které jsou zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO. Prostor bude i pro nezapomenutelné zážitky z místní dopravy, ať už vlaky, autobusy či tuktuky. A nakonec zavítáme na největší buddhistický svátek světa – Esala Perahera, kde v průvodu pochoduje několik desítek nazdobených slonů a téměř 5000 tanečníků.

 

Neděle 11.11.2018
Velký sál:
12:00 – Babetta maniaci – Babettou napříč Islandem
Je léto a skupina šesti mladíků balí teplé oblečení. Babetty jedou na Faerské ostrovy a Island. Země ohně a ledu se jistě nemůže dočkat, až mopedům ukáže záludnost sopečných cest či krásu nespočtu vodopádů. Přijďte si poslechnout, jak vše projeli bez doprovodného vozidla, proč by se s mopedy na Island znovu nevydali a kolikrát táhla Babetta Babettu. Uvidíte spoustu fotografií úžasné přírody Islandu a Faerských ostrovů.

11:15 – Lada svetom – LadAsia 2017
Dvouměsíční cesta 2 vozy Lada do jihovýchodní Asie byla největší výpravou projektu Lada Svetom a to i přes to, že cestou zničili velmi mnoho kol.
Brutální kazašské hory, nejlepší šašlik na světě v Uzbekistáně, závod s časem na neexistující tadžické cestě, či pokoření výškového rekordu a dosažení 4600 metrů nad mořem…tahání na laně. Anebo pořádně zabojovat s čínskou byrokracií, kolik vody dokáže v indické monzunové oblasti napršet do Vasila s rozbitým sklem a jak vyrobit silent blok z gumy pod nohami spolujezdce.Tyto a jiné důležité otázky Vám zodpoví výprava kluků z Lada Svetom.

13:00 – Škoda 100 – Dokola kilem! Asijská etapa.
Na začátku byl nápad, koupit staré auto a cestovat po vlastní ose po světě. Jako první etapu jsme zvolili střední Asii, protože je dosažitelná po silnici. Sehnali jsme Škodu 100 rok výroby 1969 pojmenovanou Barča. Náš cestovatelský projekt jsme nazvali Škoda 100 na cestách. Na cestu jsme vyrazili bez GPS pouze s mapou a kompasem.

14:45 – Bigtrip.cz – 10 let na cestách
Další zábavné vyprávění Kačky a Ládi o jejich cestování za posledních 10 let speciálně připravené pro náš festival.

16:30 – Jirka Dolejš – Patagonie
Pojďte se podívat na měsíční, trochu bláznivý trip po jižní Jižní Americe. Jak se navzájem nezabít v partě 10 kamarádů a náramně si to užít? Fotky, vyprávění i video ze vzduchu. S horami, jezery, ledovci, krami jak Kongresák, Ohňovou zemí, s lamami bez čepic, nandu, datlem, pásovcem, skunkem, kondory, koníky, hovady, konzulem, duhou, tučňáčky, perráčky, gaťáčky, s tangem, steaky, Frankem, burleskními maturanty, porfavorečkem, nopasárkem, sladkým bramborovým salátem a spoustou dalšího.

18:15 – Radek Jaroš – Koruny Himaláje
Radek Jaroš je nejúspěšnější český himálajský profesionální horolezec. Specialista na expedice v malém počtu členů. Výstupy absolvuje výhradně bez použití kyslíkového přístroje a pomoci výškových nosičů. V roce 2014 Radek úspěšně vystoupil na poslední, čtrnáctou osmitisícovku – K2 a zapsal se do síně slávy světového horolezectví. Stal se prvním Čechem a teprve 15. člověkem na světě, který tímto způsobem získal Korunu Himálaje.

20:15 – Petr Jan Juračka – Rok, kdy jsem chtěl být doma
Vyprávění Petra, jak chtěl být rok doma a nakonec během roku navštívil 6 ze 7 kontinentů.

Malý sál:
14:00 – Ladislav Kalous – Singapur, Malajsie, Thajsko
Ze Singapuru do Bangkoku po železných nitkách
Stovky kilometrů cestování železnicí, tentokráte napříč Malajským poloostrovem. Po cestě navštívíme moderní velkoměsta, pralesy, chrámy různých náboženství i liduprázdné pláže.

16:00 – Jiří Kalát – Irán
Írán není Irák, to se ale špatně vysvětluje, stejně jako fakt, že v zemi ajatolláhů není válka, ale naopak klid a velice bezpečno. Perská historie sahá hluboko do minulosti a země tak nabízí nepřeberné množství historických památek a příběhů, jež jsou spojeny s Evropou více, než bychom si dokázali představit. Místní lidé nezapomněli nic ze své tradiční pohostinnosti a to až do té míry, že občas cestovatel zůstane v hostelu jen proto, aby měl chvíli pro sebe. Írán je země obrovská a bohatá. Nedokáži ji ukázat celou, to si ani nekladu za cíl, chci jen odkrýt kousek tajemství o zemi, kterou mnozí hanlivě označují za Zemi zla.

18:00 – Slávek Král – Afrika jinak
Na Afriku říká: “tohle bylo hustý”
A aby se nenechal jakožto spolupořadatel LowCost Race zahanbit výzvami, co sám navrhoval účastníkům, zkouší si je na vlastní kůži v Africe:
Jak si stopnout letadlo, loď, policejní auto, koně nebo pašeráky drog? Jaké to je, když vás obklíčí 200 slonů v safari? Jak náročné může být objet Mauritius na kole? Jak přespat u kolemjdoucích Masajů? Jak se dostat na místní svatbu? Jak do televize? Jak překonat malárii? Co dělat ve slamu? Jak se dostat na školní divadelní festival? Jak přemluvit děcka, aby válely sudy a zpívaly u toho českou hymnu? Jak vypadá dovolená cestovatele?

 

Vstupenky na Cestovatelský festival 2018 můžete koupit na ticketportal.cz, v Turistickém informačním centru Pardubice nebo objednat mailem info@rbmanagemet.cz.

Vstupenky od 80 Kč do 230 Kč za jednotlivé přednášky.
Čtvrteční celodenní vstupenka 400 Kč
Páteční celodenní vstupenka 380 Kč
Sobotní celodenní vstupenka 400 Kč
Nedělní celodenní vstupenka 400 Kč
Celofestivalová 4denní vstupenka 800 Kč
VIP vstupenka 3500 Kč (možné poptat jen přes mail).

 

Více informací o festivalu získáte na 
www.cestovatelskyfestival.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.